Sunday, July 14, 2024
Home / Rozwój  / Daj swój 1 procent podatku organizacjom prokobiecym!

Daj swój 1 procent podatku organizacjom prokobiecym!

Ochrona praw kobiet, wzmacnianie potencjału dziewczynek, zapobieganie przemocy. Przekaż swój 1% kobietom

kobieta zajmująca się księgowością

Oddaj swój 1 procent podatków kobietom / fot. Reshot

Zostało już niewiele czasu na rozliczenie PIT. Dowiedz się na jakie organizacje pożytku publicznego wspierające sprawy kobiet i dziewcząt, możesz przekazać swój 1% podatku

 

1 procent podatku na organizacje pomagające kobietom – lista

 
☑Fundacja Centrum Praw Kobiet

W 2020 roku Centrum Praw Kobiet udzieliło kobietom ponad 4700 porad. Na telefon interwencyjny zadzwoniło prawie 4500 kobiet – to dwa razy więcej niż rok wcześniej. Pandemia oznacza wzrost przemocy domowej. W tym samym czasie w Polsce zostaje zaostrzone prawo antyaborcyjne, a rząd planuje wypowiedzieć Konwencję antyprzemocową.

– Wbrew temu, co mówią politycy, polskie prawo nie chroni skutecznie kobiet doświadczających przemocy. Definicja zgwałcenia wciąż nie jest w Polsce zgodna z wymaganiami Konwencji; brakuje też kompleksowych narzędzi szacowania ryzyka ciężkiego uszkodzenia ciała lub zabójstwa i procedur postępowania w tego typu sprawach. W Polsce wciąż na dużą skalę mediuje się w sprawach o przemoc w rodzinie, a sądy nie biorą pod uwagę przemocy wobec kobiet, orzekając o kontaktach z dziećmi, o ich miejscu zamieszkania lub władzy rodzicielskiej. W naszym prawie wciąż brakuje definicji przemocy ekonomicznej, a definicja przemocy w rodzinie nie jest w pełni zgodna z zapisem Konwencji. Brakuje też edukacji równościowej i innych działań profilaktycznych. Nawet przyjęte przez większość parlamentarną zapisy pozwalające policji na usunięcie sprawcy przemocy z domu oraz analogiczny środek cywilny nie w pełni odpowiadają przyjętym w Konwencji standardom – czytamy na stronie Centrum Praw Kobiet.

KRS: 0000188668

Czytaj też: Sylwia Spurek i Marcin Anaszewicz: Presja ma sens

 

☑ Autonomia

Autonomia działa, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem z innymi wpływać na kształt świata.

– Wzmacniamy kobiety i dziewczynki, mężczyzn, chłopców i społeczności, by aktywnie współtworzyły i współtworzyli społeczeństwo doceniające równość, wolność, różnorodność i sprawiedliwość, kulturę pokoju i porozumienia. Społeczeństwo zdolne do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji – przeczytasz na stronie Autonomii.

KRS: 0000286784 

☑ Fundacja Feminoteka

Pieniądze z jednego procenta są przeznaczone na pomoc kobietom doświadczającym przemocy, zwłaszcza przemocy seksualnej.

– Jeśli chcecie wesprzeć nasze niezmordowane działania na rzecz zmiany definicji gwałtu tak, by zawierała kwestię zgody na kontakty intymne, pamiętajcie o nas podczas rozliczaniu PITów – zachęcają aktywistki.

KRS: 0000242885

☑ Fundacja Pozytywnych Zmian

Fundacja Pozytywnych Zmian skupia się na zapobieganiu przemocy, poprzez działania artystyczne i uświadamiające: teatr zaangażowany, animacja poklatkowa, fotografia, graffiti w działaniach antyprzemocowych, bajki profilaktyczne dla dzieci i plakaty dla dorosłych.

– Spektakl teatralny dla sędziów, aby pokazać im, co dzieje się z osobami doświadczającymi przemocy po wyjściu z sali rozpraw Tak, to możliwe! Na działania artystyczne naszej Fundacji i naszej grupy ART 207 – Artystycznej Grupy Antyprzemocowej przekażemy każdą złotówkę, która zostanie pozyskana z waszych odpisów 1% podatku – deklarują działaczki.

KRS: 0000412714

☑ Fundacja Kosmos dla Dziewczynek

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek zajmuje się działaniami wzmacniającymi pewność siebie młodych kobiet.

– Prowadzimy i rozwijamy Fundację Kosmos dla dziewczynek, żeby zmieniać życie dziewczynek w Polsce. Nasze motto: „wspieramy dziewczynki, by jutro zmieniały świat” – wskazuje jasno, ze bez działań wzmacniających dziewczynki, podejmowanych tu i teraz, wspólnymi siłami wszystkich interesariuszy, nie będzie w przyszłości silnych kobiet, które mogą realizować swoje marzenia. A przede wszystkim: mieć wybór, jaką ścieżką podążać w życiu. Mieć wybór to znaczy mieć możliwość wyboru. A żeby ją mieć, nie można na wczesnym etapie życia zostać wykluczoną. Wykluczoną poprzez ograniczające stereotypy, brak wiary w siebie, bariery edukacyjne czy presję wyglądu – czytamy na stronie Fundacji.

KRS: 0000669613

 

Czytaj też: 
W domu, ale nie sama. Wzrost przemocy domowej w trakcie kwarantanny

 

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Sabina 5 maja, 2021

    Jest naprawdę wiele organizacji pożytku publicznego, którym taka pomoc jest potrzebna. Zawsze warto przed dokonaniem rozliczenia sprawdzić, które fundacje są w potrzebie. Dzięki takim wpisom łatwiej jest podjąć decyzję!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ