Thursday, May 23, 2024
Home / Kuchnia  / Diety  / Dieta wegańska – na czym polega? Co jeść, a czego unikać? Sprawdź!

Dieta wegańska – na czym polega? Co jeść, a czego unikać? Sprawdź!

Dieta, która uzależnia

dieta wegańska

fot. Ralph Ravi Kayden/ Unsplash

Diety roślinne stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy wybierają je ze względów moralnych, a inni na przykład ze względów zdrowotnych. Mimo licznych zalet powinno się je stosować rozważnie. Bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie posiłków tak, aby dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jakie są zasady diety wegańskiej? Sprawdź!

Czym jest dieta wegańska?

Dieta wegańska to specjalny typ diety roślinnej. Jest dosyć restrykcyjna i polega na wyeliminowaniu z codziennej diety zarówno mięsa, jak i wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak na przykład mleko, miód i jaja. Niezależnie od wariantu stosowanej diety, powinniśmy dbać o jej odpowiednie zbilansowanie, by dostarczała to, co potrzebne. Niestety u osób będących na diecie wegańskiej występuje nieco większe ryzyko niedoborów.
Właśnie dlatego, jeśli chcesz zmienić swój sposób odżywiania, warto skonsultować się z dietetykiem, który z pewnością da Ci kilka cennych wskazówek i pomoże odpowiednio zbilansować dietę.

Dieta wegańska – dla kogo?

Nie da się zaprzeczyć, że zarówno dieta wegańska, jak i nieco mniej restrykcyjna dieta wegetariańska stają się bardzo popularne. Być może wynika to z faktu większego zainteresowania otaczającym nas światem i ekologią. Innym powodem, dla którego niektórzy rezygnują ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, jest po prostu cierpienie zwierząt. Osoby będące na diecie wegańskiej doceniają również wynikające z niej korzyści dla zdrowia.

Zasady diety wegańskiej

Dieta wegańska polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. W roślinnym menu warto by znalazły się różnokolorowe warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych i produkty, które z nich powstały, jak np. tofu, orzechy, nasiona i pestki. Obecnie na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów wegańskich, które są znacznie łatwiej dostępne, niż jeszcze kilka lat temu. Problemem nie jest nawet przygotowanie pysznego wegańskiego ciasta, gdyż można znaleźć dobre zamienniki jajek i cieszyć się ulubionym, pysznym wypiekiem.

 

Dieta wegańska ma spore grono zwolenników. Wynika to stąd, że coraz więcej osób jest zainteresowanych losem zwierząt, ekologią, a także własnym zdrowiem. Jednak należy pamiętać, że każda dieta, która eliminuje z żywienia konkretne grupy produktów, może prowadzić do niedoborów. Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie diety wegańskiej do swojej codzienności, zdecydowanie warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który pomoże odpowiednio zbilansować dietę i dobierze konieczną suplementację.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ