Thursday, May 23, 2024
Home / POLECAMY  / Daria Abramowicz: palącym tematem jest regulacja ustawy o zawodzie psychologa

Daria Abramowicz: palącym tematem jest regulacja ustawy o zawodzie psychologa

Czy zawód psychologa i psychoterapeuty powinien być uregulowany?

spotkanie u psychologa

Wizyta u psychologa, fot. Canva / Seventy Four

Daria Abramowicz, uznana psycholożka sportowa współpracująca z czołowymi sportowcami, w rozmowie z Onetem wyraża swoje zaniepokojenie rosnącym problemem niekompetentnych trenerów mentalnych i coachów w Polsce. Abramowicz alarmuje, że brak regulacji w obszarze psychoterapii i psychologii umożliwia prowadzenie praktyk przez osoby nieposiadające odpowiedniego wykształcenia i kompetencji.

– Niepokoi istnienie praktyk i aktywność osób, które tytułują się jako trenerzy mentalni czy coachowie — choć w rzeczywistości nie są to osoby, które posiadałyby stosowne wykształcenie. Od dawna w sieci pojawiają się oferty szkoleń, które nie spełniają wymogów rzetelności i etyki

– ostrzega Abramowicz.

Zdaniem psycholożki, brakuje efektywnego nadzoru nad tym obszarem działalności, co daje pole do działania osobom, które mogą wykorzystywać lukę w systemie w celu zarobienie łatwych pieniędzy w dziedzinie psychologii i psychoterapii.

Abramowicz podkreśla, że w obecnej sytuacji, kiedy brakuje skutecznego systemu weryfikacji, to przede wszystkim pacjenci muszą być czujni i dobrze zorientowani, by trafić na profesjonalnego specjalistę.

– Przede wszystkim klienci psychologów i coachów nie powinni kierować się przy wyborze specjalisty tym, kto ma największą liczbę obserwujących w mediach społecznościowych

– mówi Onetowi Abramowicz, podkreślając, że kompetencje, kwalifikacje i doświadczenie powinny być kluczowymi kryteriami wyboru specjalisty.

Psycholożka zwraca również uwagę na potrzebę wprowadzenia zmian w ustawach regulujących zawody psychoterapeuty i psychologa.

– To przede wszystkim organ — mam tutaj na myśli Ministerstwo Zdrowia — powinien być sprawczy. Ministerstwo powinno pełnić rolę nie tylko drogowskazu, ale też podejmować konkretne decyzje

– apeluje Abramowicz.

Daria Abramowicz zwraca uwagę na poważne wyzwania stojące przed polskim systemem opieki zdrowia psychicznego. W obliczu rosnącego kryzysu zdrowia psychicznego, potrzeba pilnych działań, które zapewnią Polakom dostęp do profesjonalnej i etycznej pomocy psychologicznej, jest bardzo pilnym tematem.

Zobacz koniecznie:
„I co, zabijesz się?” Od heheszków do nienawiści

 

Więcej przeczytasz w Onecie: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/daria-abramowicz-w-psychologii-granica-tego-co-etyczne-jest-bardzo-cienka/g9zp2gp

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ