Sunday, May 19, 2024
Home / POLECAMY  / Daddy issues – co to znaczy i jakie zachowania są z nim związane?

Daddy issues – co to znaczy i jakie zachowania są z nim związane?

Syndrom tatusia zdecydowanie komplikuje życie

Ojciec krzyczy na swoją córkę.

Nie ma konkretnych cech, które charakteryzują syndrom tatusia. To pojęcie pełne sprzeczności. / fot. Canva

Czujesz, że zły kontakt z ojcem w dzieciństwie  zniekształcił Twój „obraz prawdziwego mężczyzny”? Masz trudności w budowaniu relacji i  nie potrafisz czerpać radości z uczuć? Być może to daddy issues wpływa na Twoje zachowanie i sposób myślenia. Żaden ojciec nie jest idealny, ale kiedy jest, stara się i towarzyszy córce w dorastaniu, pozwala poznać swoje zalety, a także wady. I to wtedy umożliwia zrozumienie oraz zbudowanie normalnego wzoru ojca. Nie takiego – wyidealizowanego. Jak niewłaściwe relacje lub po prostu brak kontaktu z tatą  może wpłynąć na nasze dalsze życie? Co to znaczy daddy issues?

 

Daddy issues po polsku

Co to daddy issues? W polskim tłumaczeniu to po prostu „syndrom tatusia”. Czasami pojęcie stosuje się naprzemiennie z „kompleksem ojca”. Termin pochodzi z języka potocznego i dla wielu to określenie, które oznacza „problemy z tatusiem”. Zazwyczaj daddy issues przypisuje się kobietom. Nie ma konkretnych cech, które charakteryzują syndrom tatusia. To pojęcie pełne sprzeczności. Czasami pcha w stronę toksycznych, starszych mężczyzn, a czasami powoduje wycofanie i niechęć budowania bliskich relacji.

Warto dodać, że daddy issues po polsku nie jest terminem naukowym, określającym jednostkę chorobową. Dotyczy charakterystycznych zachowań, które wykształciły się poprzez przeżycia w dzieciństwie, oparte na nieprawidłowej relacji ojciec–córka, a czasami ojciec–syn. Daddy issues zdecydowanie komplikuje życie. Ojciec toksyczny, nieobecny, niedostępny emocjonalnie to częste źródło problemów w budowaniu relacji opartych na prawdziwych wartościach.

 

Może Cię zainteresuje:

Syndrom grzecznej dziewczynki – jak raz na zawsze przestać być świętą cierpiętnicą?

 

Mała dziewczynka, która w przyszłości może mieć daddy issues.

Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie i biorą przykład ze swoich rodziców. / fot. Canva

 

Daddy issues – objawy, zachowania, symptomy

Istnieją różne symptomy daddy issues, a objawy mają charakter złożony. Syndrom tatusia przypisuje się przede wszystkim kobietom. Często osoba z kompleksem ojca umawia się ze starszym mężczyzną, który tak naprawdę  – oceniając wiek – mógłby zostać jej ojcem. Nierzadko również osoba z daddy issues staje się feministką o radykalnych poglądach. W życiu codziennym można odnaleźć wielu mężczyzn, którzy poszukują kompleksu tatusia u swojej partnerki twierdząc, że to osoby łatwiejsze w manipulacji. Jakie jeszcze wyróżniamy objawy daddy issues? Oto kolejne przykłady:

 • Problemy z zaufaniem do mężczyzn.
 • Potrzeba ciągłego zwracania na siebie uwagi.
 • Idealizowanie swojego partnera.
 • Nieustanna zazdrość i walka o aprobatę.
 • Potrzeba traktowania jak małej dziewczynki.
 • Oczekiwanie bezgranicznej opieki i miłości.
 • Wyolbrzymiony strach przed odrzuceniem.
 • Szybkie angażowanie w sytuacje intymne.
 • Niestabilność emocjonalna.
 • Często brak zdolności stawiania granic.
 • Nieustanne poszukiwanie potwierdzenia własnej wartości.

 

Symptomy związane z daddy issues czasami budzą lęk, przerażenie, a innym razem pragnienie bliskości i miłości. Warto pamiętać, że nie dotyczą wyłącznie relacji z drugim człowiekiem. Syndrom tatusia może powodować inne objawy: zaburzoną relację z jedzeniem, choroby natury psychicznej, uzależnienia, czy też zbyt krytyczne postrzeganie siebie.

 

Przeczytaj koniecznie:

„Wmawiasz to sobie” czyli jak brak akceptacji siebie i niska samoocena wpływają na relacje międzyludzkie

 

Skąd daddy issues? Przykłady

Zastanawiasz się, na czym polega daddy issues? To konsekwencje złego kontaktu z ojcem albo jego częściowego lub całkowitego braku. Syndrom tatusia dopada kobiety, które nie doświadczyły prawdziwej, ojcowskiej miłości. Jako córki pozostały w domu pozbawione właściwych, męskich wzorców. Ograniczona lub skomplikowana relacja z ojcem może być związana z następującymi sytuacjami i okolicznościami:

 • Tata całkowicie poświęcił się pracy, zapominając o roli ojca.
 • Ojciec, który pracował po godzinach lub wyjeżdżał na długie delegacje.
 • Kultura sugerująca, że na miłość ojca należy zasłużyć.
 • Mężczyzna, który: nie okazuje czułości, zrozumienia, tolerancji.
 • Ojciec niedostępny, ale wymagający i surowy.
 • Nieustanna pogoń córki za aprobatą, której osiągnięcie nie jest możliwe.
 • Ojciec nałogowiec, uzależniony np. od alkoholu.
 • Tata obarczający wyłącznie kobietę za wychowywanie dzieci.
 • Mężczyzna, który uważa, że faceci (przede wszystkim ojcowie) powinni być silni i nie mogą okazywać uczuć, słabości.
 • Tata, który przestał być ojcem, gdy dziecko zamieniło się w dorastającą dziewczynkę.
 • Mężczyzna, który źle traktował matkę dziecka
 • Człowiek stosujący przemoc psychiczną lub fizyczną.

 

Kłótnia rodziców wpływa na kształtowanie młodej kobiety.

Brak ojca lub bardzo ograniczony z nim kontakt mogą też wpływać na wspominaną przeze mnie jego idealizację. / fot. Canva

 

Daddy issues a psychologia – jakie mogą być skutki i przyczyny „syndromu tatusia”?

N. Anienkowa w pozycji „Rola rodziny w psychoseksualnym rozwoju i wychowaniu dzieci” napisała:

„Dziewczynka, patrząc na ojca dowiaduje się, jak rozmawiać, kontaktować się z przedstawicielami płci przeciwnej. Od niego uczy się również natury męskiej charakterystycznych dla niej zachowań. Im więcej czasu ojciec poświęca córce, tym bardziej adekwatne formy zachowania płciowego, kształtują się w niej samej”.

Skomplikowany kontakt z ojcem może znacząco wpłynąć na dalsze losy dziewczynki, a później kobiety. Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie i biorą przykład ze swoich rodziców. Dla każdej kobiety to ojciec jest pierwszym wzorem „prawdziwego mężczyzny”.

Jakie są skutki daddy issues? Słaba relacja z ojcem niewątpliwie wpływa na budowanie kompleksów i obniżenie poczucia własnej wartości. Kobieta, która doświadczyła skomplikowanych, ojcowskich relacji może wkroczyć w dorosłe życie kompletnie pogubiona i przerażona. Syndrom daddy issues rodzi lęk przed mężczyznami i bliskością, a jednocześnie ogromną potrzebę zaznania miłości.

 

Polecamy: 

Asertywność to bycie suką w uroczy sposób

 

Po czym poznać daddy issues u mężczyzn?

Czy daddy issues u mężczyzn to równie prawdopodobne zjawisko jak u kobiet? Tak, chociaż syndrom tatusia uzewnętrznia się w inny sposób. Mężczyźni od małego czerpią wzór z ojców, doszukując się odpowiedzi na pytania: Jakim mężczyzną warto być? Jak zachowuje się prawdziwy ojciec? Często naśladują najważniejszych mężczyzn w swoim młodzieńczym życiu, traktując ojców jako najlepszy wzór do naśladowania.

Poza tym daddy issues u mężczyzn może powodować kłopoty z: braniem życia w swoje ręce, samooceną, wyrażaniem emocji, nawiązywaniem relacji nie tylko z kobietami, ale i osobami tej samej płci. Syndrom tatusia nierzadko zachęca do traktowania mężczyzn jak potencjalnych rywali albo wręcz przeciwnie – odczuwania strachu w kontakcie z facetem. Negatywna relacja z ojcem u mężczyzn generuje poczucie nieadekwatności i nieustanne poszukiwanie rekompensaty za brak wystarczającej miłości oraz niezaspokojonych uczuć.

 

Daddy issues w związku – czym się przejawia?

Daddy issues w związku? Może zwiastować lęk przed bliskością, negatywne emocje związane z niepewnością w relacji oraz nieustanny strach przed możliwością straty partnera. Syndrom tatusia nierzadko sprawia, że kobieta angażuje się w toksyczną relację. Szuka w mężczyznach aprobaty, potwierdzenia własnej wartości, ideałów, których nie ma. W skrajnych sytuacjach daddy issues powoduje, że osoba za wszelką cenę unika związków, pragnąc uchronić się od podobnych sytuacji z przeszłości.

„Brak ojca lub bardzo ograniczony z nim kontakt mogą też wpływać na wspominaną przeze mnie jego idealizację. U kobiet może to skutkować tym, że żaden partner nigdy nie będzie w stanie dogonić tego „nierealnego” tak naprawdę ideału. W drugą stronę u mężczyzn może występować taka sytuacja, że oni nigdy nie będą w stanie dorównać takiej swojej wizji idealnego ojca i przez to sami jako ojcowie będą odczuwali wieczną frustrację i niepokój z tym ojcostwem związany”

— wyjaśnia Człowiek Absurdalny w filmie „Zła RELACJA Z OJCEM, tzw. „daddy issues” – Jak wpływają na nasze życie?”.

 

 

Trudno przewidzieć, jak daddy issues wpłynie na przyszłe relacje dziewczynki. Bardzo często obserwuje się kobiety z syndromem tatusia, które przez całe życie szukają mężczyzn przypominających ojców. Czują pociąg do „niegrzecznych facetów”, a wraz z pogłębianiem toksycznych relacji odczuwają również strach przed odrzuceniem i samotnością. Ze skrajnej strony daddy issues sprawia, że kobieta może poszukiwać osoby, która będzie zdolna „załatać braki przeszłości”. Wtedy taki mężczyzna musi być: nadopiekuńczy, niezwykle kochający i w wielu przypadkach – poświęcający się bez reszty partnerce.

 

Zobacz również:

„Nie chciałam jego miłości, chciałam pieniędzy”. Nowe życie Laury

 

Syndrom tatusia na całe życie?

Daddy issues to nie choroba. To przeżycia i emocje, które można przepracować. Najważniejszym krokiem w walce o normalne życie oraz zdrowe relacje jest świadomość, bez której nie można podjąć dalszych kroków. Rozpoznanie daddy issues pozwala zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Czasami to wystarcza. Innym razem nie obędzie się bez konfrontacji z ojcem, a najczęściej warto podjąć terapię u specjalisty. Psychoterapia pozwala zrozumieć uczucia i zamknąć wspomnienia, dając szansę przyszłości. To proces polegający na uwolnieniu duszy, umysłu, jak i ciała.

 

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ