Tuesday, July 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Deszczówka, czyli jak być bardziej ekologicznym?

Deszczówka, czyli jak być bardziej ekologicznym?

Przy deficycie opadów niezastąpiona

deszcz

fot. Kulkann / Adobe Stock

Deszczówka to odnawialne źródło wody, które pozwala zaoszczędzić pieniądze z domowego budżetu, ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a do tego powoduje wiele korzyści dla roślin. Sprawdź czym jest deszczówka, dlaczego warto ją stosować i w jaki sposób można ją gromadzić i przechowywać?

 

Do czego można używać wody deszczowej?

Używając deszczówki, zużywamy mniej wody z sieci wodociągowej, a przez to odprowadzamy mniej ścieków do kanalizacji, a to może obniżyć rachunki za wodę i ścieki o znaczną sumę. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie latem, gdy trzeba często podlewać rośliny czy trawnik. Można użyć jej także do umycia samochodu i innych przydomowych czynności. Co więcej, deszczówka nie zawiera chloru, która posiada woda z kranu, więc takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne dla naszego ogrodu. Korzystają na niej także rośliny. Woda deszczowa jest miękka i bogata w odżywcze substancje, co bardzo dobrze im służy.

Zbiornik na deszczówkę – jaki wybrać?

Gromadzenie wody deszczowej ma wiele korzyści i nie sprawia szczególnych trudności. Zbiorniki na deszczówkę można nabyć w przystępnej cenie. Na rynku dostępne są one w wielu wariantach. Znajdziesz je m. in. w asortymencie firmy Globe (globe-zbiorniki.pl). Bogata oferta produktów sprawia, że każdy może znaleźć zbiornik o odpowiedniej wielkości dla siebie. Najprostszym sposobem na zbieranie wody deszczowej jest pobieranie jej z rynny. Należy jednak pamiętać, że nie można tego robić, gdy dach jest wykonany z azbestu lub jest pokryty papą, ponieważ substancje te negatywnie wpływają na jakość wody.

Zbiorniki na deszczówkę – naziemne czy podziemne?

Jednym z rodzajów zbiorników na deszczówkę są te w wersji naziemnej. Woda spływa do nich przez specjalnie zamontowaną złączkę. Ważne jest, aby zbiornik nie przepuszczał światła (musi być nieprzezroczysty) i aby był zamykany. Tylko w ten sposób w wodzie nie rozwiną się glony. Drugim rozwiązaniem, z którego można skorzystać przy magazynowaniu wody z deszczu, są podziemne zbiorniki na deszczówkę. Woda ze wszystkich rynien jest odprowadzana do głównego zbiornika, który znajduje się pod powierzchnią gruntu. Takie rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane, jednak daje też więcej udogodnień. Zebranej w ten sposób wody można używać nie tylko do podlewania ogrodu czy mycia samochodu, ale również do innych czynności w domu, jak spłukiwanie toalety. Sprawdź zbiorniki na deszczówkę w Globe Zbiorniki: https://globe-zbiorniki.pl/zbiorniki/zbiorniki-na-deszczowke/.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ