Saturday, April 13, 2024
Home / PARTNER MK  / Depilacja laserowa kontra wosk – która metoda jest dla Ciebie

Depilacja laserowa kontra wosk – która metoda jest dla Ciebie

Co wygra w ostatecznym starciu?

Laser vs. wosk – co wygra w ostatecznym starciu? / fot. materiały prasowe

Gładka skóra każdego dnia jest marzeniem niejednej osoby. Różne metody depilacji sprawiają, że przez krótszy lub dłuższy czas możemy cieszyć się brakiem zbędnego, zgodnie z kanonami piękna, owłosienia. Wśród różnych narzędzi na zachowanie jedwabiście gładkiej skóry przez dłuższy czas możemy odnaleźć laser i wosk. Każda z tych metod ma swoich zwolenników i przeciwników. Dziś postaramy się przybliżyć różne aspekty obu metod tak, żebyś z łatwością mogła wybrać tą, która sprawdzi się w twoim przypadku

Laser vs. wosk – co wygra w ostatecznym starciu? / fot. materiały prasowe

Zasada działania metody
Wosk usuwa niepożądane włosy poprzez wyrywanie je z pomocą lepkiej substancji. Papierek z woskiem przykładany jest do skóry, przyklepywany, a następnie odrywany od skóry. Plaster z woskiem pozwala usunąć włosy wraz z cebulkami. Włoski zwykle zaczynają odrastać po około 2-3 tygodniach. Zabiegi należy powtarzać co 3-4 tygodnie, zapuszczając przed każdym zabiegiem włoski na długość około 0,5-0,7 cm.
Podczas depilacji laserowej za pośrednictwem wiązki światła do cebulki włosa kierowane jest intensywne ciepło, co powoduje karbonalizację mieszka włosowego. Pochewka włosa traci zdolność do wytwarzania nowych włosków. Zabiegi należy powtarzać co 4-6 tygodni. Po serii maksymalnie 9 zabiegów – włoski przestają odrastać na całej powierzchni, która była poddawana zabiegom depilacji laserowej. Włoski można usuwać za pomocą maszynki do golenia – nie ma konieczności pozostawiania owłosionego ciała, dzięki czemu z tą metodą można zachować ciągłość gładkiej skóry nawet w czasie, kiedy seria nie została jeszcze skończona.

Efektywność
Woskowanie pozostawia skórę gładką przez okres maksymalnie dwóch tygodni. Po zabiegu odrastają znacznie delikatniejsze. Czasami degeneracja włosków podczas depilacji laserowej osłabia je do tego stopnia, że nie są w stanie przebić warstwy skóry, co powoduje wrastanie włosków (niekiedy bolesne). Wrastające włoski trudno usunąć metodą inną, niż za pomocą lasera, który trafia bezpośrednio w mieszek włosowy.
Laserowe usuwanie włosów pozostawia gładką skórę już po pierwszym zabiegu przez okres 4-6 tygodni. Ilość czasu pomiędzy okresami wzrostu różni się w zależności od cech indywidualnych. Po wykonaniu serii zabiegów włoski albo nie odrastają, albo są słabe i bardzo cieniutkie – uzależnione jest to od cech indywidualnych osoby, która poddała się zabiegom. Szczególny wpływ na trwałość depilacji laserowej ma gospodarka hormonalna organizmu.

Dostępność
Depilacja woskiem jest znacznie bardziej popularna od depilacji laserowej. Większość salonów kosmetycznych oferuje usługi woskowania, a depilacja laserowa wymaga posiadania profesjonalnego sprzętu, dlatego – choć rynek w tej dziedzinie wciąż się rozwija – laserowe usuwanie włosków jest wciąż rzadziej dostępne. Domowe zestawy do woskowania, zakupione w dowolnej aptece lub drogerii, pozwalają korzystać z depilacji woskiem również w zaciszu domowym. Laserowe usuwanie włosów musi natomiast odbywać się w specjalnie przygotowanej przestrzeni i być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. Takie salony są dostępne zwykle w większych miastach.

Koszt
Koszt zabiegu depilacji woskiem i jednej sesji depilacji laserowej jest często porównywalny, co sprawia, że w dłuższej perspektywie depilacja laserowa jest bardziej opłacalna.

Powikłania
Powikłania występujące po zabiegu depilacji woskiem obejmują: oparzenia, siniaki, wrastające włosy, wtórne zakażenie skóry, pieczenie oraz ból w depilowanym obszarze. W przypadku depilacji laserowej występuje stanowczo mniej podrażnień, choć czasami zdarzają się zmiany pigmentacji skóry oraz krótkotrwałe pieczenie tuż po zabiegu. Obie metody pozwalają pozbyć się włosków z dużych i małych obszarów ciała. W przypadku depilacji woskiem – trudniejszy do zniesienia jest ból związany z usuwaniem grubszych, gęsto występujących włosków np. pod pachami lub w strefie bikini. W przypadku depilacji laserowej mniejsze znaczenie ma obszar, który jest depilowany, bo włoski nie są wyrywane, tylko każdy z osobna atakowany jest wiązką światła.

Jeśli jeszcze nie wiesz, z której metody chcesz skorzystać – daj znać w komentarzu. Odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Marta 3 listopada, 2017

    nie zgodzę się z faktem, że depilacja woskiem, powoduje wrastające włoski, dobrze wykonana depilacja nie będzie miała negatywnych efektów, ważna jest też jakość wosku stosowanego przy depilacji. Tanie woski powodują alergię i różne problemy skórne. Na wrastające włoski, jeśli się pojawiają najlepsze są kosmetyki, które powodują złuszczenie naskórka i nawilżenie- tutaj dobre efekty zauważam przy stosowaniu serii Bump Eraiser. Do tego peeling i tak naprawdę dosyć szybko możemy się pozbyć wrastających włosków.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ