Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Ogród  / Dla kogo ogrody wertykalne ‒ trzy modele do każdego wnętrza

Dla kogo ogrody wertykalne ‒ trzy modele do każdego wnętrza

Utonąć by tak w zieleni

Ogród wertykalny

fot. Unsplash

Ogrody wertykalne to trend zdobywający popularność zarówno ze względów estetycznych, jak i korzyści zdrowotnych. Ogród wertykalny, czyli po prostu zielona ściana z żywych roślin, został po raz pierwszy stworzony jako manifestacja połączenia architektury z naturą i idealnie wpisuje się w aktualnie rosnącą świadomość ekologiczną. Jeśli więc chcesz stworzyć zielony ogród w swoim domu lub biurze, warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje ogród wertykalny

 

Zielone ściany na zewnątrz i w pomieszczeniach

Zieloną ścianę można umieścić zarówno na zewnątrz budynku, jak i w salonie lub w biurze. Podstawową różnicą jest tu wybór gatunków roślin, które powinny być dobrane pod kątem warunków, jakie należy im zapewnić. Jeśli zdecydujesz się na domowy ogród wertykalny, zadbaj też o odpowiednią lokalizację, by rośliny były oświetlone przez światło rozproszone. Jeśli znajdziesz właściwe miejsce, ogród wertykalny można łatwo zbudować samemu. Musimy pamiętać jedynie o zabezpieczeniu ściany, stosując na przykład panele PCV, które ochronią ścianę przed wilgocią.

Ogród wertykalny dla wymagających

Wertykalny ogród możesz stworzyć nawet dysponując niewielką powierzchnią do wykorzystania. Planując założenie ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu, warto wypróbować wiszący ogród typu Pixel Garden. Składa się on z roślin umieszczonych w doniczkach, gdzie poszczególne moduły można dowolnie układać, tworząc kolorowe kompozycje. Ogród wertykalny tego typu doskonale pasuje do biur czy galerii handlowych, gdyż umożliwia stworzenie eleganckiej ozdoby, łączącej wiele kontrastujących gatunków kwiatów. Najlepiej sprawdza się też jako kuchenny ogród, gdyż pozwala na hodowlę takich ziół jak bazylia i tymianek, a nawet owoców, jak truskawki i poziomki.

Gdy nie masz czasu na pielęgnację ogrodu wertykalnego ‒ obrazy z roślin

Pielęgnacja ogrodów wertykalnych jest wyjątkowo prosta i wymaga minimalnego nakładu czasu. Jednak dla tych, którzy nie mają czasu na  pielęgnację, a wciąż chcą cieszyć się z zalet zielonej ściany w swoim otoczeniu, najlepiej sprawdzą się rośliny stabilizowane, skomponowane w obrazy lub całe ściany. Rośliny stabilizowane nie wymagają dostępu do źródła wody, a dzięki ustabilizowaniu odpowiednimi substancjami, pozostają żywe i zielone nawet przez kilkanaście lat. Należy jedynie zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza. Kompozycja może zawierać same rośliny, takie jak anturium, lub zostać wzbogacona dzięki niewielkiej bryle korzeniowej. Takie obrazy pasują do każdego wnętrza i pozwalają poprawiać jakość powietrza tam, gdzie nie ma możliwości zapewnienia roślinom odpowiedniej pielęgnacji.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ