Diagnostyka samochodowa należy do jednej z podstawowych metod rozpoznawania potencjalnych usterek i awarii w pojeździe. Usługa ta wykonywana jest nie tylko w trakcie przeglądów samochodowych, ale możesz ją również zlecić mechanikowi, gdy zauważysz niepokojące objawy. Na czym dokładnie polega diagnostyka komputerowa? Jakie są jej etapy? I gdzie ją wykonać? Dowiedz się!
Czym jest diagnostyka samochodowa?
Zgodnie z definicją diagnostyka komputerowa pozwalają na rozpoznanie kodów usterek takich jak: awarie systemów bezpieczeństwa ABS, ESP, AIRBAG, SRS, ASR, EPC, a także awarii układu paliwowego czy samego sterownika silnika. Diagnostyka pozwala również na kontrolę poszczególnych parametrów, a w tym: temperatura, silnik, przepływomierz oraz wskaźniki wtrysku. Ten rodzaj badania warto zlecić, gdy:
● zauważysz zapalone kontrolki na desce rozdzielczej,
● odczujesz utratę mocy pojazdu w czasie jazdy lub podwyższone spalanie,
● a także przy problemach z układem napędowym.
Pamiętaj! Diagnostyka komputerowa pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy — dzięki niej przedwcześnie zdiagnozujesz usterkę w swoim samochodzie i będziesz mógł ją wyeliminować na wczesnym etapie.
Etapy diagnostyki samochodowej
Pierwszym etapem diagnostyki komputerowej jest odczytanie błędów zapisanych przez sterowniki pojazdu. Błędy te składają się z pięciu elementów — pierwszym znakiem jest litera, która wskazuje na to, w jakim układzie znajduje się usterka. Oznaczenia te wyglądają następująco: P – układ napędowy, B – nadwozie, C – podwozie oraz U – system komunikacyjny. Drugim znakiem jest cyfra, która określa to, kto zdefiniował dany błąd. Kolejny znak w kodzie definiuje układ, w którym doszło do awarii, a dwie pozostałe cyfry określają rodzaj oraz miejsce wystąpienia awarii.
Gdzie warto wykonać diagnostykę?
Diagnostyka komputerowa powinna być wykonywana w profesjonalnych serwisach samochodowych. Ważny jest tutaj nie tylko sam nowoczesny sprzęt, ale również doświadczenie i wiedza mechaników. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wykwalifikowani mechanicy będą wiedzieli, jak skutecznie usunąć wykryte nieprawidłowości i usterki. Pracownicy serwisu samochodowego muszą wypełnić tzw. protokół diagnostyczny, który potwierdza zlecenie diagnostyki i przedstawia jej efekty. W protokole znajdują się informacje takie jak: dane serwisu wykonującego diagnostykę, data przyjęcia pojazdu, wstępna ocena stanu samochodu, poszczególne etapy diagnostyczne czy wykonane usługi.
Profesjonaliści będą wiedzieć, jakie prace naprawcze trzeba wykonać, a także które komponenty nadają się do wymiany, dlatego tak istotne jest, by diagnostyka była wykonana w godnym zaufania serwisie samochodowym. Jeżeli szukasz warsztatu, w którym wykonasz diagnostykę samochodową w Elblągu — sprawdź ofertę firmy Zelmot. Wykonanie diagnostyki samochodowej nie jest drogie, a przynosi wiele korzyści dla kierowy, dlatego jeżeli zauważyłeś w swoim samochodzie coś niepokojącego — nie zwlekaj.