Tuesday, March 5, 2024
Home / Kuchnia  / Dieta DASH – nowe podejście do odżywiania

Dieta DASH – nowe podejście do odżywiania

Dieta DASH to najlepsza metoda na odchudzanie – czytamy ostatnio na forach dietetycznych. To prawdziwy przełom, czy sprzedawanie nam tych samych zasad pod nową nazwą?

Dużo wocoów i warzyw oraz pełnoziarniste węglowodany zapewniają zdrowie i piękna sylwetkę | fot. Fotolia

Dieta DASH to najlepsza metoda na odchudzanie – słychać ostatnio na forach dietetycznych. Dzięki niej w zdrowy i skuteczny sposób pozbędziesz się zbędnych kilogramów oraz obniżysz ciśnienie. I to bez rygorystycznych ograniczeń. Czy dieta DASH to prawdziwy przełom, czy sprzedawanie nam dobrze znanych zasad pod nową nazwą?

Dużo wocoów i warzyw oraz pełnoziarniste węglowodany zapewniają zdrowie i piękna sylwetkę | fot. Fotolia

Dużo wocoów i warzyw oraz pełnoziarniste węglowodany zapewniają zdrowie i piękna sylwetkę | fot. Fotolia

Dieta zazwyczaj kojarzy nam się z zakazami i nakazami, ale nie w tym przypadku. DASH to metoda odżywiania, która uwzględnia wszystkie produkty, prócz bezwartościowych, jak słodycze czy białe pieczywo. Pełna nazwa brzmi Dietary Approach to Stop Hypertension, co można przetłumaczyć jako „dietetyczne podejście zapobiegające nadciśnieniu”. Co ma wspólnego dieta z nadciśnieniem?

Mniej soli, więcej zdrowia

Podstawowym założeniem i celem tej metody odżywiania jest obniżenie ciśnienia i złego cholesterolu we krwi. Często nadwaga idzie w parze z nadciśnieniem. Dlatego DASH opiera się na ograniczeniu do minimum soli spożywanej w posiłkach, która jest główną przyczyną nadciśnienia i gromadzenia wody w organizmie. Dozwolone jest jedynie pół łyżeczki soli dziennie, a rolę główną w menu grają zdrowe węglowodany i błonnik, czyli owoce, warzywa, produkty zbożowe i przetwory mleczne.

Co wolno a czego unikać?

DASH nie pozwala na uwzględnianie w jadłospisie czerwonego mięsa i białego pieczywa. Na słodycz, w postaci domowych wypieków lub dwóch kostek czekolady, można sobie pozwolić raz w tygodniu. Należy dobierać posiłki tak, żeby codziennie jeść produkty zbożowe. Myślisz pewnie, że chleb jest tuczący. To mit – pełnoziarnista bułka lub chleb, połączone z chudą wędliną albo twarogiem dostarczą energii na cały dzień. Dodaj do tego pomidor, czy rzodkiewkę i odpowiednia dawka witamin zapewniona. Gdy nasycisz się rano nie będziesz podjadać. Do każdego posiłku powinno się włączać różnorodne warzywa. Owoce, prócz tego, że są świetną przekąską, mogą także być śniadaniem, na przykład w postaci sałatki.

Postaw na ryby, które mają mało kalorii i zawierają bardzo cenne tłuszcze. Niezbędne
w diecie są także orzechy – skutecznie wzmacniające serce, a przy okazji włosy i paznokcie. Obowiązkowo należy wypijać półtora litra płynów dziennie. Jeśli palisz – ogranicz. Nikotyna podnosi ciśnienie krwi, tak samo jak alkohol. Przyjrzyj się, ile drinków wypijasz w ciągu tygodnia i ogranicz tę ilość do 3 – 4 lampek wina.

Wszystko to do złudzenia przypomina zasady diety zdroworozsądkowej – jedzenie węglowodanów złożonych, mniej soli, więcej wody oraz owoce i warzywa jako podstawa diety – to już znamy.  Czy dopiero jednak straszenie nas wysokim ciśnieniem i miażdżyca przynosi lepsze efekty? Badania dowiodły, że u osób stosujących dietę DASH minimum dwa miesiące, znacznie obniżyło się ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Spadały też, kilogramy.

Co sezon, to dieta

Obecnie bardzo popularnymi i modnymi dietami są paleo, GL czy zone. Ta pierwsza polega na wyłączeniu ze swojego jadłospisu skrobi pod każdą postacią. Rezygnujemy więc z roślin strączkowych, chleba, makaronów i warzyw, zawierających skrobię. Nie powinno się jeść także nabiału, cukru oraz produktów przetworzonych. Ta kuracja odchudzająca wymaga od nas dużych wyrzeczeń ale daje wielkie efekty.
Dieta GL jest przez specjalistów uznawana za równie zdrową i skuteczną, co DASH. W menu znajdują się wszystkie produkty, nie musimy się ograniczać – można pozwolić sobie nawet na grzeszki żywieniowe. Kilogramy spadają szybko i bez efektu jo-jo. Tajemnicą tej metody jest spożywanie produktów wyłącznie o niskim indeksie glikemicznym. Pozwala uniknąć wilczego apetytu i napadów głodu.
Dieta zone opiera się na utrzymywaniu poziomu insuliny w idealnej równowadze. Każdy posiłek musi składać się z dokładnie wyliczonych procentowo: nabiału, węglowodanów
i tłuszczy. Najważniejsza jest proporcja. Kuracja nie tylko odchudza, ale i leczy. ponieważ właśnie insulina jest w dużej mierze odpowiedzialna za nadwagę.

Wybór diet jest ogromny. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Nie oceniaj diety tylko po tym, że u koleżanek przyniosła rezultaty. Każdy organizm reaguje inaczej i ma inne przyzwyczajenia. Dobór diety powinien być decyzją przemyślaną, co zapewni oczekiwane efekty i pozwoli schudnąć bezpiecznie.

Paulina PadzikOceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ