![mizoandria kobieta i mezczyzna](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2022/01/mizoandria-miasto-kobiet.jpg)
Niechęć do mężczyzn może objawiać się w różny sposób / fot. Vera Arsic / Pexels
Mizoandria to inaczej niechęć lub nienawiść do mężczyzn, która objawia się w różny sposób. Może jednak skutecznie utrudniać życie zarówno osoby, która na nią cierpi, jak i wszystkich w jej otoczeniu. Jak rozpoznać tę nietypową przypadłość? Jak leczyć mizoandrię?
Co to jest mizoandria?
Mizoandria i mizoginia to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone. Co to jest mizoandria? Definicja mizoandrii według Słownika Języka Polskiego to „patologiczny wstręt kobiety do mężczyzn„. Oznacza to, że kobiety, które cierpią na mizoandrię, czują uprzedzenie, obrzydzenie lub nawet nienawiść w stosunku do mężczyzn. Pojęcie to pochodzi z języka greckiego, z połączenia słów misos – czyli nienawiść oraz andros – mężczyzna.
Mizoandria może przejawiać się w relacjach codziennych, jednocześnie komplikując życie wielu kobietom, często także obniżając jego jakość. Mizoandria utrudnia pracę w otoczeniu mężczyzn, kontakty towarzyskie, a nawet codzienne sprawy. Każdy kontakt z mężczyzną wywołuje w kobiecie natychmiastową chęć opuszczenia pomieszczenia lub uprzykrzenia życia przedstawicielowi płci przeciwnej. Warto zauważyć, że mizoandria nie dotyczy tylko kobiet homoseksualnych. Bardzo często pojawia się też u osób heteroseksualnych, np. na skutek trudnych doświadczeń z przeszłości.
Zobacz także: Kim jest kobieta femme fatale? Definicja i znaczenie
Mizoandria – objawy
Mizoandria może mieć różne oblicza. Możesz podejrzewać, że rozwija się u ciebie niechęć do mężczyzn jeżeli:
- boisz się spędzania czasu z mężczyznami,
- czujesz wyraźny brak ochoty na spędzanie czasu z mężczyznami,
- masz poczucie, że chcesz uprzykrzyć życie mężczyznom tylko ze względu na ich płeć,
- nie uznajesz ich wiedzy i kompetencji,
- z założenia mężczyzna nie jest dla ciebie kompanem do rozmowy na równym tobie poziomie, uznajesz go za kogoś gorszego, głupszego, mniej wartościowego niż kobiety,
- w kontaktach z mężczyznami jesteś napastliwa,
- mężczyzna musi udowodnić ci swoją wartość, abyś zechciała z nim rozmawiać,
- czujesz, że krzywda, która spotyka mężczyzn nie jest niczym złym lub sprawia ci satysfakcję.
Dlaczego kobiety nienawidzą mężczyzn? Mizoandria – przyczyny
Mizoandria może rozwijać się u kobiet z różnych powodów. Bardzo często jest ona jednak ściśle związana z przeszłymi doświadczeniami, zwłaszcza z dzieciństwem i życiem rodzinnym. Osoby, które czują silną niechęć do facetów w przeszłości mogły być wychowywane w bardzo patriarchlnej rodzinie, w której kobiety nie miały żadnych praw, dlatego nienawiść do mężczyzn wytworzyła się u nich jako forma odpowiedzi na to, czego doświadczały.
U innych może być to kwestia krzywdy, jakiej doznały w przeszłości, np. gwałt, niesprawiedliew traktowanie czy dyskryminacja ze względu na płeć, w rodzinie lub bliskim otoczeniu. Mizoandria może także występować u kobiet homoseksualnych, które od urodzenia żywią naturalna niechęć do płci przeciwnej. Nienawiści do facetów u kobiet mogą być winni także byli partnerzy, którzy źle je traktowali, np. stosowali przemoc fizyczną lub psychiczną.
Nad mizoandrią pochylają się także naukowcy, psychiatrzy i psycholodzy tworząc różnego rodzaju teorie, które mają wyjaśniać nienawiść kobiet do mężczyzn. Zauważają oni, że w popkulturze aż roi się od mężczyzn przedstawianych w sposób bardzo schematyczny i stereotypowy – jako złoczyńcy, porywacze, osoby nieudolne, lub jako postaci toksycznie męskie. Obrazy te mają wpływać na świadomość kobiet, umacniając w ich głowach negatywny wizerunek mężczyzn. Dodatkowo, mizoandria może być odpowiedzią na życie w świecie owładniętym przez męskie spojrzenie.
Mizoandria – przykłady i leczenie
Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich sposób bycia wynika z niechęci do mężczyzn. Z jakiegoś powodu nie są w stanie stworzyć stałego związku, ich partnerzy narzekają na ich zachowanie. Są złośliwe, na imprezach tylko bawią się napotykanymi facetami. Niektóre panie przyznają się jendak do tego, że ich niechęć do mężczyzn wymyka im się z pod kontroli lub nawet jest okazywana płci przeciwnej z premedytacją. Oto szczera wypowiedź Karoliny, mieszkanki Krakowa:
Często po prostu nie jestem w stanie uwierzyć, że mężczyzna ma czyste intencje. Faceci w świecie zdominowanym przez nich samych od zawsze czują się bezpiecznie, podczas gdy to kobieta musi uważać na każdym kroku, by nie zostać zgwałconą, oszukaną lub wykorzystaną. Ich oczywista przewaga w otaczającym nas świecie sprawia, że czasem mam ogromną ochotę utrudnić im życie.
Jak leczyć mizoandrię? Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest jej przyczyną. Jeżeli jest to trauma, najlepiej wybrać się na terapię poznawczo-behawioralną by razem z terapeutą przepracować przykre dośwadczenia. Jeśli jest to kwestia naszego światopoglądu, który dodatkowo został umocniony przez kulturę i czujemy, że przeszkadza nam w codziennym życiu, także warto rozważyć wizytę u terapeuty. Gdy jednak przy mężczyznach czujemy nasilone objawy lękowe, miewamy ataki paniki, a lęk rozlewa się na wiele dziedzin naszego życia, rówlnolegle z terapią niezbędne może okazać się skorzystanie z farmakoterapii.
Sprawdź też: Psychoterapia psychodynamiczna online ‒ czy terapia w tej formie może być mniej skuteczna?