Friday, April 19, 2024
Home / Moda  / Design  / Decoupage – stylowe hobby

Decoupage – stylowe hobby

Hobby dla indywidualistów. Czyli jak kreatywnie spędzić wolny czas.

decoupage hobby

Stylowe hobby / fot. materiały prasowe

Wolny czas to idealny moment na praktykowanie nowych umiejętności. Jedną z nich, szczególnie efektowną oraz stylową, jest decoupage. Pozwala on tworzyć małe dzieła sztuki w bardzo prosty sposób przy wykorzystaniu tylko kilku elementów. Jak szybko nauczyć się tej wyjątkowej techniki?

decoupage hobby

Stylowe hobby / fot. materiały prasowe

Decoupage to idealne hobby na wolne wieczory, sposób ozdabiania tworzyw w domu oraz niewielkich elementów, które można komuś sprezentować. Efekt tej techniki jest tak zachwycający, że wygląda jak profesjonalne, małe dzieło sztuki, kiedy tymczasem możemy wykonać je w zaciszu domu, niskim kosztem. Od czego zacząć?
Zobacz jak krok po kroku wykonać podstawowe ozdoby techniką decoupage.

Czym jest decoupage?

Decoupage to nic innego, jak technika efektownego ozdabiania wybranych powierzchni, najczęściej drewna, ale też szkła, metalu czy ceramiki. Do dekoracji używa się zazwyczaj papierowych serwetek. Ogromną zaletą tego hobby jest niewielka liczba potrzebnych produktów. Niezbędne będą elementy do zdobienia: wieszaki, zawieszki, pudełka, ale też stare meble czy szybki i papierowe serwetki z różnymi, ciekawymi wzorami – w zależności od potrzeb mogą być w kwiaty, z motywem świątecznym czy na specjalne okazje. Ponadto potrzebujemy również kleju do decoupage, płaskiego pędzelka oraz lakieru do drewna.

Zaczynamy tworzyć!

Sztuka decoupage nie wymaga żadnych specjalnych zdolności manualnych, a jedynie precyzji, dokładności i odrobiny cierpliwości. Poradnik decoupage zawiera tylko kilka, bardzo prostych kroków. Najpierw musimy przygotować powierzchnię naszej ozdoby, na początek może to być drewniana zawieszka lub szkatułka. Kupimy je w sklepach z artykułami plastycznymi lub papierniczymi. Zazwyczaj są już gotowe i nie wymagają nawet przecierania papierem ściernym. Z serwetek wycinamy lub wydzieramy wybrany fragment, którego kształt zmieści się na naszym drewnianym elemencie. Warstwy serwetki należy oddzielić tak, aby została tylko jedna, ta z wzorem. Na drewno nakładamy cienką warstwę kleju do decoupage i przyklejamy do niego serwetkę. Całość pokrywamy lakierem, wyrównując ewentualne, niechciane nierówności. Warto nałożyć lakier jeszcze kilkukrotnie, co pozwoli scalić serwetkę z drewnem. Odkładamy ozdobę do całkowitego wyschnięcia, po czym cieszymy się własnoręcznie zrobioną dekoracją lub dajemy ją komuś w prezencie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ