Saturday, December 2, 2023
Home / PARTNER MK  / Dbaj o zęby ‒ szczególnie w ciąży

Dbaj o zęby ‒ szczególnie w ciąży

O czym warto pamiętać, planując powiększenie rodziny

Szczoteczka soniczna Miasto Kobiet

Zwłaszcza w ciąży ochronie zębów doskonale służy szczoteczka soniczna / fot. materiały prasowe

O zęby i dziąsła należy dbać zawsze, ale zwłaszcza bezpośrednio przed ciążą i w jej trakcie powinniśmy mieć na uwadze higienę jamy ustnej. Szczoteczkiasoniczna pomoże nam wypracować odpowiednie nawyki

 

Jeśli planujesz ciążę, warto dołożyć wszelkich starań, by już teraz zadbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz poprawić swoje codzienne nawyki. Niedokładne czyszczenie zębów i brak kontrolnych wizyt u stomatologa mogą sprawić, że mnożące się bakterie zaczną z czasem negatywnie wpływać również na inne narządy, m.in. serce czy nerki. Dbanie o zęby podczas ciąży wymaga szczególnej uwagi, ale kiedy pojawią się problemy, nie należy wstrzymywać się z ich leczeniem do momentu narodzin dziecka. Zalecana jest kontrolna wizyta u stomatologa w drugim trymestrze ciąży. Natomiast na co dzień bardzo pomocne jest częste mycie zębów, a także stosowanie szczoteczek sonicznych, które czyszczą niezwykle skutecznie i delikatnie.

Huśtawka hormonów

Podczas ciąży na stan zdrowia jamy ustnej u kobiet duży wpływ mają hormony – przede wszystkim estrogen. W tym czasie jego wahania są jeszcze większe, niż podczas menstruacji. Wzrost poziomu estrogenu w organizmie może powodować problemy z dziąsłami. Pojawiają się obrzęki i zaczerwienienia, a podczas mycia zębów odczuwamy ból i dyskomfort. Szczególnie wtedy, gdy korzystamy ze zwykłych szczoteczek. Zmiany poziomu estrogenu w trakcie ciąży mogą też zmniejszyć wydzielanie śliny, która stanowi barierę ochronną przed próchnicą zębów. Jeśli połączymy to z naturalną w trakcie ciąży zmianą nawyków żywieniowych, może się okazać, że stan zdrowia naszych zębów i dziąseł będzie stopniowo się pogarszał.

Szczoteczka soniczna ‒ dogłębna pielęgnacja

W czasie ciąży powinniśmy więc szczególnie pamiętać o regularnym myciu zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się także stosowanie szczoteczek elektrycznych, a szczególnie sonicznych, które są wygodne w użyciu i skuteczniej pozbywają się gromadzących się w jamie ustnej bakterii.

oclean Miasto Kobiet

Szczoteczka soniczna Oclean X Pro / fot. materiały prasowe

W codziennej pielęgnacji zębów bardzo przydatna będzie możliwość monitorowania martwych stref podczas szczotkowania oraz tworzenia własnych programów czyszczenia, dostosowanych np. do schorzeń jamy ustnej czy też nawyków żywieniowych. Takie możliwości oferuje m.in. szczoteczka soniczna Oclean X Pro, której istotną zaletą jest wysoka prędkość obrotowa (42 000 obr/minutę).

Jeśli jednak bardziej zależałoby nam na cichej, niemal bezgłośnej pracy urządzenia i równie efektywnym czyszczeniu, wówczas warto zwrócić uwagę na model Oclean Air 2, który wyróżnia się również prostym systemem obsługi przy użyciu jednego przycisku.

air Miasto Kobiet

Szczoteczka soniczna Oclean Air 2 / fot. materiały prasowe

Zrób sobie Dzień Kobiet każdego dnia, dbając o swoje zdrowie i dobrą kondycję zębów.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • bitomo 30 kwietnia, 2021

    Ogólnie można wykonywać różne zabiegi – przecież to jest oczywiste, ale po prostu musi ktoś się zapoznać z sytuacją. Bo co? Jeśli kobietę boli ząb, to ma się z tym męczyć tygodniami, bo jest w ciąży? Jak dla mnie to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z realiami.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ