Demiseksualizm oznacza postrzeganie innych jako atrakcyjnych ze względu na łączące z nimi silne relacje. Wbrew pozorom, może stanowić problem w kontaktach międzyludzkich, ponieważ osoba nowo poznana, bardzo szybko może stać się atrakcyjna po osiągnięciu wyższego stopnia zażyłości. Bardzo często ludzie demi nie są świadomi swojej seksualności i utożsamiają się z aseksualnością
Koniecznie zobacz:
Sapioseksualizm. Czym się charakteryzuje?
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak wyjaśnić demiseksualizm? Definicja mówi o orientacji psychoseksualnej, w której odczuwa się pociąg tylko do osób, z którymi nawiązało się wcześniej silną więź emocjonalną.
Mówiąc o tym, czym jest demiseksualizm nie można ominąć potrzeby posiadania silnych relacji bez względu na płeć czy tożsamość płciową. Takie osoby będą odczuwać jednakowe pobudzenie względem kobiet i mężczyzn, jeśli będą z sobą mocno związane. Czasem osoby demiseksualne określają się jako aseksualne, ponieważ nie spotkały jeszcze nikogo z kim łączyłaby je szczególną więź. Tak jak w przypadku Sandry Kubickiej. Modelka portalowi dziendobry.tvn.pl wyznała, że nie jest fanką jednorazowych przygód na jedną noc:
Nigdy nie miałam czegoś takiego jak one night stand, bo ja tego nie rozumiem. Dla mnie, żeby seks sprawiał przyjemność, muszę do tej osoby coś czuć. Takie puste, płytkie pójście z kimś do łóżka totalnie mnie nie kręci i nie fascynuje.
Przeczytaj koniecznie:
ONS – co to znaczy? Wyjaśniamy!
Wyświetl ten post na Instagramie
Demiseksualizm – flaga
Czarny kolor oznacza bezpłciowość, pokazuje że płeć nie ma dla nich znaczenia. Fioletowy świadczy o poczuciu wspólnoty. Szary to aseksualność, przypomnienie, że nie każdego mogą dążyć uczuciem. Biały oznacza nieseksualnych sojuszników i partnerów. Wzór jest tak zaprojektowany, aby można go było odróżnić od flagi osób aseksualnych, gdyż mają jednakową kolorystykę.
Jakie są przeciwieństwa demiseksualizmu?
Przeciwieństwem demiseksualizmu jest ignotaseksualność, która oznacza pociąg do osób, z którymi nic nas nie łączy. Wraz z poznawaniem obiektu zainteresowania jego atrakcyjność będzie stopniowo zanikać. Ignotaseksualność częściej występuje w internecie jako frayseksualność. Istnieje również orientacja psychoseksualna, która z pozoru przypomina demiseksualizm, bo potrzeba czasu, by pojawiło się zainteresowanie potencjalnym partnerem. Jednak różni się powodem jego wystąpienia. Pojawia się ono gdy druga z osób uzna tę opisywaną za atrakcyjną. Nazywa się to reciproseksualnością.
Panseksualizm a demiseksualizm
Wyświetl ten post na Instagramie
Tak jak w przypadku demiseksualizmu osoba panseksualna nie zwraca uwagi na płeć partnera, czy to jak się identyfikuje druga połówka. Panseksualizm polega na zainteresowaniu emocjonalnym, romantycznym, seksualnym bez względu na wszystko, więc osoba panseksualna może tworzyć relację z każdym, a od demiseksualnych różni się tym, że będzie zainteresowana drugą osobą już w początkowej fazie znajomości. Ostatnio głośno było o wyznaniu Michała Szpaka. Artysta w wywiadzie dla „Twojego Stylu” wyznał, że jest panseksualny:
[…] Miłość to opieka, troska, zachwyt, relacja z osobą, z którą jest mi dobrze. Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie, bo ja zakochuję się w człowieku. Seksualność to sfera, którą odkrywa się całe życie. Jestem queerowy, nie identyfikuję się z żadną płcią.
Sapioseksualizm a demiseksualizm
O ile w demiseksualizmie istotne są relacje międzyludzkie, tak sapioseksualizm charakteryzuje się silną koncentracją na umyśle potencjalnego partnera. Musi mieć wysoki wskaźnik inteligencji, ponieważ sapioseksualnym trudno jest nawiązywać relacje z osobami o niższej inteligencji od nich. Nie oznacza to, że nie zwracają uwagi na inne atuty takie jak budowa ciała, czy osobowość.
Czym jest sapioseksualizm:
Aseksualizm a demiseksualizm
Aseksualizm różni się od demiseksualizmu całkowitym lub częściowym brakiem pociągu seksualnego. Niezależnie od wyglądu, sylwetki, osobowości oraz mowy potencjalnego partnera. Nie oznacza to, że takie osoby nie są w stanie się zakochać. Będzie to jedynie miłość romantyczna.
O aseksualizmie przeczytasz tu:
NIE lubię seksu, czy aseksualizm jest czwartą orientacją?
Gabriela Isakiewicz