Thursday, June 8, 2023
Home / PARTNER MK  / Diagnostyka chorób oczu – pierwszy krok do dobrego widzenia

Diagnostyka chorób oczu – pierwszy krok do dobrego widzenia

Za aż 80 % doznań odpowiadają oczy. Zadbaj o nie!

oczy krótkowzroczność diagnostyka wzrok badania

Piękne oczy to zdrowe oczy! / fot. materiały prasowe

Każdy proces skutecznego leczenia zaczyna się od dobrze wykonanego rozpoznania. Bez postawionej diagnozy właściwie nie da się podjąć żadnych działań, które mogłyby pomóc pacjentowi. Dlaczego w przypadku chorób oczu rozpoznanie może okazać się istotne, ale również bardzo trudne?

oczy krótkowzroczność diagnostyka wzrok badania

Piękne oczy to zdrowe oczy! / fot. materiały prasowe

Podaje się, że około 80 proc. wszystkich doznań człowieka jest odbieranych oczami. Bez sprawnie działającego narządu wzroku nie doświadczamy w pełni tego, co dzieje się wokół nas, a komfort naszego życia znacząco się obniża. W przypadku każdej choroby wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia rzutuje na powodzenie kuracji. Wielu Polaków na co dzień zmaga się z wadą wzroku lub pogarszającą się jakością widzenia. Wystarczyłoby tylko udać się do poradni okulistycznej, by podczas jednego badania rozpoznać problem. Im wcześniej, tym lepiej dla nas i naszych oczu.

Wizyta w poradni okulistycznej

Jeśli mamy problem z odczytaniem numeru autobusu lub rozpoznaniem twarzy osoby idącej z naprzeciwka, to prawdopodobnie cierpimy na krótkowzroczność, czyli najczęstszą wadę wzroku. Wtedy warto udać się do poradni okulistycznej. Podobnie jak i w przypadku czytania gazety na wyciągniętej ręce, co jest ewidentnym objawem starczowzroczności lub dalekowzroczności. To jednak nie powinno być jedynym powodem, dla którego należy co pewien czas odwiedzać „lekarza od oczu”.

Jak powinna wyglądać podstawowa diagnostyka oczu?

Zapytaliśmy o to specjalistów z krakowskiego centrum okulistyki Centre De La Vision. Tamtejsza poradnia okulistyczna została wyposażona w nowoczesny i zaawansowany technologicznie sprzęt diagnostyczny, który pozwala w czasie jednej wizyty przeprowadzić wszystkie konieczne badania oczu i wzroku. Do podstawowych badań okulistycznych należą:

-badanie ostrości wzroku i refrakcji po porażeniu akomodacji (farmakologiczne poszerzenie źrenic),
-ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej,
-ocena dna oka (po uprzednim poszerzeniu źrenic),
-badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą aplanacyjną lub bezkontaktową.

Po zdiagnozowaniu typowych wad wzroku takich jak: krótko- i dalekowzroczność czy astygmatyzm, specjaliści z Centre De La Vision dobiorą odpowiednie okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Diagnostyka jaskry

Jedną z bardziej kłopotliwych chorób oczu jest jaskra, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki. To z kolei powoduje pogorszenie widzenia, a nawet całkowitą utratę wzroku. Problem w tym, że jaskra w wielu przypadkach rozwija się bezobjawowo, a zauważalne dolegliwości pojawiają się dopiero w jej zaawansowanym stadium. W związku z tym kontrolne badania warto przeprowadzać nawet wtedy, gdy widzimy wyraźnie i bez zakłóceń.

W Centre De La Vision podczas diagnostyki jaskry przeprowadza się kluczowe dla tego przypadku badania. Są to:

-pomiar ciśnienia śródgałkowego z uwzględnieniem grubości rogówki (pachymetria), aby ocenić rzeczywiste ciśnienie wewnątrzgałkowe,
-ocena tarczy nerwu wzrokowego,
-badanie tarczy oraz komórek zwojowych przy pomocy OCT,
-komputerowe badanie pola widzenia,
-gonioskopia – ocena kąta przesączania.

Zaćma i inne schorzenia

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka dotyczy najczęściej osób starszych, ponieważ choroba ta rozwija się wraz z wiekiem. Zaćma może mieć jednak także charakter wrodzony, być spowodowana cukrzycą i innym schorzeniem lub skutkiem urazu. Objawem zaćmy jest nieostrość widzenia, obraz wygląda jakby był oglądany przez mgłę. To wyraźny znak, by udać się do poradni okulistycznej po właściwą diagnozę.

W centrum okulistyki Centre De La Vision przeprowadzane są także badania pozwalające wykryć choroby siatkówki oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Wysokiej klasy sprzęt medyczny pozwala wykonać następujące zabiegi diagnostyczne:

-angiografia fluoresceinowa (badanie z użyciem kontrastu) z możliwością wykonania serii zdjęć przy pomocy kamery cyfrowej,
-OCT – optyczna koherentna tomografia,
-USG okulistyczne.

Dopiero po właściwym rozpoznaniu choroby można przejść do skutecznego leczenia z użyciem nowoczesnych metod i zdobyczy współczesnej okulistyki.

Nie bez znaczenia jest także podstawowa reguła, o której jeszcze nie było mowy, czyli profilaktyka. Pamiętajmy, że częste badania oczu i wzroku są równie ważne, co stosowanie kropli czy noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kylie 14 lutego, 2018

    Bardzo ważne sa konsultacje a juz w szczególności jak mamy problem z widzenie po zmroku to już wgl . Moja mama miała taki problem i okazało się ,ze ma zaćmę . Na szczescie udało nam się dostać bez kolejki do kliniki Lexum w Czechach w Ostravie razem z Optegrą 😉 Zabieg był za 0 zł 😉

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ