Dieta folianowa – czy warto ją stosować?
Co należy wiedzieć o diecie folianowej? Czy rzeczywiście jest ona najlepszym rozwiązaniem, które zapobiegnie powstawaniu groźnych wad rozwojowych u dziecka?

Dieta folianowa – czy warto ją stosować? / fot. fotolia
Ostatnio coraz częściej słychać głosy, że dieta folianowa jest najbardziej odpowiednim dla przyszłych mam sposobem żywienia. Bazuje ona na produktach roślinnych, które zawierają cenny związek o nazwie foliany, czyli naturalne sole kwasu foliowego, niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Co należy wiedzieć o diecie folianowej? Czy rzeczywiście jest ona najlepszym rozwiązaniem, które zapobiegnie powstawaniu groźnych wad rozwojowych u dziecka?
Jakie produkty w diecie folianowej są najważniejsze?
Jak zapewne wie każda przyszła mama, dieta w ciąży powinna bazować na produktach, które zawierają duże ilości folianów. Są to zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak też zwierzęcego – ważne jest jednak, aby były one jak najmniej przetworzone. Istotną wadą folianów jest fakt, że są one niezwykle wrażliwe na działanie światła oraz promieniowania cieplnego, co oznacza, że podczas długotrwałej obróbki pożywienia (gotowania, smażenia) większa część tego cennego związku po prostu rozłoży się i przepadnie. Jest to jedna z podstawowych przyczyn, dla których dieta folianowa powinna być wspomagana odpowiednią suplementacją. Produkty, które są niezwykle bogate w kwas foliowy, to: otręby pszenne, szpinak, sałata, kapusta, szparagi, brukselka, wątroba, jaja kurze, groch oraz bób.
Dieta folianowa nie jest dla każdego
Są sytuacje, w których nawet najlepiej zbilansowana dieta folianowa, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, w postaci wysokiej zawartości folianów we krwi matki i dziecka. Blisko połowa kobiet w ciąży, choruje na polimorfizm, kompletnie nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to schorzenie, które powoduje, że przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia staje się niemożliwe, na skutek błędów w szlaku metabolicznym. Organizm nie potrafi przetworzyć folianów pochodzących z produktów żywnościowych do aktywnej, dostępnej dla komórek ciała formy. Dodatkową trudnością jest fakt, że polimorfizm ciężko zidentyfikować – bez skomplikowanych i niestety kosztownych badań genetycznych, jest to w zasadzie niemożliwe.
Jak uchronić dziecko przed rozwojem wad wrodzonych?
Specjaliści uważają, że jedynym skutecznym obecnie rozwiązaniem problemu, zarówno z dostarczaniem odpowiedniej ilości folianów, jak też z nieprzyswajaniem ich z pożywienia, jest związek o nazwie metafolina. Ta, dostępna wyłącznie w preparacie Femibion substancja, stanowi gotową do wykorzystania, najlepiej przyswajalną formę folianów. Stosując suplement witaminowy Femibion mamy pewność, że organizm swobodnie przyswoi go w niezbędnej dla mamy oraz dziecka ilości.