Saturday, November 9, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego boli ząb – przyczyny bólu zęba

Dlaczego boli ząb – przyczyny bólu zęba

Ból w zęba w nocy nie jest niczym przyjemnym. Jak się go pozbyć?

kobietę boli ząb i trzyma się za policzek

Ból w zęba w nocy nie jest niczym przyjemnym / fot. Canva

Dlaczego boli ząb? To pytanie zadaje sobie każdy, kto budzi się w środku nocy z bólem zęba. Wtedy trudno jest się udać do dentysty. Jakie są przyczyny bólu zęba? Jak sobie z nim poradzić, zanim będziemy mogli udać się do lekarza?

 

Czym jest ból zęba w nocy?

Ogólnie rzecz biorąc, ból zęba w nocy [https://dentinfo.pl/bol-zeba-w-nocy/] to dolegliwość, która może dokuczać zarówno w ciągu dnia, jak i w środku nocy. Nigdy jednak nie powinna być ignorowana, gdyż może dojść do poważniejszych problemów w jamie ustnej. Warto czy prędzej udać się do dentysty w celu wyleczenia problemu.

 Zanim jednak będziemy mogli się do niego udać, można korzystać z domowych i farmakologicznych. Dobrze jest po nie sięgnąć, gdy myślimy, dlaczego boli ząb.

Dlaczego boli ząb – przyczyny bólu

Jest parę czynników, które wpływają na ból zęba w nocy. Przede wszystkim są one związane z powstawaniem próchnicy czy pęknięciem szkliwa. Zaczyna się od zwykłej nadwrażliwości zęba na zmiany temperatury. Dopiero potem dochodzi ból zęba w nocy.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:

  • Próchnicę – w zębie pojawiają się luki, które odsłaniają miazgę. Jest to wrażliwe miejsce i zaczyna boleć pod wpływem jedzenia. Może nawet dojść do zapalenia, jeśli przez długi czas nic z tym nie będziemy robić.
  • Ropień – w kwestii tego, dlaczego boli ząb, może dojść do wystąpienia stanu zapalnego w okolicach okostnej. Pojawia się podczas choroby zębów, a jeśli zaniedbamy jej leczenie dojdzie do rozkładu i obumarcia miazgi. Wtedy konieczne jest przeważnie leczenie kanałowe.

Ból zęba w nocy – z czym jeszcze się wiąże?

Czasami zdarza się jednak, że ból zęba w nocy nie oznacza od razu, że mamy problemy z zębami. Podczas wizyty u dentysty może się okazać nawet, że nasz ząb jest w pełni zdrowy. Dlatego warto wiedzieć, co jeszcze może wpływać na to, że odczuwamy ból w okolicy naszych zębów:

  • Zapalenie zatok – przeważnie wiąże się to z uczuciem uciskania na nerwy trójdzielne. A ból może obejmować nawet zęby. Jest odczuwalny przeważnie w okolicy policzka i wiąże się z bólem nad policzkiem. Może się to zwiększać podczas zmiany ciśnienia np. przy chodzeniu po schodach.
  • Neuralgia nerwu trójdzielnego – ból przypomina nieco porażenie prądem elektrycznym. Jest nagły, mocny, ale trwa chwilę. Pojawia się i znika samoistnie. Ból występuje podczas codziennym czynności, jak jedzenie czy mówienie.
  • Półpasiec – jest to wynik zarażenia wirusem ospy wietrznej. Może się na początku objawiać podobnym bólem, jak ból zęba w nocy. Wiąże się to z tym, że wirus atakuje nerw trójdzielny.
  • Dusznica bolesna – jest to forma choroby niedokrwiennej serca. Przeważnie objawia się podczas stresu czy wysiłku fizycznego. Ból można odczuwać w niektórych częściach ciała, jak plecy, bark, ręka.
  • Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – przypomina bardzo ból podczas stanu zapalnego miazgi. Jest dosyć tępy i nie tak łatwo określić, gdzie konkretnie nas boli. Może się nasilać, gdy odczuwamy stres.

Dlaczego boli ząb – jak radzić sobie z bólem zęba?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli jednak wystąpi ból zęba w nocy, to musimy poradzić sobie jakoś do rana. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na radzenie sobie z bólem:

  • Chłodne okłady na bolące miejsce – można wykorzystać np. ręcznik moczony w chłodnej wodzie lub lód
  • Paracetamol, ibuprofen lub inne leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym
  • Przygotowanie pasty z goździków lub żucie ich
  • Płukanie jamy ustanej płukanką z soli, rumianku czy szałwii

Podsumowanie

Ból w zęba w nocy nie jest niczym przyjemnym. Chętnie zatem szukamy domowych sposobów na to, by sobie przynajmniej chwilowo z nim poradzić. Warto jednak też jak najszybciej udać się do lekarza, który sprawdzi, co naprawdę się dzieje z naszym organizmem i jakie leczenie będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Dlaczego boli ząb? To problem, którego nie możemy ignorować. Nieleczony ból może prowadzić do poważniejszych problemów, co może zakończyć się nawet wyrwaniem zęba. Pomijając kwestie estetyczne, nie jest to dobre dla samego naszego zdrowia.

 
źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ