Dieta a samopoczucie ‒ jaki mają ze sobą związek?
Zastanawiałaś się, ile błonnika masz na talerzu każdego dnia?

fot. Kalim / Adobe Stock
Znane powiedzenie: jesteś tym, co jesz, zawiera o wiele więcej prawdy, niż może się wydawać. Codzienną dietą dostarcza się przede wszystkim niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Jednak to, co jemy, wpływa także na kondycję i samopoczucie. Lekka, urozmaicona dieta zawierająca błonnik to podstawa do tego, by czuć się dobrze. W przeciwnym wypadku możliwe jest wystąpienie niepożądanych objawów, które mogą znacznie wpływać na codzienne funkcjonowanie. To najczęściej problemy trawienne
Co powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego?
Po zjedzeniu dużego, kalorycznego i tłustego posiłku czujesz się ociężale? Towarzyszy temu rozdrażnienie, uczucie pełności i spadek energii? To objawy przejedzenia ‒ układ trawienny jest nadmiernie obciążony zbyt obfitym i ciężkostrawnym posiłkiem. W takim przypadku powrót do równowagi jest dłuższy niż po “zwykłym” posiłku. Jeśli taka sytuacja zdarza się raz na jakiś czas, nie dzieje się nic złego. Jeśli jednak dolegliwości pojawiają się po każdym posiłku lub po większości z nich, może to świadczyć o nietolerancji pokarmowej.
Druga kwestia to zaparcia. Utrudnione wypróżnianie się często dokucza osobom, które spożywają mało błonnika pokarmowego, a także przyjmują niewiele płynów. Masy pokarmowe zalegają w jelitach, a ich wydalenie jest utrudnione. Warto zadbać więc o to, by dieta była lekka i zawierała błonnik (z produktów spożywczych lub suplementu diety, jaki znajdziesz na https://colonc.pl). Nie zapominaj również o przyjmowaniu płynów.
Błonnik w diecie ‒ dlaczego warto o nim pamiętać?
Błonnik pokarmowy kojarzy się przede wszystkim z tym, że daje uczucie sytości ‒ dlatego lubią go osoby na diecie redukcyjnej. To prawda, jednak trzeba pamiętać także o jeszcze jednej istotnej funkcji, jaką pełni. To wpływ na perystaltykę jelit, dzięki czemu minimalizuje ryzyko zaparć: ułatwia bowiem przesuwanie się mas pokarmowych, a tym samym ich wydalanie.
Błonnik pełni również istotną funkcję przy wchłanianiu składników pokarmowych. Dlatego warto zadbać o to, by w codziennym menu znajdowały się produkty, które go zawierają. Mogą to być zarówno produkty spożywcze, jak i suplementy diety. Jednym z naturalnych suplementów jest Colon C ‒ proszek do rozpuszczania, który przyjmuje się 2 x dziennie przed posiłkiem. Jest przeznaczony dla osób mających problemy z wypróżnianiem, które wynikają z nieodpowiedniej diety, małej dawki aktywności fizycznej, a także ze spowolnionego metabolizmu związanego z wiekiem.