Thursday, June 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Właściwa dieta dla psa ‒ dlaczego jest tak ważna?

Właściwa dieta dla psa ‒ dlaczego jest tak ważna?

Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z jego wiekiem i aktywnością fizyczną. Przekonaj się, czy znasz potrzeby swojego pupila

dieta-dla-psa-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Aby pies był zdrowy i pełen energii, żywienie powinno być dostosowane do jego bieżących potrzeb związanych z wiekiem, aktywnością fizyczną czy stanem zdrowia. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy ustalaniu diety dla psa. Jak prawidłowe odżywianie wpływa na zdrowie, samopoczucie i kondycję ciała czworonoga?

 

Jak dieta psa wpływa na jego zdrowie?

Fakt, że większość opiekunów uznaje psy za pełnoprawnych członków rodziny, nie oznacza, że ich zwierzęta powinny jeść to samo, co oni. Wiele produktów obecnych w diecie człowieka jest szkodliwych dla czworonogów. Z tego względu konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety dla psa ‒ najlepiej takiej, której podstawą jest pełnoporcjowa karma gotowa ‒ sucha i mokra.

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na organizm zwierzęcia ‒ przesądza o kondycji jego ciała oraz stanie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Prawidłowa dieta dla psa rzutuje na jego dobre funkcjonowanie na wszystkich etapach życia ‒ od szczenięcia do seniora.

Dieta dla psa ‒ co należy uwzględnić przy jej planowaniu?

  • Wiek psa

Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z wiekiem. Szczenię powinno dostawać inną karmę niż dorosły pies, w przeciwnym przypadku mogą wystąpić niedobory pokarmowe i zahamowanie lub spowolnienie wzrostu. Z kolei dorosły pies nie może spożywać karmy dla juniorów, ponieważ jest ona bardziej kaloryczna i może przyczyniać się do rozwoju nadwagi i otyłości. W podeszłym wieku wskazana jest dieta lekkostrawna dla psa, gdyż przyswajanie składników odżywczych jest utrudnione.

 

  • Rasa i masa ciała psa

Wszystkie psy (rasowe i mieszańce) w znaczącym stopniu różnią się między sobą wielkością i masą ciała. Wśród tych zwierząt można spotkać zarówno miniaturki (do 5 kg), jak i olbrzymy (powyżej 45 kg). To oczywiste, że dieta tych psów również powinna się różnić. Dotyczy to nie tylko wielkości porcji, ale też składu karmy. Kluczowy jest okres wzrostu psa, ponieważ psy ras małych i miniaturowych osiągają dorosłe rozmiary zaledwie w kilka miesięcy, a psy duże dorastają nawet przez dwa lata. Ich dieta różni się m.in. pod względem kaloryczności oraz zawartości białka czy wapnia.

 

  • Aktywność fizyczna

Liczba kalorii w diecie psa zależy głównie od stopnia jego aktywności. Psy sportowe i pracujące zużywają bardzo dużo energii, dlatego ich pokarm musi być dużo bardziej kaloryczny niż psów kanapowych, które chodzą na spokojne spacery.

 

  • Indywidualne potrzeby

Na wybór diety dla psa wpływ mają również takie czynniki, jak ciąża i laktacja, wszelkiego rodzaju choroby i zaburzenia, a także nadwaga i otyłość czy niedowaga. Wszelkie zmiany w żywieniu psa związane z jego stanem zdrowia powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii.

 

  • Smakowitość karmy

Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie są zbyt wybredne. Mają bowiem wyostrzony węch, ale nie smak. Mimo to czworonogi miewają swoje upodobania, które każdy troskliwy opiekun doskonale zna i powinien o nich pamiętać, aby dieta psa była nie tylko zdrowa, ale też smaczna.

Podstawa diety psa ‒ mięso czy pełnoporcjowa karma gotowa?

Psy są względnymi mięsożercami, a ich pokarm powinien być stały pod względem proporcji makroskładników. Dieta psa oparta wyłącznie na mięsie może być dla niego szkodliwa, ponieważ nie jest to pokarm odpowiednio zbilansowany pod względem energii, witamin i składników mineralnych. Przewaga mięsa w diecie psa może prowadzić do nadmiaru bądź niedoboru niektórych składników odżywczych, np. przewagi fosforu nad wapniem, co prowadzi do demineralizacji kości.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest wybór pełnoporcjowej diety dla psa dostosowanej do jego wieku i masy ciała. Jest ona kompletna, zbilansowana, bezpieczna i charakteryzuje się stałym składem. Zalecane jest podawanie zarówno suchej, jak i mokrej karmy w równych proporcjach pod względem masy produktu, dzięki czemu pies czerpie korzyści z obu rodzajów pokarmu. Sucha karma jest wysokoenergetyczna, wydajna i dłużej zachowuje świeżość, do tego pomaga w oczyszczaniu zębów. Mokra karma zawiera więcej wody, więc stanowi dodatkową dawkę płynów w ciągu dnia, oraz, ze względu na niższą kaloryczność, sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ