Saturday, June 15, 2024
Home / PARTNER MK  / Detektyw ‒ jak wybrać dobrego fachowca?

Detektyw ‒ jak wybrać dobrego fachowca?

Detektyw ‒ czyli kto?

detektyw Miasto Kobiet portal dla kobiet

fot. materiały prasowe

Może się wydawać, że detektywi obecni są tylko w filmach i książkach, lecz oni istnieją naprawdę, zajmując się przeróżnymi sprawami. Najczęściej wykrywają zdrady małżeńskie, odkrywają oszustwa ubezpieczeniowe, czasem też poszukują osób zaginionych. Jakie metody stosują w swojej pracy? Na co zwrócić uwagę, wynajmując detektywa do pomocy? O tym wszystkim poniżej!

Detektyw, czyli?

Detektyw to człowiek do zadań specjalnych. Obecny tam, gdzie rządzą niedomówienia i tragedie, wynajmowany, kiedy inne środki nie wystarczają. Najczęściej otrzymuje dość skomplikowane zadania, niezależnie czy mowa o obszarze zawodowym, prywatnym czy kryminalnym. Zatrudniony przeważnie w agencji detektywistycznej zajmuje się tropieniem, obserwowaniem i śledzeniem danej osoby.

To w naszym kraju zawód dość młody, gdyż zaczął być uznawany dopiero z początkiem 21 wieku ‒ w 2001 roku. Mimo krótkiej historii cieszy się on coraz większą popularnością. Jeśli i my planujemy wynająć detektywa, powinniśmy poznać jego pracę, by wiedzieć, co jest ważne podczas wyboru odpowiedniej agencji detektywistycznej.

Jakimi sprawami przeważnie zajmuje się detektyw?

Zlecenia, którymi zajmują się biura detektywistyczne, dzielą się praktycznie na trzy kategorie: sprawy rodzinne, gospodarcze i kryminalne. W obrębie każdej z nich zdarzają się dominujące tematy. Przykładowo w sprawach rodzinnych najwięcej jest zdrad małżeńskich. Zadaniem prywatnego detektywa jest ustalenie i zebranie dowodów, które zostaną wysunięte podczas sprawy rozwodowej.

W odniesieniu do spraw gospodarczych detektywi są wynajmowani, by zweryfikować  pracowników lub kontrahentów klienta, głównie sprawdzając, czy są oni wypłacalni i wiarygodni. Najcięższy kaliber ‒ co nie dziwi ‒ mają oczywiście sprawy kryminalne. Tutaj detektyw musi mieć ogromne doświadczenie i spore umiejętności. Jakie przypadki tu przeważają? Do agencji najczęściej zgłaszają się ofiary szantażu. Potrzebują dowodów, by wykorzystać je w sądzie.

Jakiego sprzętu używa?

Do podstawowego wyposażenia detektywa zaliczamy oczywiście aparat i zestaw obiektywów. Sprzęt musi być odpowiednio dobry, żeby robić ostre zdjęcia z dużej odległości. Nieocenione są profesjonalne urządzenia detektywistyczne – sprzęt analityczny i audiowizualny do podsłuchów oraz nagrywania rozmów. Tak samo ważne jest urządzenie, które pozwoli wykryć ewentualne podsłuchy w domach swoich klientów, a także we własnym biurze. Niezwykle istotne są więc podsłuchy telefoniczne, mikrofony kierunkowe i mikrokamery.

Wybór detektywa ‒ na co zwrócić uwagę?

Jest kilka ważnych kwestii, które należy ocenić, nim zdecydujemy się na wynajęcie danej agencji detektywistycznej.

‒ Jedną z ważniejszych jest wiarygodność, potwierdzona przez licencję. Reguluje ją ustawa o usługach detektywistycznych. To absolutna podstawa, by w ogóle brać konkretną firmę pod uwagę.

‒ Czy biuro posiada ubezpieczenia ‒  to kolejny ważny warunek. A dokładniej, chodzi tu o polisę od odpowiedzialności cywilnej z racji wykonywanej działalności. Ma to ogromne znaczenie, gdyż chroni ona nie tylko interesy firmy, ale również nasze jako klienta.

‒ Detektyw poza tym musi być dostępny cały czas ‒ 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Tylko wtedy jego praca przyniesie wymierne korzyści.

‒ Nim podpiszemy z nim umowę, powinniśmy się dowiedzieć, jakie dowody w trakcie śledztwa zostaną zebrane i finalnie przedstawione. Muszą być rzetelne, niezależnie od tego, czy mowa o zdjęciach, nagraniach video czy rozmowach telefonicznych, bo tylko wiarygodne dają przewagę podczas ewentualnej rozprawy sądowej.

‒ Nie zapominajmy też o tym, że sprawny detektyw to człowiek o ogromnym doświadczeniu, który ma za sobą już różne ‒ skutecznie zakończone ‒ śledztwa. Bardzo istotna też jest jego całkowita dyskrecja.

Nigdy też nie warto sugerować się niską ceną usług detektywistycznych, bo często nie idzie za tym jakość. Najważniejsze, by biuro detektywistyczne zapewniało skuteczność. Poszukujących detektywa zapraszamy pod adres https://prodetektyw.pl/

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
3 komentarze
  • Dawid 13 grudnia, 2020

    Przede wszystkim trzeba sprawdzić zakres usług, jaki oferuje dana agencja detektywistyczna. Kolejnym istotnym elementem są też zaświadczenia i licencje, każdy detektyw posługujący się tym mianem powinien posiadać licencję na wykonywanie tego zawodu.

  • Czarek 20 stycznia, 2021

    Korzystanie z usług detektywa czy agencji detektywistycznej staje się w Polsce coraz bardziej popularne. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie co chwilę powstają kolejne agencje oferujące usługi detektywistyczne.

  • Detektyw Monika 18 maja, 2022

    Detektyw Kobieta. Monika Matyszczak. W branży od 2006r. Właścicielka Kobiecej Agencji Detektywistycznej w Warszawie o nazwie FEMINA – Specjalistki od Zdrad.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ