Saturday, May 25, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Święta w równowadze

Święta w równowadze

Kupuj odpowiedzialnie z Dekoeko.pl

Masz wybór! Kupuj prezenty, które nie szkodzą środowisku

Co roku podczas najgorętszego okresu sprzedażowego wykorzystywana jest gigantyczna ilość surowców służących do produkcji świątecznych upominków, gadżetów i elementów wystroju wnętrz. Stawiając na ilość i masowość coraz częściej zapomina się o jakości, etyce i wpływie tej szalonej nadprodukcji na środowisko i jakość naszego codziennego życia.

Istnieją jednak sposoby na to, aby przeżyć święta w równowadze bez potrzeby rezygnacji z czegokolwiek. Zamiast kupować klasyczne gadżety świąteczne możemy pozornie zużyte surowce i przedmioty po prostu zamienić na niezwykle atrakcyjne i oryginalne ozdoby, a nawet prezenty. Oddajemy w Wasze ręce Przewodnik po zrównoważonych świętach, który powstał we współpracy portalu Dekoeko.com, z projektantami i ekodesignerami skupionymi wokół platformy, w którym znajdziecie szereg inspiracji na upcyklingowe ozdoby, dekoracje i prezenty świąteczne.

 

Jak kupować odpowiedzialnie? Ograniczaj. Używaj ponownie. Odzyskuj

Jak kupować odpowiedzialnie? Ograniczaj. Używaj ponownie. Odzyskuj

Podstawą do zachowania umiaru w święta jest ograniczenie zbędnej konsumpcji oraz świadomość tego, że nasze codzienne wybory konsumenckie bezpośrednio wpływają na kondycję środowiska, w którym żyjemy. Produkowane na masową skalę ozdoby, prezenty i dekoracje powstają z surowców nieprzyjaznych dla środowiska, nietrwałych, a metody ich produkcji zanieczyszczają środowisko naturalne. A przecież można wybrać takie ozdoby choinkowe, które są w 100% neutralne dla środowiska a przy tym pięknie się prezentują w naszych mieszkaniach.
Tych, którzy mają więcej czasu i uwielbiają prace ręczne zachęcamy do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych, stroików a nawet choinek. To banalnie proste a do tego pozwala zaoszczędzić spory kawałek domowego budżetu.

ozdoby choinkowe

Ozdoby choinkowe mogą być piękne i jednocześnie neutralne dla środowiska

Odpowiedzialne zakupy czy zachowanie umiaru oczywiście nie muszą oznaczać całkowitej rezygnacji z celebrowania świąt. Możemy dalej zapełniać nasze spiżarnie świątecznymi rarytasami, sprawiać najbliższym niepowtarzalne prezenty i pięknie ustroić nasze mieszkania świątecznymi dekoracjami. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami – wybierać produkty lokalne zamiast tych, które dotarły do nas z drugiego końca świata, zwracać uwagę z czego powstały i jaki jest skład produktów, czy zastosować banalnie prosty sposób – przed wyjściem na zakupy spisać listę najpotrzebniejszych rzeczy do kupienia.

Kupuj odpowiedzialnie. To łatwiejsze niż myślisz.

Kupuj odpowiedzialnie. To łatwiejsze niż myślisz.

Jeśli masz już ustrojony dom i ubraną choinkę czas zastanowić się jakimi prezentami w tym roku obdarować najbliższych. Idealną alternatywą dla produkowanych na masową skalę przedmiotów są prezenty z materiałów pochodzących z recyklingu. Produkty upcyklingowe to produkty z duszą i z emocjami drzemiącymi w historii przetworzonego przedmiotu – dzięki czemu stanowią nowatorską i niebanalną alternatywę dla klasycznych świątecznych podarunków.

 

Masz wybór! Kupuj prezenty, które nie szkodzą środowisku

Masz wybór! Kupuj prezenty, które nie szkodzą środowisku.

Pakując prezenty pamiętajmy również i o środowisku…

Pakuj prezenty ekologicznie.

Pakuj prezenty ekologicznie.

Aby i tutaj wykazać się oryginalnością, pomysłowością i dbałością o środowisko zapakuj swoje prezenty za pomocą tego co dosłownie masz pod ręką. Zamiast kupować torebki prezentowe i papier pakowy wykorzystaj przeczytane gazety, szary papier, kolorowe magazyny, a nawet… koszulę.

Pakując prezenty można wykazać się dużą eko-kreatywnością.

Pakując prezenty można wykazać się dużą eko-kreatywnością.

I na koniec – co zrobić jeśli pomimo starań najbliższych dostaliście prezent, który niestety nie będzie Wam służył? To proste – WYMIEŃ SIĘ ! Już teraz zapraszamy na noworoczny swap nietrafionych prezentów świątecznych połączony z debatą na temat odpowiedzialnych zakupów.

Nietrafiony prezent? Możesz go wymienic

Nietrafiony prezent? Możesz go wymienić

 

Aby dowiedzieć się więcej o akcji „Święta w równowadze” organizowanej przez portal Dekoeko.com we współpracy z fundacją Kupuj Odpowiedzialnie zapraszamy na nasza stronę: http://dekoeko.com/swieta-w-rownowadze/. 

Artykuł przygotowała redakcja portalu Dekoeko.com – platformy promującej odpowiedzialne wybory konsumenckie, upcykling, etyczną modę i eko design.

POBIERZ PRZEWODNIK PO ZRÓWNOWAŻONYCH ŚWIĘTACH:

WERSJA PDF

WERSJA JPG

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ