Tuesday, October 8, 2024
Home / Uroda  / Dbaj o zapracowaną wątrobę

Dbaj o zapracowaną wątrobę

Wiesz jak ciężka pracę każdego dnia wykonuje Twoja wątroba? Od niej jest uzależnionych ponad 5000 funkcji życiowych oraz ponad 500 procesów chemicznych.

Organ ten ma za zadanie przetworzyć pokarm na energię, która następnie jest dostarczana do reszty ciała.

Organ ten ma za zadanie przetworzyć pokarm na energię, która następnie jest dostarczana do reszty ciała. / fot. materiał prasowy

Jest największym organem wewnętrznym człowieka. Jej waga to u dorosłego człowieka około 2 kg i od niej jest uzależnionych ponad 5000 funkcji życiowych oraz ponad 500 procesów chemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. Mowa oczywiście o wątrobie, czyli organie, który ma mnóstwo pracy, by utrzymać ludzkie ciało w zdrowiu.

Organ ten ma za zadanie przetworzyć pokarm na energię, która następnie jest dostarczana do reszty ciała.

Organ ten ma za zadanie przetworzyć pokarm na energię, która następnie jest dostarczana do reszty ciała. / fot. materiał prasowy

Co wątroba robi dla ciebie?

Wątroba pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Jedną z nich jest oczyszczanie go z toksycznych substancji, które sami dostarczamy poprzez leki czy alkohol, a także zajmuje się neutralizowaniem tych, które powstały w naszym organizmie. Organ ten ma za zadanie przetworzyć pokarm na energię, która następnie jest dostarczana do reszty ciała. Wcześniej jednak produkuje żółć, która bierze udział w trawieniu tłuszczy z pokarmu oraz we wchłanianiu składników pokarmowych. Wątroba pełni także funkcje magazynu dla witamin A, D, K, B12 oraz C, jak również dla miedzi i żelaza oraz wspomaga termoregulacje organizmu.

Nie rób wątrobie, co tobie czasem miłe

Pierwszym przystankiem krwi w organizmie, po tym, jak wchłoną się do niej składniki odżywcze, jest właśnie wątroba. Dlatego każdy składnik, jaki w niej się znajdzie ma na nią duży wpływ. Ważne jest więc to, co spożywamy. Nie wszystko bowiem wątroba jest w stanie unieść. Przechodzą przez nią substancje pożyteczne, jak białka, składniki mineralne, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Przyjmuje także na swoje barki takie substancje szkodliwe, jak alkohol, substancje chemiczne, leki, toksyny oraz czynniki chorobotwórcze.

Dbaj o wątrobę

Z pewnością, jak ty wątrobie, tak wątroba tobie. Organ ten potrafi bardzo szybko dać znać, że nie zachowujesz się w stosunku do niej w porządku. Dlatego oprócz zdrowego odżywiania i dostarczania niezbędnych dla jej prawidłowej pracy substancji, należy także ograniczyć spożywanie alkoholu, wprowadzić do codzienności aktywność fizyczną, ograniczać do minimum przyjmowanie leków, a także dbać o higienę, by wątroba nie stała się ofiarą naszych brudnych rąk.

Badaj wątrobę

Chora wątroba zaczyna dawać różne objawy, od brązowych plam na skórze, przez brak apetytu i wzdęcia, po jej bolesność i przewlekłe zmęczenie całego organizmu. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że organ zaczyna niedomagać. Dlatego tak ważne jest regularne badanie wątroby. Badania profilaktyczne powinny wychwycić szybko każdą nieprawidłowość w jej pracy. Oprócz wywiadu lekarskiego i badania palpacyjnego wykonuje się także badania krwi. Podstawowe to próby wątrobowe, które monitorują pracę wątroby, a także GGTP, czyli badanie rozpoznające uszkodzenia wątroby i dróg żółciowych. Wykonuje się także fotostazę zasadową oraz badanie na obecność antygenu HBs i przeciwciała HCV.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Matylda 6 maja, 2015

    Zdrowe odżywianie to podstawa, żeby uniknąć problemów z wątroba. Wiem bo mam przypadek w rodzinie, konkretnie moja Babcia nigdy dietą się nie przejmowała, aż nie zaczęły się problemy z bólem wątroby…Na szczęście tylko ją przeciążyła, ale zregenerować musiała za pomocą suplementu Essentix, trochę to trwało, ale wszystko skończyło się dobrze, już nic jej nie boli, ale trochę strachu było. Sama nauczona tą przestrogą i takimi artykułami dbam o swoją wątrobę wszelkimi możliwymi sposobami. Pozdrawiam.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ