Monday, May 20, 2024
Home / Kuchnia  / Diety  / Dieta ketogeniczna dla kobiet ‒ czy to dobry wybór?

Dieta ketogeniczna dla kobiet ‒ czy to dobry wybór?

Warto spróbować ‒ kondycja i uroda może tylko zysać

dieta ketogeniczna

fot. Unsplash

Dieta ketogeniczna cieszy się już od jakiegoś czasu bardzo dużą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ uważa się ją za jedną z najzdrowszych dostępnych stylów żywieniowych. Nie od dziś wiadomo jednak, że w zdrowym odżywianiu chodzi przede wszystkim o dopasowanie jadłospisu w sposób indywidualny. Sprawdźmy więc, czy stosowanie diety ketogenicznej sprawdzi się u kobiet

 

Dieta ketogeniczna ‒ na czym polega?

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia, który polega na niemal całkowitym wykluczeniu ze swojego jadłospisu węglowodanów. Zamiast tego, w planie żywienia dominować mają zdrowe tłuszcze, które staną się głównym paliwem dla organizmu. Co to właściwie daje? Dzięki zastąpieniu głównego źródła energii na tłuszcz, w organizmie dochodzi do rozwinięcia stanu ketozy, czyli zwiększenia poziomu ciał ketonowych. Zjawisko to polega na pozyskiwaniu energii z własnej tkanki tłuszczowej i jest możliwe do osiągnięcia jedynie, jeśli spożycie węglowodanów zostaje ograniczone.

Dieta ketogeniczna dla kobiet jest idealna, ponieważ to, jak działa kobiecy organizm, zależy przede wszystkim od hormonów. Cukry różnego pochodzenia mogą natomiast przyczyniać się do zmian i wahań przy ich wytwarzaniu. Zdrowe tłuszcze w odpowiedniej ilości to natomiast recepta na piękno i wspaniałą sylwetkę.

 

Ale czy dieta ketogeniczna może odchudzać? Jak najbardziej! Odpowiedzialne jest za to wspomniane już wcześniej zjawisko ketozy, dzięki któremu organizm czerpie z własnych zapasów. Oczywiście należy jednak pamiętać, aby przy redukcji zachować odpowiedni deficyt kaloryczny. W tym celu najlepiej postawić na dietę pudełkową z https://www.fit-bag.pl/dieta/ketogeniczna/. Dzięki temu nie musimy martwić się ani o gotowanie ani o kalorie.

Dieta ketogeniczna ‒ zalety i wady

Stosując dietę ketogeniczną, można odnieść naprawdę wiele korzyści. Jest to sposób odżywiania, który pozwala poczuć się naprawdę lekko. To doskonały wybór dla każdej kobiety, która ma problemy z niestrawnością i wzdęciami. Przede wszystkim, przy takiej diecie nie występują w ciągu dnia duże spadki i skoki energii, tak jak to często bywa przy spożyciu węglowodanów. Co więcej, ograniczona zostaje także chęć na słodycze, co w dużym stopniu przyczynia się do naturalnego spadku masy ciała. Warto wiedzieć także, że dieta ketogeniczna reguluje także wydzielanie insuliny, co sprawia, że jest często zalecana osobom walczącym z insulinoopornością.

 

Dieta ketogeniczna wpływa także na wygląd oraz zdrowie włosów, skóry oraz paznokci. Ten sposób odżywiania obfituje bowiem w zdrowe tłuszcze nienasycone, takie jak omega-3, czy też omega-6, które mają takie właśnie właściwości. Tłuszcze te mogą również wspomagać leczenie stanów zapalnych w organizmie.
A co z minusami diety ketogenicznej? Jak każda dieta wykluczająca, może powodować pewne skutki uboczne – szczególnie jeśli nie będzie dobrze zbilansowana. Dlatego też dieta ketogeniczna dla kobiet powinna być zawsze dobierana w sposób indywidualny, najlepiej z pomocą specjalisty.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna dla kobiet powinna być dobrze dostosowana do zapotrzebowania na energię. Jeśli naszym wyborem jest dieta pudełkowa, pamiętajmy, by wybrać odpowiednią ilość kalorii, by utrzymać lub zmniejszyć wagę.
A co właściwie stanowi podstawę w jadłospisie w diecie ketogenicznej? Jak wiemy, są to oczywiście tłuszcze. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma jednak ich pochodzenie. Najlepsze źródła tłuszczu to przede wszystkim awokado, oliwa z oliwek, tłuste ryby, takie jak łosoś, czy makrela, a także orzechy i pestki.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ