Monday, June 24, 2024
Home / Uroda  / Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie

Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie

Czy wiesz jak dbać o wzrok, aby długo cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem?

Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie

Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie / fot. fotolia

Dopóki cieszymy się świetnym widzeniem, nie zwracamy specjalnej uwagi na nasz wzrok lub kontrolne badania. Zmienia się to jednak, kiedy wraz z wiekiem lub systematycznym narażaniem oczu na niekorzystne czynniki, zaczynamy narzekać na pogorszenie ostrości lub jakości widzenia. Jak zatem dbać o wzrok, aby długo cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem?

Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie

Dbaj o oczy! Badaj wzrok regularnie / fot. fotolia

Jak dbać o wzrok?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów ludzkiego organizmu – uważa się, że dzięki niemu otrzymujemy 80 proc. wszystkich informacji przetwarzanych przez mózg (zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/Pamietaj_o_oczach). W naszym interesie jest zatem, aby jak najdłużej cieszyć się doskonałym wzrokiem. W tym celu należy systematycznie kontrolować stan tego wrażliwego narządu. Wizyty o okulisty pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz szybką ich korekcję lub leczenie. Jak często zatem odwiedzać okulistę?

Jeśli nie dobiegłeś jeszcze do sześćdziesiątki i wciąż cieszysz się dobrym zdrowiem, także jeśli chodzi o twoje oczy, wystarczy, jeśli zbadasz się u specjalisty raz na dwa lata. Po sześćdziesiątym roku życia należy robić to dwa razy częściej. Sytuacja nieco się zmienia w przypadku niektórych chorób przewlekłych, których dodatkowym skutkiem ubocznym może być także pojawienie się wad lub chorób wzroku. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby cierpiące na cukrzycę, miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze, takie, które noszą soczewki kontaktowe oraz ci, którzy w pracy bardziej eksploatują wzrok (na przykład pracując stale przy komputerze). Wtedy zaleca się wizyty kontrolne co roku, a w przypadku osób w podeszłym wieku, co pół roku.

Skutki braku dbania o wzrok

Najbardziej drastycznym skutkiem nie wykonywania systematycznych badań kontrolnych jest nawet całkowita utrata wzroku. Powszechne i bardzo groźne choroby, takie jak zaćma czy jaskra, rozwijają się w organizmie latami i jednocześnie nie dają wyraźnych objawów. W zasadzie można je wykryć dopiero w momencie dokładnych badań specjalistycznych. Warto szybko reagować, także na pogarszający się wzrok. Niektóre zakłady okulistyczne, takie jak NZOZ Nemezis z Gliwic pozwalają nawet na wybranie oprawek na stronie internetowej: www.sklepnemezis.net.pl. Korekcja dokonana za pomocą szkieł lub soczewek kontaktowych dobranych przez specjalistę, pozwoli nie tylko na prawidłowe widzenie, ale także na nie pogłębianie się wady.

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Jutysia 17 września, 2015

  Od kilku lat dbam regularnie o wzrok bo oczy to narzędzie mojej pracy. Więcej czasu spędzam teraz przed komputerem więc też przybliżam się do zakupu suplementu diety Gold Luteina bo wiem, że osoby które to zażywają lepiej znoszą codzienne godziny przed monitorem. Ktoś może ma już doświadczenie z tymi suplementami diety ?

 • Sex toys 15 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] Here you can find 69098 additional Information to that Topic: miastokobiet.pl/dbaj-o-oczy-badaj-wzrok-regularnie/ […]

 • i99bet 25 listopada, 2019

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: miastokobiet.pl/dbaj-o-oczy-badaj-wzrok-regularnie/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ