Sunday, April 14, 2024
Home / PARTNER MK  / Dieta kolagenowa: nutrikosmetyk dla urody i zdrowia

Dieta kolagenowa: nutrikosmetyk dla urody i zdrowia

"Piękno ukryte jest we wnętrzu" - nadbiera nowego znaczenia

Witamina C i kolagen - związek idealny / fot. Pixabay

Zatroszczyć się o siebie to zadbać jednocześnie o swoje zdrowie i urodę. Stan naszego organizmu w dużym stopniu warunkuje to, jak się czujemy, jak wyglądamy oraz w jaki sposób jesteśmy postrzegane. Każda kobieta marzy o harmonii ducha i ciała, którą można osiągnąć tylko wówczas, kiedy odpowiednio poznamy obie sfery, nierozerwalnie ze sobą połączone

Witamina C i kolagen - związek idealny / fot. Pixabay

Witamina C i kolagen – związek idealny / fot. Pixabay

Piękno ukryte jest we wnętrzu – prawdę, którą skrywa to stwierdzenie, pomoże nam zrozumieć jeden z budulców organizmu człowieka, czyli kolagen. Jest on obecny w kosmetykach do pielęgnacji, ale też naturalnie występuje w wielu tkankach ludzkiego ciała. Od pewnego czasu to również składnik suplementów diety, a dokładnie nutrikosmetyków odpowiadających za pracę i prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Braki w organizmie trzeba uzupełniać
Suplementy diety to bogaty wybór produktów, które powstają w celu uzupełnienia w organizmie człowieka niedoboru witamin oraz składników mineralnych, które są niezbędne i wspomagają pracę poszczególnych narządów oraz układów. Ich sprawność warunkuje dobre samopoczucie i odgrywa kluczową rolę dla poprawy wyglądu skóry.
Kolagen jest białkiem potrzebnym nie tylko skórze, ale również mięśniom, ścięgnom, więzadłom i chrząstkom, stanowi też budulec tkanki łącznej, ale w wyniku starzenia się organizmu zaczyna go brakować, podobnie jak witamin i minerałów. Objawy są bardzo wyraźne – pogorszony stan skóry, pojawiające się i pogłębiające zmarszczki, utrata elastyczności skóry, osłabienie mięśni i problemy z ruchomością stawów, co przekłada się na coraz większe kłopoty z poruszaniem się. Kolagen sprawnie się regeneruje tylko do pewnego momentu. Zaburzenia tego procesu z pewnością nie pozwolą nam zapomnieć, że jesteśmy z każdym kolejnym rokiem coraz starsze.

Uzupełniać, ale świadomie
Oprócz wiedzy, że to, czego brakuje organizmowi, trzeba uzupełnić, powinno się również mieć świadomość, że nie zawsze i nie każdy kolagen dostarczany do tkanek jest właściwie przyswajany. W kosmetykach oraz suplementach diety stosuje się to białko z różnych źródeł. Najczęściej można się spotkać z powszechnie stosowanym kolagenem wołowym, który zbudowany jest, niestety, z chaotycznie ułożonych helis. Dlaczego niestety? Dlatego że taka budowa sprawia, iż jego skuteczność jest znikoma, co podważa zaufanie także do innych form kolagenu.
Inaczej jest w wypadku kolagenu rybiego, który wyróżnia się przestrzenną budową o spiralnie splecionych ze sobą niciach aminokwasów. Tak samo wygląda kolagen ludzki, co oznacza, że te dwie formy białka mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. To z kolei przekłada się na jego przyswajalność – skoro coś jest znane organizmowi człowieka, a jednocześnie brakuje mu tego, z pewnością skorzysta z możliwości zaspokojenia swojej potrzeby.

Kolagen i witamina C – związek idealny
O obu tych składnikach suplementów diety wiemy dziś bardzo dużo. Wciąż jednak zbyt mało mówi się o ich synergicznym działaniu. Aby ludzki organizm mógł prawidłowo produkować własny kolagen lub przyswajać ten dostarczany w postaci suplementów, potrzebuje wsparcia, które zapewnia mu witamina C. Jest ona katalizatorem hydroksylazy prolilu i lizylu, czyli enzymów odpowiadających za krzyżowanie włókien kolagenowych oraz ich stabilizację. Istnieje również potwierdzenie jej bezpośredniego wpływu na syntezę kolagenu poprzez aktywację jego transkrypcji i stabilizowanie mRNA prokolagenu. Potwierdzeniem takiego działania witaminy C jest szkorbut, będący efektem jej niedoboru, co przekłada się na upośledzenie syntezy kolagenu.
Suplementacja kolagenu jest niezwykle istotna dla funkcjonowania całego organizmu, jednak skuteczna okazuje się jedynie w wypadku wyboru tego właściwego, czyli rybiego kolagenu, który wykorzystano przy produkcji suplementów Colvita i Witamina C-olway z kolagenem. Równie istotne jest dostarczanie tkankom, wraz z białkiem, witaminy C. Ta o najwyższej biodostępności, pochodząca z gorzkiej pomarańczy i kiełkującej gryki, jest obecna w suplemencie Witamina C-olway. O ile kosmetyki z kolagenem poprawiają stan skóry, to suplementacja kolagenu od wewnątrz przynosi znacznie więcej korzyści, wspiera bowiem cały organizm człowieka.

Colvita
https://www.lagenko.pl/produkt/colvita-120-kapsulek

Witamina C-olway z kolagenem
https://www.lagenko.pl/produkt/witamina-c-olway-z-kolagenem-30-saszetek

Witamina C-olway
https://www.lagenko.pl/produkt/witamina-c-olway-100-kapsulek

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ