Depilacja laserowa: wady i zalety
Warto skorzystać, póki promienie słoneczne nie operują mocno
Pozbycie się niechcianych włosów na zawsze to kuszący pomysł. Nie musisz chwytać brzytwy co dwa dni ani czekać, aż włosy urosną do pożądanej długości, aby zapisać się na depilację pastą cukrową lub woskiem. Depilacja laserowa pomoże rozwiązać problem nadmiernej wegetacji niemal na zawsze. Porozmawiajmy o zaletach i wadach tej procedury
Co to jest depilacja laserowa
Depilacja laserowa jest metodą usuwania owłosienia przez ukierunkowane destrukcyjne działanie promieniowania świetlnego na mieszek włosowy. Już jeden zabieg trwający od 5 do 20 minut pozwala usunąć do 25% niechcianych włosków. Efektowne, prawda?
Do głównych zalet depilacji laserowej należy trwałe usunięcie owłosienia po serii 6-7 zabiegów (przy wyraźnym wzroście włosów wymagane jest powtarzanie zabiegów co pół roku); stosunkowo bezbolesny; brak działań niepożądanych pod warunkiem, że specjalista jest wysoko wykwalifikowany i ma dobrą aparaturę.
Jaka jest zasada działania? Laser to urządzenie emitujące skupioną wiązkę światła o dużej gęstości energii. Po usunięciu włosów mieszki włosowe stają się celem. Wiązka lasera jest „skupiona” na pigmentie włosa lub mikroskopijnych naczyniach włosowatych, które odżywiają mieszek włosowy. Działa na określoną głębokość i nie uszkadza sąsiednich tkanek. W efekcie mieszek włosowy zostaje najpierw mocno ogrzany, a następnie zniszczony.
Urządzenia do depilacji laserowej różnią się rodzajem laserów. Główną różnicą między nimi jest długość fali światła. Im większy, tym głębsza penetracja i wyższa wydajność.
W kosmetologii powszechnie stosowane są następujące rodzaje laserów:
Laser rubinowy ‒ usuwa tylko ciemne włosy na jasnej skórze, nie radzi sobie z jasnymi włoskami.
Laser aleksandrytowy ‒ swego czasu w instalacjach laserowych zastąpił laser rubinowy, który był używany w kosmetologii do początku XXI wieku. W przeciwieństwie do swojego starszego brata laser aleksandrytowy generuje światło o długości fali 725 nm w porównaniu z 694 nm w przypadku rubinu. Daje maksymalne rezultaty na jasnej skórze, bez opalania, ale nie usuwa jasnych włosów. Ponadto bez użycia dyszy chłodzącej zabieg jest dość bolesny.
Laser diodowy ‒ długość jego fali wynosi 800-900 nm, co pozwala na usuwanie włosów nawet na opalonej skórze. I choć laser diodowy nie jest w stanie pozbyć się siwych włosów, doskonale radzi sobie z jasnymi włosami.
Laser neodymowy ‒ tu fala jest dość długa ‒ 1064 nm. Wiązki laserowe działają nie tylko na melaninę, ale także koagulują (uszczelniają) naczynia krwionośne. Innymi słowy, za pomocą lasera neodymowego można pozbawić włosy składników odżywczych, co prowadzi do obumierania mieszków włosowych. Ale warto zauważyć, że takie lasery są rzadko używane do usuwania włosów. Głównym frontem ich pracy w klinikach jest eliminacja sieci naczyniowej na twarzy.
Depilacja ELOS. Za pomocą tej technologii na włosy oddziałuje się jednocześnie na dwa sposoby ‒ lekki i prądowy. Wiązka lasera podgrzewa włosy, a impuls elektryczny uderza w mieszek włosowy. Jednocześnie głębokość ekspozycji sięga 5-6 mm w porównaniu do 4 mm przy konwencjonalnej depilacji laserowej.
Dziś depilacja laserowa uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod pozbywania się nadmiaru owłosienia.
Rodzaje postępowania
Depilację laserową można przeprowadzić na dwa sposoby: kontaktowy i bezdotykowy, w zależności od tego, czy głowica lasera ma kontakt ze skórą.
Kontaktowy. Istota metody polega na tym, że na końcu dyszy znajduje się soczewka, która styka się ze skórą. Zadaniem tej soczewki jest dodatkowe skupienie promieni lasera na włosach, zwiększając tym samym efektywność depilacji.
Bezkontaktowy. Lasery te nie wchodzą w kontakt ze skórą. Dysza jest zamocowana na specjalnym stojaku i tylko wiązka dotyka skóry.
Wskazania i przeciwwskazania
Jeśli chcesz raz na zawsze rozwiązać problem nadmiernego owłosienia na ciele, potrzebujesz depilacji laserowej.
Wskazaniem do depilacji laserowej jest chęć trwałego pozbycia się nadmiaru roślinności na ciele (lub twarzy). Ważne jest, aby zrozumieć, że w niektórych przypadkach ta procedura jest przeciwwskazana. Oto mała lista najczęstszych przeciwwskazań:
• ciąża;
• rany, oparzenia i inne zmiany skórne;
• choroby skóry w ostrej fazie;
• nadwrażliwość skóry;
• alergia;
• przeziębienia i choroby wirusowe;
• flebeuryzm;
• cukrzyca;
• nadciśnienie.
Plusy i minusy depilacji laserowej ‒ porady ekspertów
Oprócz oczywistych zalet depilacji laserowej istnieją również wady. Warto o nich wiedzieć wcześniej.
Pomimo tego, że wielu słyszało o depilacji laserowej, nie każdy decyduje się na serię zabiegów. Powody wahają się od strachu do kosztów. W porównaniu z taką samą depilacją woskiem czy pastą cukrową, depilacji laserowej nie można nazwać tanim sposobem na pozbycie się owłosienia). Postanowiliśmy sporządzić krótką listę zalet i wad depilacji laserowej.
Zalety
Bezbolesność. Dawno minęły czasy, kiedy depilacja laserowa była uważana za bardzo bolesny i nieprzyjemny zabieg. Wszystkie nowoczesne urządzenia są wyposażone w potężne systemy znieczulające, począwszy od freonu (mikrozamrażarki, która jest używana podczas błysku), a skończywszy na chłodzeniu kontaktowym, dmuchaniu, podciśnieniu. Zapytaj studia, czy są takie przystawki.
Bezpieczeństwo. Depilacja laserowa to bezpieczny zabieg. Wiązka lasera oddziałuje na włos i jego cebulkę bez wpływu na sąsiednie tkanki.
Oszczędność czasu. Depilacja laserowa to szybki zabieg. Aby usunąć włosy z nóg, zajmie to nie więcej niż 30 minut, w okolicy bikini – 5-10 minut, na twarzy – 5 minut. Wiązka lasera nie działa na pojedynczy mieszek włosowy, ale na określony obszar skóry z bardzo dużą prędkością – od 3 do 10 błysków na sekundę.
Stabilność wyniku. Aby całkowicie pozbyć się nadmiaru włosów, potrzeba od 2 do 15 zabiegów. Wszystko zależy od miejsca usuwania włosów i indywidualnych cech.
Poprawa kondycji i jakości skóry. Zauważono, że po depilacji laserowej jakość skóry znacznie się poprawia, jako przyjemny „efekt uboczny” otrzymuje efekt odmładzający. Wiązka lasera likwiduje pajączki, redukuje przebarwienia i zmarszczki w dotkniętym obszarze.
Wady
Selektywność wpływu. Powodzenie depilacji laserowej w dużej mierze zależy od koloru włosów i skóry. Niestety zabieg jest mniej skuteczny w przypadku włosów jasnych, rudych i siwych – im jaśniejsze włosy, tym gorzej reagują na wiązkę lasera.
Jeden zabieg to za mało. Po pierwszym zabiegu włosy nie znikną. Te włosy, które były w fazie uśpienia w czasie depilacji, zaczną rosnąć. Całkowite pozbycie się nadmiaru roślinności zajmie kilka sesji.
Zakaz opalania. Depilacji laserowej nie należy wykonywać na opalonym ciele. Jeśli właśnie wróciłaś z urlopu, warto odczekać 3-4 tygodnie i umówić się na wizytę dopiero wtedy, gdy skóra się rozjaśni.
Jak działa depilacja laserowa?
Procedura jest przeprowadzana na specjalnym sprzęcie. Po oględzinach specjalista dostosowuje temperaturę i moc wiązki. Parametry te zależą od koloru włosów, a także ich grubości i kierunku wzrostu. Przed zabiegiem należy założyć okulary ochronne z ciemnymi szkłami, aby nie uszkodzić oczu. Czas trwania zabiegu zależy od leczonego obszaru. Następnie na skórę nakładany jest krem nawilżający. Warto zaznaczyć, że po zabiegu nie uzyskasz natychmiastowego efektu wow. Zniszczone włosy będą stopniowo znikać w ciągu kilku dni.
Pielęgnacja skóry po zabiegu
Decydując się na depilację laserową należy pamiętać, że długość włosków na ciele powinna mieścić się w przedziale 2-4 mm. Po zabiegu staraj się chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie gol nóg i okolic bikini oraz stale smaruj skórę kremem nawilżającym. Kremy specjalnie przetestowane do stosowania po depilacji laserowej nie są wcale takie powszechne, rozsądnym wyborem są kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji skóry wrażliwej.