Depilacja laserowa w domu czy w salonie?
Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na inwestycję i zakup urządzenia do domowej fotodepilacji
Obecnie depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania owłosienia. Coraz częściej jednak możemy spotkać się z możliwością wykonania takiego zabiegu w domowym zaciszu z pomocą urządzenia nazywanego depilatorem laserowym, a w rzeczywistości wykorzystującego technologię IPL lub VPL, które z działaniem laserów mają mało wspólnego
Zanim zdecydujesz się na inwestycję i zakup urządzenia do domowej fotodepilacji – zastanów się nad tym, czy rzeczywiście wykonywanie depilacji laserowej w domowym zaciszu jest czymś, czego potrzebujesz i czy proponowane na rynku urządzenia to faktycznie lasery, które przyniosą zamierzone efekty.
Podobieństwa i różnice między depilacją laserową a fotodepilacją domową
Jedną z podstawowych cech wspólnych w przypadku depilacji laserowej i usuwania owłosienia metodą IPL udostępnianą dzięki urządzeniom do fotodepilacji domowej jest fakt, że w obu przypadkach efektu nie widać od razu. Oznacza to, że depilacja światłem w każdej odsłonie jest w pewnym sensie oparta na zaufaniu. Przed zabiegiem konieczne jest usunięcie włosków maszynką do golenia. Światło lasera albo lampy ksenonowej atakuje cebulki włosa, które podczas zabiegu są niewidoczne, a prawidłowa ocena tego, czy po pierwszej sesji włoski odrastają słabsze czy silniejsze i czy pojawiają się w większym, czy mniejszym zagęszczeniu – jest trudna, bo zawsze opiera się na subiektywnych odczuciach.
Wspomniane metody różni fakt, że o ile depilacja laserowa jest dostępna wyłącznie w specjalistycznych salonach – depilację IPL opartą na intensywnym, pulsacyjnym świetle atakującym włoski falami o różnej długości można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie. Warto pamiętać, że obie metody działają na ciemny barwnik zawarty w cebulkach, co oznacza, że przed serią zabiegów warto upewnić się, czy fotodepilacja faktycznie jest metodą, która zadziała w Twoim przypadku. Lasery przeznaczone do depilacji zwykle korzystają z jednej długości fali, co oznacza, że precyzyjnie trafiają w pochewkę włosa nie atakując przy tym skóry i umożliwiając osiągnięcie efektu w ciągu 6-9 sesji. Depilacja IPL i VPL pozwala osiągnąć efekt gładkiej skóry po 10-15 powtórzeniach, jednakże efekt ten nie utrzymuje się tak długo, jak degradacja cebulek z wykorzystaniem energii specjalistycznych laserów.
Trwałe usuwanie owłosienia tylko w salonach
Jak już wspomnieliśmy wyżej – na rynku nie ma urządzeń, które umożliwiałyby przeprowadzenie prawdziwej depilacji laserowej w domu. Urządzenia zwane marketingowo laserami – faktycznie nimi nie są. Mimo że różnica między pulsacyjnym światłem lampy ksenonowej, a wiązkami wysyłanymi z lasera, to dla wielu z nas z pewnością niewielka, techniczna różnica i liczy się efekt końcowy – fakt, że producenci promując lampy IPL/VPL do użytku domowego korzystają z nazwy „laser” powinien zapalić nam w głowie czerwoną lampkę. Jeśli efektywność laserów i lamp IPL/VPL byłaby jednakowa – nie byłoby potrzeby używania nieprawidłowej nazwy w obrocie.
Efektywne i trwałe usuwanie owłosienia jest procesem wymagającym nie tylko właściwego urządzenia, ale też precyzji, dlatego warto, żeby było ono wynikiem zabiegów wykonywanych przez profesjonalistów z odpowiednim wykształceniem. Aby uniknąć negatywnych skutków ubocznych, w przypadku poddawania się zabiegowi usuwania zbędnego owłosienia z wykorzystaniem wiązki światła, warto skorzystać z usług specjalistów – szczególnie, że ceny depilacji laserowej w profesjonalnych salonach wcale nie muszą być wysokie.
Syla 19 lipca, 2018
Ja robiłam w klinice dr Michajłowskiego w Gdańsku 🙂 super sprawa. Szybko, sprawnie, bezboleśnie a co najważniejsze: TRWALE!