O komforcie i bezpieczeństwie biegacza decyduje kilka czynników, z których istotnym jest również strój. Jeśli jest on skomponowany prawidłowo, jogging staje się przyjemniejszy i efektywniejszy, zmniejsza się też ryzyko kontuzji. Zwłaszcza w przypadku kobiet sporą rolę odgrywa także estetyka i krój ubrania. Jak wybrać odzież do biegania, aby dobrze się w niej czuć i wyglądać, ale by jednocześnie spełniała swoje podstawowe zadania?
Legginsy, spodnie czy szorty – co założyć na dół?
Zacznijmy od dołu – w sklepach z odzieżą sportową można znaleźć bardzo różne modele z etykietą „dla biegaczy”. Który krój wybrać? Liczy się przede wszystkim funkcjonalność – dlatego ubrania do biegania damskie jak i męskie muszą mieć kilka podstawowych cech.
Kluczem do udanego treningu jest wygoda – źle dopasowane czy nie dość starannie uszyte legginsy czy szorty, mogą przyczynić się do powstawania nieprzyjemnych urazów, takich jak otarcia na udach lub w pasie. Trzeba więc poświęcić chwilę na staranne dobranie rozmiaru.
A co z krojem?
Zwłaszcza początkujące biegaczki, pragnące zrzucić kilka zbędnych kilogramów, mają tendencję do wybierania obszerniejszych spodni dresowych albo bardzo luźnych szortów. Tymczasem trening w takim stroju będzie zarówno trudniejszy, jak i mniej efektywny – niedopasowane ciuchy zwiększają opór powietrza, a brak ucisku na mięśnie przyczynia się do ich słabszego ukrwienia i natlenienia, a co za tym idzie – do szybszego męczenia się i wolniejszej regeneracji. Zdecydowanie warto więc postawić na przylegające do ciała legginsy, dłuższe lub w postaci szortów, idealnych na upały.
Idealna koszulka dla biegaczki – jak wybrać?
W kwestii koszulki podstawową kategorią jest przewiewność – nie ma nic gorszego niż spocona skóra. Nie tylko przyciąga ona bakterie, ale też łatwiej ulega mikrouszkodzeniom, w których te drobnoustroje mogą się swobodnie rozwijać. Wie o tym każda niedoświadczona biegaczka, która wracała do domu z mokrymi plecami i ze zgrozą obserwowała pojawiające się na nich wypryski i krostki, bardzo trudne do zwalczenia. Jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy lepiej sprawdzają się materiały syntetyczne, znacznie lepiej odprowadzające wilgoć.
Bieganie w przepoconych ubraniach nie tylko jest nieprzyjemne, ale też może skończyć się poważną chorobą na skutek przewiania. Zdecydowanie nie warto się na nie narażać. Dlatego też koszulka dla biegaczki powinna mieć przewiewne wstawki, ułatwiające cyrkulację powietrza w strefach najbardziej narażonych na pocenie (tj. pod pachami, pod piersiami, na karku).
Koszulka do biegania nie może być za krótka – powinna sięgać za kości miednicy, aby dawać ochronę nerkom, szczególnie wrażliwym na przeziębienie. Przydatnym udogodnieniem jest też wszyta kieszonka, do której możesz schować klucze lub chusteczki.
Również w letnich miesiącach, do biegania wieczorem, o poranku czy też po prostu w chłodniejsze dni, warto ubrać się warstwowo. Idealnie sprawdzą się lekkie bluzy do biegania, które można łatwo zawiązać na biodrach lub nawet schować do plecaka, gdy się rozgrzejesz, a następnie założyć, gdy robisz sobie przerwę lub wracasz z treningu do domu.
Bluza, kurtka, bezrękawnik – na chłodniejsze dni
Ale biegać można przecież nie tylko latem, lecz w zasadzie przez cały rok. O ile na bieżni w zadaszonej siłowni warunki atmosferyczne nie mają znaczenia, to outdoorowy jogging wymaga dostosowania się do pogody. W zależności od temperatury i występowania opadów świetnie sprawdzi się bezrękawnik, bluza lub kurtka Attiq.
Bluza do biegania damska nadaje się doskonale zwłaszcza na suche dni. Jej lekka konstrukcja nie utrudnia biegu a odpowiednie wyprofilowanie i zastosowanie stref odprowadzających wilgoć, pomaga osiągnąć maksymalną satysfakcję z treningu.
Jeśli robi się chłodniej lub gdy pada deszcz, lepiej wybrać kurtkę. Warto przy tym pamiętać, że odzież sportowa nie jest wykonana z gumy i tym samym nie sprawdzi się w przypadku intensywnych opadów. Niemniej jednak w przypadku mżawki porządna kurtka do biegania sprawdzi się doskonale. A gdy pogoda jest typowo polska, czyli niby ciepło, ale jednak z lekkim chłodem, świetnym rozwiązaniem jest bezrękawnik – zapewni on ciepło w najważniejszych miejscach ciała, a jednocześnie uchroni przed przegrzaniem się.
Wybieraj odzież wierzchnią wyposażoną w odblaski, nawet jeśli biegasz w dzień – dzięki temu pozostaniesz dostrzegalna tak dla kierowców, jak i dla rowerzystów, rolkarzy czy użytkowników hulajnóg, poruszających się szybciej od Ciebie.