Wednesday, July 17, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Dlaczego każdy powinien posiadać oczyszczacz powietrza?

Dlaczego każdy powinien posiadać oczyszczacz powietrza?

Nie tylko dla tych, którym dokucza smog

oczyszczacz powietrza miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

W okresie jesienno-zimowym spędzamy zdecydowaną większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Niestety jesteśmy przez to narażeni na szkodliwy smog, który może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Okazuje się, że każdy powinien posiadać oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie, które ma za zadanie zadbać o jakość i świeżość powietrza w domu lub mieszkaniu

 

Oczyszczacz powietrza nie tylko dla alergików

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które dobrze sprawdza się u wszystkich mieszkańców większych i mniejszych miast, a także wsi. Właściwie w Polsce praktycznie każdy narażony jest na smog ‒ niektórzy w mniejszym, a inni większym stopniu. To zależy od położenia geograficznego, zasad dotyczących palenia w domach jednorodzinnych i kamienicach, oraz frontów atmosferycznych i innych czynników. Oczyszczacz powietrza jeszcze kilkanaście lat temu traktowany był jako gadżet, odpowiedni przede wszystkim dla alergików. Jednak obecnie podejście to znacznie się zmieniło, a takie urządzenie przydaje się w każdym domu i mieszkaniu. Oczywiście w przypadku alergików oczyszczacz pełni dodatkową funkcję, czyli zmniejsza ilość pyłów, roztoczy i alergenów w pomieszczeniach. Z kolei w przypadku palaczy, oczyszczacz usuwa szkodliwe i nieprzyjemne zapachy i zapewnia dużo korzystniejszy stan powietrza w domu.

Czyste powietrze to lepsze zdrowie

Dlaczego każdy powinien kupić oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim dlatego, że takie urządzenie pozwala na zadbanie o własny stan zdrowia. Nie od dzisiaj wiadomo, że smog powoduje astmę, alergie, nowotwory, a także inne problemy układu oddechowego i skóry. Oczyszczacz powietrza ma następujące zalety:

 

‒ umożliwia swobodne i zdrowe oddychanie przez cały dzień i noc,
‒ wiele oczyszczaczy powietrza posiada dodatkowo funkcję nawilżenia, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym,
‒ usuwa nieprzyjemne zapachy (na przykład dymu papierosowego, spalenizny),
‒ usuwanie cząsteczki sierści zwierząt, co jest szczególnie ważne dla posiadaczy psów, kotów innych pupili domowych,
‒ kurz gromadzi się dużo wolniej, pomieszczenia są czystsze, nie trzeba tak często sprzątać,
‒ nie ma problemu z przegrzewaniem się mieszkania, bólami głowy, migrenami, które są wynikiem smogu z jednej strony, a niemożności otwarcia okien z drugiej strony.

 

Oczyszczacz powietrza jest więc urządzeniem, przeznaczonym właściwie dla każdego, komu zależy na zdrowiu, a także wysokiej jakości powietrza w domu lub mieszkaniu.

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, warto zwrócić uwagę na różne czynniki. Przede wszystkim znaczenie mają funkcje urządzenia i to, jaki zanieczyszczenia dany model wyłapuje. Ważne jest, aby filtry umożliwiały usuwanie kurzu, nieprzyjemnych zapachów, a także cząsteczek smogu, czyli PM10 i PM2.5. Nowoczesne urządzenia mają wiele dodatkowych funkcji. Przykładowo oczyszczacz powietrza Sharp posiada czujniki wykrywania zanieczyszczeń, a niektóre modele tej marki dodatkowo są wyposażone w technologię Plasmacluster, która pozwala na efektywne usuwanie pyłów, kurzu i alergenów nie tylko z powietrza, ale także z dywanów, mebli i przedmiotów. Z kolei oczyszczacz powietrza Philips ma tryb monitorowania jakości powietrza nocą. Wybierając model oczyszczacza, warto także sprawdzić, na jaką wielkość pomieszczenia został przeznaczony. Większość urządzeń przystosowanych jest do pokojów lub mieszkań o powierzchni od 25 do 50 metrów kwadratowych.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Monika 25 stycznia, 2021

    Warto zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia, ponieważ przepuszcza ono powietrze przez specjalne filtry. Wyłapuje wszelkie szkodliwe substancje, dzięki czemu pozbywamy się zanieczyszczeń z pomieszczenia.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ