Sunday, May 26, 2024
Home / Kultura  / „Demon” w Konkursie Filmów Polskich na CAMERIMAGE 2015

„Demon” w Konkursie Filmów Polskich na CAMERIMAGE 2015

O nagrodę główną w Konkursie Filmów Polskich powalczy nasza koprodukcja - „Demon” w reż. Marcina Wrony. Festiwal potrwa do 21 listopada.

Foto: Marta Gostkiewicz

Już za 9 dni, 14 listopada, w Bydgoszczy rozpoczyna się święto operatorów – 23. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. O nagrodę główną w Konkursie Filmów Polskich powalczy nasza koprodukcja – „Demon” w reż. Marcina Wrony. Festiwal potrwa do 21 listopada.

Foto: Marta Gostkiewicz

Foto: Marta Gostkiewicz

„Klimatyczny”ioncinema.com

Foto: Marta Gostkiewicz

Foto: Marta Gostkiewicz

„Intrygujący”variety.com

Jeszcze przed wejściem do kin, ostatni film Marcina Wrony szturmem zdobywał międzynarodowe festiwale. Demon otrzymał trofeum w kategorii „Horror Features” na festiwalu w Austin (Teksas), a także zwyciężył w 31. edycji Haifa International Film Festival, gdzie dostał nagrodę dla Najlepszego Filmu w najbardziej prestiżowej kategorii imprezy „Between Judaism and Israelism”. Film został również entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków na festiwalu w Toronto.  W doborowej obsadzie, obok Itaya Tirana – gwiazdy nagrodzonego Złotym Lwem MFF w Wenecji i Europejską Nagrodą Filmową Libanu, m.in. Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt i Cezary Kosiński, wspierani przez młode pokolenie – Agnieszkę Żulewską i Tomasza Ziętka.

Ideą Konkursu Filmów Polskich na festiwalu CAMERIMAGE  jest prezentacja najlepszych dokonań polskiej kinematografii przed międzynarodowym jury i publicznością festiwalową z całego świata. Filmy nagradzane w konkursie to przykłady oryginalnego kina i ciekawych strategii autorskich. To również filmy, które będąc osadzonymi w polskiej kulturze, potrafią przemówić do międzynarodowego widza w sposób uniwersalny. Dla polskich twórców Konkurs jest doskonałą okazją, by skonfrontować swoje artystyczne dokonania z opinią zagranicznych krytyków, filmowców i widzów, a także na zaistnienie w międzynarodowym obiegu produkcji i dystrybucji kinowej. Dotychczas w jury zasiadały takie sławy światowego kina jak Mark Rydell, Dick Pope, Jaromir Sofr, Don McAlpine, Albert Hughes, Joel Schumacher, Michael Seresin, Stephen Lighthill, Alan Heim, Robbie Greenberg, Wolfgang Treu, Stuart Dryburgh, Sean Bobbitt oraz wielu innych wybitnych operatorów, reżyserów i ludzi kina.

Foto: Marta Gostkiewicz

Foto: Marta Gostkiewicz

Piotr (Itay Tiran), nazywany przez przyjaciół Pytonem, przyjeżdża z Anglii do Polski na ślub z piękną Żanetą (Agnieszka Żulewska). W starym domu otrzymanym w prezencie od przyszłego teścia (Andrzej Grabowski) zamierza urządzić rodzinne gniazdko dla siebie i narzeczonej. Plany komplikują się, gdy w przeddzień wesela mężczyzna znajduje ludzkie szczątki, zakopane nieopodal posesji. W trakcie oględzin dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Piotr traci przytomność, a po odzyskaniu świadomości odkrywa, że jego makabryczne znalezisko zniknęło, a on sam nie potrafi przypomnieć sobie niczego z ostatnich godzin. Tymczasem rozpoczyna się wesele. Zaproszeni na ceremonię goście, na czele z bratem Żanety – Jasnym (Tomasz Schuchardt) dostrzegają, że z panem młodym zaczyna dziać się coś niepokojącego…

Koproducentem filmu Demon jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a zdjęcia powstawały w Krakowie we współpracy z Krakow Film Commission. Produkcja jest beneficjentem VI Konkursu na Wspierania Produkcji Filmowej organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Warto podkreślić, że w Konkursie Głównym na 23. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE o Złotą Żabę powalczy najnowszy film Marcina Koszałki – Czerwony Pająk, którego jesteśmy koproducentem. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. W Bydgoszczy odbędzie się także Pokaz Specjalny krótkometrażowego filmu Hycel w reż. Darii Woszek. Zdjęcia obu tych produkcji powstały w Krakowie przy wsparciu Krakow Film Commission. Trzymamy kciuki za wszystkie nasze filmy.

Tutaj możecie przeczytać recenzję Miasta Kobiet na temat filmu „Demon”

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ