Wednesday, May 22, 2024
Home / PARTNER MK  / Dlaczego badania prenatalne są konieczne w trakcie ciąży?

Dlaczego badania prenatalne są konieczne w trakcie ciąży?

Zwłaszcza dla tych z nas, które planują ciążę po trzydziestce

Badania prenatalne

fot. Freepik

Chociaż uzyskanie informacji o tym, iż jesteśmy w ciąży to oczywiście ogromna radość – szybko warto zacząć myśleć też o odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. Kobieta nie może już okazjonalnie pozwolić sobie na picie alkoholu czy palenie – jej zadaniem jest zapewnienie dziecku dobrego środowiska do rozwoju. Mimo to czasami bez naszej winy coś idzie też nie tak – a takie informacje dobrze jest mieć zawczasu. Po to właśnie kobiety wykonują badania prenatalne

 

Takie badania są oczywiście postrzegane jako bardzo potrzebne – ale spora część przyszłych rodziców ma wątpliwości co do tego, czy na pewno są one bezpieczne dla płodu. Możemy mieć jednak pewność, że inwazyjne badania prenatalne zostaną nam zlecone tylko w takiej sytuacji, gdy pojawi się u nas poważne ryzyko nieprawidłowości. Wtedy najpewniej my sami będziemy chcieli wcześniej wiedzieć, gdzie leży problem. Wychowanie dziecka z zespołem Downa czy zespołem Edwardsa będzie wymagało już od nas zupełnie innego przygotowania się na przyszłość.

Ważne informacje

Badania prenatalne powinno się wykonywać pomiędzy 10 i 14 tygodniem ciąży, a o ich konieczności powie nam z całą pewnością nasz ginekolog. Musimy pamiętać o tym, że trzeba tutaj stawiać się na wszelkie zaplanowane wizyty – to bardzo ważne, bo tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wykryć i być może nawet wyleczyć ewentualne problemy zdrowotne naszego dziecka. Medycyna jest już obecnie na tak zaawansowanym poziomie, że możliwe jest nawet przeprowadzenie operacji dziecka, które dalej znajduje się w łonie matki.

 

Badania nieinwazyjne to przede wszystkim USG i różnego rodzaju testy z krwi – tutaj nie musimy obawiać się o żadne skutki uboczne. To badania inwazyjne – czyli na przykład amniopunkcja – mogą niestety zakończyć się utratą ciąży. Rodzice decydują się zaakceptować to ryzyko tylko wtedy, gdy przeprowadzone wcześniej testy wykazały już jakieś problemy – lub jesteśmy obciążeni poważnymi chorobami genetycznie.

U kogo badania prenatalne najbardziej się przydają?

U wielu kobiet badania prenatalne nie wykazują oczywiście żadnych problemów i lekarze starają się raczej uspokajać te panie, u których ryzyko jakichkolwiek nieprawidłowości jest niewielkie. W gorszej sytuacji znajdują się osoby, które zdecydowały się na przykład zajść w ciążę po 35 roku życia – wtedy dziecko jest niestety narażone na więcej chorób i trzeba to koniecznie sprawdzić. Podobnie w sytuacji, gdy występowały już w naszej rodzinie poważne choroby lub my sami mamy już jedno dziecko, u którego wystąpiła wada wrodzona. Sprawdź specjalistów z Zięba Clinic.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ