Sunday, May 19, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Dlaczego firmy proponują pożyczki bez BIK?

Dlaczego firmy proponują pożyczki bez BIK?

Im więcej ofert na rynku, tym trudniej bez profesjonalnego wsparcia znaleźć tę optymalną

Pożyczki bez BIG

fot. Freepik

Pożyczki bez BIK ‒ taki produkt w swojej ofercie ma dziś wiele instytucji pozabankowych. Mogą z nich skorzystać nawet klienci ze słabą historią kredytową. Dlaczego instytucje finansowe proponują takie pożyczki?

 

Czym są pożyczki bez BIK?

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej. To jedno z miejsc, w którym bank lub firma pożyczkowa może sprawdzić klienta i jego historię kredytową. Zwykle jest to część procedury związanej z analizą wniosku. W raporcie BIK znajdują się zarówno informacje o bieżącym zadłużeniu, opóźnieniach w spłacie, ale także o terminowo opłaconych zobowiązaniach. Taka wiedza pomoże więc ocenić, czy nowy klient banku lub firmy jest wiarygodny.
W przypadku pożyczek bez BIK mówimy natomiast o dwóch sytuacjach. W pierwszej z nich firma pożyczkowa w ogóle nie interesuje się pobieraniem raportu BIK na temat klienta. Pożyczki bez BIK czasem oznaczają jednak sytuację, kiedy firma sprawdza klienta BIK. Wtedy przymyka jednak oko na ewentualne gorsze wpisy.

Czy firmy pożyczkowe sprawdzają tylko BIK?

Poza pobraniem raportu BIK, wiele firm pożyczkowych szuka informacji o kliencie również w innych miejscach. To tak zwane rejestry dłużników. Taka lista zawiera wpisy z informacjami o niespłaconych wierzytelnościach danej osoby. W takiej sytuacji w wielu firmach wniosek o pożyczkę lub kredyt zostanie po prostu odrzucony. Tu znów z pomocą przychodzą pożyczki bez BIK. Wiele takich firm nie tylko pozwoli na gorsze wpisy w BIK, ale też w innych rejestrach dłużników.

Dlaczego firmy pożyczkowe proponują pożyczki bez BIK?

W porównywarce firm pożyczkowych na https://super-pozyczka.pl/pozyczki-bez-bik/ znajdziesz wiele firm z pożyczkami bez BIK. Niektóre firmy pożyczkowe właśnie w ten sposób próbują przyciągnąć do siebie nowych klientów. Oczywiście, muszą liczyć się wtedy z nieco większym ryzykiem. Potencjalnymi problemami może być opóźnienie w spłacie lub zupełny brak spłaty należności przez klienta. Z tego względu najczęściej pożyczki bez BIK udzielane są na nieco mniejsze kwoty. Im większa kwota pożyczki, tym firma bardziej wnikliwie sprawdza swojego klienta.

 

Czasem pożyczka bez BIK wiąże się z dość wysokim oprocentowaniem i RRSO. W ten sposób firmy pożyczkowe próbują sobie zrekompensować potencjalne problemy z odzyskaniem należności. Nie jest to jednak regułą, a w Internecie można znaleźć takie pożyczki na korzystnych warunkach.

Czy można otrzymać kredyt bez BIK w banku?

Banki nie udzielają pożyczek ani kredytów bez sprawdzania BIK i innych rejestrów dłużników. Zawsze wnikliwie sprawdzają swojego klienta, ubiegającego się o pieniądze z banku. Wymagają tego polskie przepisy, czyli Prawo bankowe. Pożyczek bez BIK możemy więc szukać wyłącznie w instytucjach pozabankowych i w parabankach.

Czy pożyczki bez BIK są bezpieczne?

Co do zasady takie pożyczki nie różnią się niczym od innych ofert na rynku. Jedyną różnicą jest luźniejsze podejście do sprawdzania wiarygodności wnioskodawcy. Jeśli pożyczki bez sprawdzania BIK są więc mało bezpieczne, to dla instytucji udzielającej ich.
Warto jednak dokładnie sprawdzić koszty pożyczki. Czasem są wyższe, gdy firma pożyczkowa akceptuje wnioski składane przez osoby z długami, czy bez historii kredytowej. Im lepsza historia i zdolność kredytowa wnioskodawca, tym warunki spłaty mogą być lepsze. Każdorazowo sprawdza się parametr RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania podsumowuje wszystkie opłaty – marżę, prowizję, odsetki, czy obowiązkowe ubezpieczenie pożyczki. Na tej podstawie porównasz ze sobą różne pożyczki z kilku firm.

Gdzie szukać pożyczki bez BIK?

W Polsce rynek usług finansowych jest dziś bardzo rozbudowany. Znajdziemy na nim dziesiątki, a nawet setki ofert pożyczek, także bez sprawdzania raportu BIK. Samodzielne wyszukanie najbardziej atrakcyjnej oferty jest więc nieco utrudnione. Warto więc korzystać z rankingów pożyczek, czy stron podpowiadających, która oferta jest aktualnie najbardziej korzystna.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ