Dlaczego nie warto lekceważyć wrastania paznokci u u stóp? Co zrobić z tym problemem?
Szczęśliwy ten, którego to nie dotyczy
Wrastające paznokcie u stóp nie są wyłącznie problemem estetycznym. Przekonaj się, jakie dolegliwości mogą wywoływać i dlaczego nie należy ich lekceważyć. Dowiedz się, jak zapobiegać wrastaniu paznokci oraz do jakiego specjalisty udać się w przypadku wystąpienia tego problemu
Co to jest wrastający paznokieć u stopy i czym się objawia?
Wrastający paznokieć u stopy to problem podologiczny, który polega na wbijaniu się bocznej krawędzi paznokcia w otaczającą go skórę (wał okołopaznokciowy). Wrastające paznokcie u stóp z biegiem czasu mogą powodować oraz poważniejsze dolegliwości – począwszy od lekkiego dyskomfortu i wrażenia uwierania a bucie lub skarpecie, a skończywszy na krwawiących i ropiejących ranach, którym towarzyszy ból uniemożliwiający chodzenie.
Wrastanie paznokcia stopy to problem, który może wynikać z:
● nieprawidłowego przycinania paznokci;
● noszenia butów z ciasnymi noskami;
● nadmiernego i nierównomiernie rozłożonego na stopach ciężaru ciała, spowodowanego nadwagą, otyłością lub ciążą;
● dysfunkcji stóp, np. płaskostopia poprzecznego lub koślawości;
● obciążenia genetycznego.
Dlaczego nie należy zaniedbywać wrastających paznokci u stóp?
Choć na początku wrastające paznokcie u stóp mogą powodować zaledwie niewielki dyskomfort lub stanowić wyłącznie problem estetyczny, to z biegiem czasu będą stawać się coraz bardziej uciążliwe, aż do momentu, w którym mocno utrudnią lub uniemożliwią chodzenie i codzienne funkcjonowanie. W zaawansowanym stadium wrastające paznokcie będą powodowały silny ból, któremu mogą towarzyszyć krwawiące lub ropiejące rany. Oprócz uniemożliwiającego chodzenie bólu pacjent będzie musiał liczyć się również z ryzykiem rozwoju stanu zapalnego lub infekcji. Dlatego leczenie wrastającego paznokcia warto rozpocząć jak najszybciej.
Wrastające paznokcie u stóp – co z nimi zrobić?
Wrastający paznokieć u stopy to problem, z którym należy udać się do podologa, czyli specjalisty zajmującego się terapią różnego rodzaju problemów występujących w obrębie stóp – np. odcisków, modzeli, brodawek wirusowych czy wrastających paznokci. W zależności od stopnia zaawansowania problemu podolog może wdrożyć różne metody leczenia – indywidualna ocena każdego przypadku pozwoli wybrać najefektywniejszą terapię. Paznokcie wrastające w lekkim stopniu mogą być skutecznie wyleczone za pomocą nieinwazyjnych terapii, takich jak np. klamry ortonyksyjne. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może okazać się wykorzystanie technik chirurgicznych, do których zalicza się m.in. plastyka wału okołopaznokciowego.
Gdzie leczyć wrastające paznokcie? Wrocław to miasto, w którym możesz skorzystać z leczenia wrastających paznokci w Dolnośląskim Centrum Zdrowej Stopy.
Jak zapobiegać wrastającym paznokciom?
Warto zadbać o profilaktykę i uniknąć wrastania paznokci. Problemowi temu pomogą zapobiegać takie działania, jak:
● noszenie wygodnych butów, które mają odpowiednio szerokie czubki;
● przycinanie paznokci w prawidłowy sposób (płytka powinna mieć kształt kwadratu);
● szybkie podjęcie rehabilitacji dysfunkcji stopy;
● utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Zapobieganie pozwoli uniknąć bolesnego problemu i leczenia.