„Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem” w Teatrze Bagatela
Jeżeli cenicie sobie muzykę w spektaklach teatralnych, to w „Dialogach polskich" z pewnością znajdziecie jej wiele

Mikołaj Grabowski jest nie tylko reżyserem „Dialogów polskich”, ale również autorem scenografii i kostiumów / fot. redakcja
Już 29 lutego, na deskach Teatru Bagatela odbędzie się premiera spektaklu pt. „Dialogi polskie”. Reżyser Mikołaj Grabowski stworzył odautorski tekst, sięgając przy tym po fragmenty utworów Henryka Rzewuskiego, Jędrzeja Kitowicza i Witolda Gombrowicza. Jesteście ciekawi efektów? Na wczorajszym, przedpremierowym spotkaniu miałyśmy okazję zobaczyć i usłyszeć fragmenty spektaklu, połączone z komentarzami samego reżysera
„Dialogi polskie” – O czym oni rozmawiają?
W zamierzeniu miała być to opowieść o niczym nowym, to znaczy o skłóconym społeczeństwie, co dzisiaj widzimy każdego dnia, w każdej gazecie i w każdej telewizji. Może pewną atrakcją jest to, iż scenariusz jest złożony z tekstów XVIII-wiecznych autorów, czyli Kitowicza i Rzewuskiego versus Gombrowicz
– mówi Mikołaj Grabowski. To trudny spektakl, kontrastuje ze sobą dwie, odmienne grupy. Przedstawiciele konkretnych zbiorowości wymieniają się swoimi poglądami i myślami, a ich style wypowiedzi nieustannie się przeplatają. I tak, dzięki „Pamiątkom Soplicy” Rzewuskiego, „Opisom obyczajów” Kitowicza i powieściom Gombrowicza możemy zaobserwować jak w Polsce na przestrzeni wieków zmieniły się tradycje, obyczaje i kultura.
–Warto zbudować te lustra. Może zobaczymy w nich, mimo wszystko, wizerunek Polaka nie tylko groteskowego, ale i pięknego, choć widz będzie musiał się chyba wykazać naprawdę dobrą wolą– zapowiada reżyser.
Ogromna rola muzyki
Jeżeli cenicie sobie muzykę w spektaklach teatralnych, to w „Dialogach polskich” z pewnością znajdziecie jej wiele. Mikołaj Grabowski stworzył teksty i melodię we współpracy z wybitnym kompozytorem i aranżerem Zygmuntem Koniecznym. Pieśni dziadowskie zaliczane do dum i legend, dodają dynamizmu i dramaturgii, a także pełnią funkcję komentatora akcji scenicznej.
– Są zarazem ironicznym, a często dramatycznym komentarzem przedstawionych wydarzeń – dodaje Grabowski. Muzykę na żywo, grając na starodawnej fisharmonii, wykonuje w przedstawieniu kierownik muzyczny Bagateli Artur Sędzielarz.
Siła gry zespołowej
Mikołaj Grabowski jest nie tylko reżyserem „Dialogów polskich”, ale również autorem scenografii i kostiumów. Kreacje mają służyć wyraźnemu podziałowi bohaterów na „kontuszowych, czyli prawdziwych Polaków” i „Gombrowiczów”. Aktorzy często naruszają swoje role, wymieniając się poglądami, na przekór temu, czemu hołdują i w co wierzą. Tworzą polski chór, w którym jednostka stara wydostać się ze wspólnoty. Mimo tego, że każdy z aktorów przedstawia swój indywidualny pogląd, ich gra jest spójna i widać w niej ogromną rolę pracy zespołowej. Sam reżyser o aktorach grających w sztuce mówi tak:
Zespołowość, wspólnota, bycie razem, to są wartości, na których opierają się najlepsze zespoły teatralne. Tego byłem uczony wiele lat temu, temu patronuję dzisiaj.
Już w najbliższą sobotę widzowie będą mieli okazję ujrzeć na scenie: Urszulę Grabowską, Natalię Hodurek, Izabelę Kubrak, Ewelinę Starejki, Wojciecha Leonowicza, Macieja Sajura, Pawła Sanakiewicza, Dariusza Starczewskiego oraz Kosmę Szymana. Reżyserem świateł jest Michał Grabowski, asystentem scenografa Agata Stańczyk, natomiast asystentem reżysera Joanna Jaworska.
Katarzyna Winiarska
Marlena Szołdra
bmi calculator 6 marca, 2020
Your post is great and engaging, the content is very practical, and gets people’s attention. Thank you for sharing.