Friday, April 19, 2024
Home / Kultura  / Danuta Wałęsa: marzenia i tajemnice byłej pierwszej damy

Danuta Wałęsa: marzenia i tajemnice byłej pierwszej damy

Kim byłby Lech Wałęsa, gdyby nie Danuta Wałęsa?

Danuta Wałęsa Marzenia i tajemnice Miasto Kobiet portal dla kobiet

Danuta Wałęsa napisała książkę „Marzenia i tajemnice"

Mężczyźni są niezadowoleni, kobiety zachwycone. Danuta Wałęsa ośmieliła się spisać wspomnienia. Wydawnictwo Literackie poleca „Marzenia i tajemnice byłej pierwszej damy.

 

Żadnych wielkich tajemnic (jak sugeruje tytuł) w książce nie ma. Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, napisała, jak wyglądała jej codzienna walka o przetrwanie w czasach, które dzisiejszym dwudziestolatkom, wychowanym w dobrobycie konsumpcjonizmu, mogą się wydawać groteskowym science fiction.

Danuta Wałęsa, żona swojego męża

Skąd więc takie poruszenie tą książką? Bo jest prawdziwa. Bo głos zabrała kobieta, która przez większość życia była żoną swojego męża.
Fakty są takie: 19-letnia dziewczyna ze wsi Krypy przyjechała do Gdańska, poznała Lecha Wałęsę, urodziła i wychowała ośmioro dzieci, była prezydentową. Ale są też takie: jej mąż nie umiał (nie chciał?) wycierać tyłka dziecku, nie potrafił (i nadal nie potrafi) okazywać uczuć, nigdy spontanicznie nie kupił jej kwiatów („Teraz, gdy przynosi kwiaty, wiem, że dostał je od kogoś”), nie interesował się, co ona myśli i co ma do powiedzenia, sam podejmował decyzje dotyczące ich obojga, a 10 lat temu zamienił ją… na komputer.

Przebudzenie kobiet

Danuta Wałęsa pisze o tym bez goryczy, nadmiernych emocji, bez wartościowania, co dobre, a co złe. Po prostu pisze, jak było. Ale mężczyzn to oburza, przynajmniej tych, dla których dogmatem jest, że oni zarabiają, a w domu sprząta i gotuje kobieta. Że oni są bardziej zapracowani (nawet jeśli pracują oboje), więc kobieta wychowuje dzieci (poza tym ona się lepiej na tym zna). Że oni są od wielkich idei, a od spraw przyziemnych jest ona.
Marzenia i tajemnice to kawałek historii, ale to także (a może przede wszystkim) książka o dojrzewaniu. O rodzeniu się świadomości, że życie kobiety nie musi się kręcić tylko wokół dzieci i męża. „Nigdy nie myślałam o sobie, żyłam jedynie dla męża i dzieci. Czy było mi źle czy dobrze, nigdy nie byłam sobą zainteresowana. Dopiero teraz zastanawiam się, jak mogłam tyle czasu przeżyć, żeby choć przez moment w życiu nie pomyśleć o sobie”. Nareszcie pomyślała. Czas, aby inne kobiety poszły jej śladem.

[Marzenia i tajemnice, Wydawnictwo Literackie]

Aneta Pondo

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Home / Danuta Walesa

Danuta Walesa

Jak mogłam tyle czasu przeżyć, żeby choć przez moment nie pomyśleć o sobie? - pisze w swojej biografii Danuta Wałęsa, która jutro odwiedzi Kraków

Danuta Walesa

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ