Saturday, September 30, 2023
Home / PARTNER MK  / Dlaczego dzieci kochają podchwytliwe zagadki?

Dlaczego dzieci kochają podchwytliwe zagadki?

Pomysł na wspólne chwile

Zagadki

fot. Envato Elements

Dlaczego koła w aucie się kręcą? Czemu wieje wiatr? Gdzie śpią ptaszki? Takie i sto innych pytań ma każdego dnia w głowie przeciętne dziecko powyżej 3. roku życia. Większość z nich zadaje je, licząc na odpowiedź. Wynika to z naturalnej potrzeby poznawania świata. Zjawiska, które dorośli przyjmują za naturalne (co nie znaczą, że je rozumieją) dla dzieci są niebywale ciekawe i godne zbadania. Warto tę naturalną dociekliwość wspierać zadając maluchowi pytania i wspólnie poszukując rozwiązań

 

Jak zadawać dziecku zagadki?

Jeśli po prostu zadasz dziecku pytanie i liczyć będziesz na odpowiedź, być może odpowie na jedno lub dwa… a potem zacznie Cię ignorować. Przegrasz z bardziej atrakcyjnymi klockami, autami i lalkami. Dziecko jest ciekawe świata, ale lubi go doświadczać, a nie po prostu słuchać o nim. Zadając zagadki, przygotuj więc eksperymentalny sposób dochodzenia do odpowiedzi. Doświadczenie utrwala wiedzę na dłużej niż suche przekazanie wiedzy. Jak to zrobić?

 

Jeśli pytasz o zachowania zwierząt – przygotuj maskotki. Jeśli przygotujesz zadanie matematyczne – ułóż odpowiednią liczbę jabłek, które ułatwią liczenie. A jeśli chcesz poznać mechanizmy rządzące przyrodą – zbudujcie konstrukcje, które to ułatwią (np. butelkę z colą, do której wrzucany jest mentos, aby zobaczyć, jak wybucha wulkan).

Czy zadanie podchwytliwych zagadek to dobry pomysł?

Podchwytliwe zagadki https://www.rodzice.pl/trudne-zagadki/ pozwalają dziecku rozwijać umiejętność dedukcji i logicznego myślenia. Tutaj szczególnie przydatne jest eksperymentowanie. W ten sposób pobudzasz obie półkule mózgu malucha – zarówno tę kreatywną, jak i logiczną. Dopasuj przy tym poziom trudności do wieku malucha. Zbyt skomplikowane zadania zniechęcą dziecko. Może też się okazać, że przestanie nie tylko lubić tego typu zabawy, ale w ogólne uzna, że nauki ścisłe są zbyt trudne, nudne i niewarte uwagi!

Zagadki

Umiejętne połączenie zagadki z doświadczeniem sprawi, że fizyka, matematyka czy chemia staną się fascynujące / fot. Envato Elements

 

Potrzebujesz przykładów? Oto on!

Zagadka: dziewczynka miała zadanie przeskoczyć ołówek leżący na podłodze. Nie umiała tego zrobić. Dlaczego?
Propozycja zabawy: daj dziecku ołówek i zaproponuj, żeby sprawdziło, czy istnieje takie miejsce, gdzie po położeniu przedmiotu na podłodze nie da się ko przeskoczyć. Nie zdążysz mrugnąć okiem, jak dziecko pobiegnie pod ścianą i położy tuż przy niej ołówek.

 

Takie zabawy jesteś w stanie dopasować do każdej zagadki. Jeśli ma ona w sobie wątki geograficzne – rozłóż mapę i szukajcie rozwiązania figurkami, które się po niej przemieszczają. Gdy łamigłówka dotyczy pomiaru odległości – rozłóż taśmę, zaznacz na niej metry lub centymetry i wykonuj rzuty przedmiotami. A w przypadku zagadki wymagającej liczenia – weźcie kosz z jabłkami lub cukierkami i „nakarmcie” nimi pluszaki.

 

Możliwości są niemal nieograniczone. W ten sposób rozwijasz swoje dziecko wielokierunkowo, a i pobudzasz swój mózg. To dobry sposób na stymulację przed pracą (zwłaszcza jeśli wykonujesz obowiązki zdalnie). Korzystacie więc na takich zabawach oboje – Ty i dziecko.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ