Wednesday, May 29, 2024
Home / PARTNER MK  / Dieta tarczycowa – jaka jest właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy

Dieta tarczycowa – jaka jest właściwa dieta przy niedoczynności tarczycy

Czy wiesz jak dobrze się odżywiać jeśli masz niedoczynność tarczycy? Co powinno się znaleźć w Twojej diecie? Sprawdź koniecznie.

fot. materiał prasowy

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które diagnozuje się badając stężenia hormonów tarczycy oraz hormonu tyreotropowego (TSH) produkowanego przez przysadkę.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Objawy choroby są zwykle niezbyt wyraziste, a należą do nich:

– spowolniony metabolizm,

– wysuszona skóra,

– stale towarzyszące uczucie chłodu,

– zmęczenie,

– nadwaga,

– słabe włosy,

Nie tylko objawy choroby są słabo zauważalne. Jeśli chodzi o to, co powoduje niedoczynność tarczycy, także nie tak łatwo znaleźć odpowiedź, ponieważ przyczyn może być wiele. Rodzaje niedoczynności tarczycy dzieli się na dwie grupy: wtórną i pierwotną.

Niedoczynność tarczycy – dieta bogata w jod

Standardowym przeciwdziałaniem niedoczynności tarczycy jest podawanie jej syntetycznych hormonów. Ty także masz wpływ na działanie tego gruczołu. Przede wszystkim niezwykle ważna jest odpowiednia dieta przy niedoczynności tarczycy. Istnieje duża zależność pomiędzy poziomem jodu a niedoczynnością tarczycy. Dlatego też jadłospis przy niedoczynności tarczycy powinien zawierać wiele pokarmów bogatych w ten właśnie pierwiastek. Są to przede wszystkim ryby morskie oraz owoce morza. Ponadto, jod przy niedoczynności tarczycy można dostarczać wraz z jodowaną solą kuchenną.

Na czym jeszcze powinna polegać dieta tarczycowa?

Ponieważ schorzeniu towarzyszy zwolniony metabolizm, jadłospis przy niedoczynności tarczycy powinien zawierać wszelkie pokarmy, które go przyspieszają. Takim produktem jest na przykład błonnik. Ponadto, oprócz tego co jeść przy niedoczynności tarczycy, powinnaś się również zatroszczyć o to, aby pić jak najwięcej płynów.

Odpowiednia dieta w chorobach tarczycy jest niezwykle ważna, jednak należy pamiętać także o tym, jak często się je. Przy niedoczynności tarczycy zaleca się, aby posiłki spożywać często, jednak powinny być one niewielkie.

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy

Należy pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie. Musisz pamiętać, że dieta przy niedoczynności tarczycy powinna zawierać odpowiednio dużo jodu. Dopiero na drugim miejscu jest waga. W celu dobrania odpowiedniej diety odchudzającej przy niedoczynności tarczycy powinnaś skonsultować się z endokrynologiem. Najlepiej skorzystać również z porady dietetyka. Bez wątpienia wskazana będzie też aktywność fizyczna oraz spożywanie wspomnianego wcześniej błonnika.

Niedoczynność tarczycy to choroba, która prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyć przez całe życie. Jednakże, regularne zażywanie syntetycznych hormonów oraz przestrzeganie diety tarczycowej sprawiają, że schorzenie to nie jest zbyt dokuczliwe.

Źródła:
Baskin HJ., Cobin RH., Duick DS. i.in. (2002). American Association of Clinical Endocrinologists medical guidelines for clinical practice for the evaluation and treatment of hyperthyroidism and hypothyroidism. Endocrine Practice : Official Journal of the American College of Endocrinology and the American Association of Clinical Endocrinologists, 8(6), 457-469

Stolińska H., Wolańska D. (2012). Składniki pokarmowe istotne w niedoczynności tarczycy. Żywienie Człowieka i Metabolizm, 3

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ