Saturday, February 24, 2024
Home / Kuchnia  / Starasz się o dziecko? Co jeść, by zajść w ciążę

Starasz się o dziecko? Co jeść, by zajść w ciążę

Dieta dla Pań i Panów, którzy planują powiększenie rodziny

dieta na płodność

Starasz się o dziecko? Owoce morza zwiększą twoją płodność / fot. materiały prasowe

Coraz częściej odkładamy decyzję o macierzyństwie na później. Niepewna sytuacja finansowa, brak stałego partnera, stres, życie w ciągłym biegu – to tylko niektóre z czynników, które mogą utrudnić zajście w ciążę. Jak wynika z badań, odpowiednio zbilansowana dieta ma znaczący wpływ na naszą płodność

łosoś ciąża

Planujesz dziecko? Dowiedz się, co warto jeść / for. materiały prasowe

Wiek, w którym Polki decydują się na pierwszą ciążę, stale wzrasta a w raz z nim rośnie liczba problemów ze spłodzeniem potomstwa. Według „Raportu na temat płodności Polaków” już co piąta polska para ma problem z zajściem w ciążę. Po 33. roku życia zaczynają zdecydowanie spadać. Na płodność wpływają również czynniki związane ze stylem życia takie jak stres lub złe nawyki żywieniowe.

Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Medycyna wykazuje związek między tym co jemy, naszą płodnością. Prawidłowo zbilansowana dieta przyszłych rodziców powinna być różnorodna, złożona z pełnowartościowych, w niewielkim stopniu przetworzonych produktów. Wartościowa dieta na płodność zapewnia nie tylko dobre samopoczucie, ale też poprawia stan zdrowia, a co za tym idzie również funkcjonowanie narządów rozrodczych. Dlatego tak ważne jest spożywanie dużej ilości produktów, zawierających witaminy i minerały, które są niezbędne dla naszego organizmu, takich jak witamina E,A,C, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Te ostatnie prowadzą do powstania eikozanoidy, pełniącej funkcję miejscowych hormonów, regulujących ciśnienie tętnicze, funkcjonowanie przewodu pokarmowego i narządów płciowych. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w olejach roślinnych i rybach, zwłaszcza morskich. Niestety, w Polsce spożywa się tych kwasów tłuszczowych zdecydowanie za mało, znacznie mniej niż zalecają normy żywieniowe.

co jeść przed ciążą

Owoce morze dla przyszłych rodziców / fot. materiały prasowe

Dieta na płodność – owoce morza

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) roczne spożycie ryb i owoców morza w Polsce w 2017 roku wyniosło jedynie 12,52 kg na osobę. Natomiast jak pokazuje badanie przeprowadzone przez JCEM (The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism):

pary, które jedzą owoce morza więcej niż dwa razy w tygodniu mają szansę szybciej zostać rodzicami niż ci, którzy spożywają ich mniej.

Analizie poddano nawyki żywieniowe 501 kobiet i mężczyzn planujących ciążę, którzy byli obserwowani przez rok lub do jej wykrycia. W przypadku par, które jadły owoce morza częściej niż osiem razy w miesiącu szanse na spłodzenie potomka wzrosły aż o 61%. Ponadto wykazano, wpływ owoców morza na częstotliwość współżycia seksualnego. Badania pokazują, że pary które po nie sięgają kochają się o 22% częściej niż te, które spożywają ich bardzo mało lub wcale.

Dieta na płodność mężczyzny

Dieta przyszłego taty to nie wszystko. Równie ważny jest styl życia, a co za nim idzie – masa ciała. Panowie, starający się o dziecko powinni rzucić palenie, ograniczyć picie alkoholu, zainwestować w przewiewną bieliznę, a także, co chyba najtrudniejsze – przestać się stresować. Stres nie służy nikomu, a w szczególności partnerom, planującym powiększenie rodziny. W diecie na płodność mężczyzny powinny się znaleźć przeciwutleniacze, witaminy przeciwutleniajace (A, E, C), likopen, kwas foliowy, cynk. Na liście rzeczy zabronionych są: słodycze i niezdrowy tłuszcz. Niewskazana jest również monotonna dieta i pomijanie śniadań.

Menu przyszłego taty:

☑pełnoziarniste produkty zbożowe np. grube kasze, brązowy ryż, zarodki i kiełki zbóż
☑świeże warzywa i owoce odpowiednie do sezonu, np: pomidory, papryka, czarne porzeczki, marchew, brokuły, szparagi, marchew, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, bataty, dynia, brzoskwinie, kiwi, truskawki, cytrusy,
☑chude mięsa i nabiał
☑jaja
☑oliwa z oliwek, olej rzepakowy
☑tłuste ryby morskie, np.: makrela, łosoś, sardynki, skorupiaki, owoce morza.

Dlaczego warto włączyć ryby do swojego menu?

Ryby i owoce morza są źródłem witamin z grupy B, jodu, selenu, fluoru, wapnia oraz witaminy D. Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które obniżają cholesterol, zapobiegają miażdżycy i pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Ryby to nie tylko ważne składniki odżywcze ale także wysokowartościowe białko. W mięsie łososia znajduje się ok. 15 g w białka na 100 g produktu. Ważne jest, aby wybierać ryby, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł, czyli np. łososia, który dorasta powoli w zimnych i czystych wodach Norwegii. Łosoś norweski to gwarancja najwyższej jakości żywności ponieważ podlega ścisłej kontroli jakości zaczynając od hodowli, a kończąc na kuchennym stole. Nie bez powodu znany jest też ze swojego świeżego, sprężystego mięsa i niepowtarzalnego smaku.

 

Oceń artykuł
4 komentarze
 • Sabina 29 czerwca, 2018

  dieta jest ważna, ale nie najważniejsza. ja polecam też monitorowanie cyklu. najłatwiej – przy pomocy różnych urządzeń, komputerów cyklu. mam cyclotest i jest ok.

 • Karola 29 listopada, 2018

  Ryby! mnóstwo ryb i szpinaku i orzechów i …uh…. znowu nudności i tak w kółko :p

  • ewka 7 grudnia, 2018

   nie koniecznie, mi pomogły gumy imbirowe

 • Moris 23 marca, 2020

  Dobrze odżywiać się trzeba nie tylko w czasie starań. Bo może być za późno by zmienić przyzwyczajenia i starania będą trwały bardzo długo. Ja osobiście skupiłam się na kontroli owulacji cyfrowym urządzeniem co badało min. moje lh i tyle

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / dieta na płodność
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ