Daddy issues – co to znaczy i jakie zachowania są z nim związane?
Syndrom tatusia zdecydowanie komplikuje życie
Czujesz, że zły kontakt z ojcem w dzieciństwie zniekształcił Twój „obraz prawdziwego mężczyzny”? Masz trudności w budowaniu relacji i nie potrafisz czerpać radości z uczuć? Być może to daddy issues wpływa na Twoje zachowanie i sposób myślenia. Żaden ojciec nie jest idealny, ale kiedy jest, stara się i towarzyszy córce w dorastaniu, pozwala poznać swoje zalety, a także wady. I to wtedy umożliwia zrozumienie oraz zbudowanie normalnego wzoru ojca. Nie takiego – wyidealizowanego. Jak niewłaściwe relacje lub po prostu brak kontaktu z tatą może wpłynąć na nasze dalsze życie? Co to znaczy daddy issues?
Daddy issues po polsku
Co to daddy issues? W polskim tłumaczeniu to po prostu „syndrom tatusia”. Czasami pojęcie stosuje się naprzemiennie z „kompleksem ojca”. Termin pochodzi z języka potocznego i dla wielu to określenie, które oznacza „problemy z tatusiem”. Zazwyczaj daddy issues przypisuje się kobietom. Nie ma konkretnych cech, które charakteryzują syndrom tatusia. To pojęcie pełne sprzeczności. Czasami pcha w stronę toksycznych, starszych mężczyzn, a czasami powoduje wycofanie i niechęć budowania bliskich relacji.
Warto dodać, że daddy issues po polsku nie jest terminem naukowym, określającym jednostkę chorobową. Dotyczy charakterystycznych zachowań, które wykształciły się poprzez przeżycia w dzieciństwie, oparte na nieprawidłowej relacji ojciec–córka, a czasami ojciec–syn. Daddy issues zdecydowanie komplikuje życie. Ojciec toksyczny, nieobecny, niedostępny emocjonalnie to częste źródło problemów w budowaniu relacji opartych na prawdziwych wartościach.
Może Cię zainteresuje:
Syndrom grzecznej dziewczynki – jak raz na zawsze przestać być świętą cierpiętnicą?
Daddy issues – objawy, zachowania, symptomy
Istnieją różne symptomy daddy issues, a objawy mają charakter złożony. Syndrom tatusia przypisuje się przede wszystkim kobietom. Często osoba z kompleksem ojca umawia się ze starszym mężczyzną, który tak naprawdę – oceniając wiek – mógłby zostać jej ojcem. Nierzadko również osoba z daddy issues staje się feministką o radykalnych poglądach. W życiu codziennym można odnaleźć wielu mężczyzn, którzy poszukują kompleksu tatusia u swojej partnerki twierdząc, że to osoby łatwiejsze w manipulacji. Jakie jeszcze wyróżniamy objawy daddy issues? Oto kolejne przykłady:
- Problemy z zaufaniem do mężczyzn.
- Potrzeba ciągłego zwracania na siebie uwagi.
- Idealizowanie swojego partnera.
- Nieustanna zazdrość i walka o aprobatę.
- Potrzeba traktowania jak małej dziewczynki.
- Oczekiwanie bezgranicznej opieki i miłości.
- Wyolbrzymiony strach przed odrzuceniem.
- Szybkie angażowanie w sytuacje intymne.
- Niestabilność emocjonalna.
- Często brak zdolności stawiania granic.
- Nieustanne poszukiwanie potwierdzenia własnej wartości.
Symptomy związane z daddy issues czasami budzą lęk, przerażenie, a innym razem pragnienie bliskości i miłości. Warto pamiętać, że nie dotyczą wyłącznie relacji z drugim człowiekiem. Syndrom tatusia może powodować inne objawy: zaburzoną relację z jedzeniem, choroby natury psychicznej, uzależnienia, czy też zbyt krytyczne postrzeganie siebie.
Przeczytaj koniecznie:
Skąd daddy issues? Przykłady
Zastanawiasz się, na czym polega daddy issues? To konsekwencje złego kontaktu z ojcem albo jego częściowego lub całkowitego braku. Syndrom tatusia dopada kobiety, które nie doświadczyły prawdziwej, ojcowskiej miłości. Jako córki pozostały w domu pozbawione właściwych, męskich wzorców. Ograniczona lub skomplikowana relacja z ojcem może być związana z następującymi sytuacjami i okolicznościami:
- Tata całkowicie poświęcił się pracy, zapominając o roli ojca.
- Ojciec, który pracował po godzinach lub wyjeżdżał na długie delegacje.
- Kultura sugerująca, że na miłość ojca należy zasłużyć.
- Mężczyzna, który: nie okazuje czułości, zrozumienia, tolerancji.
- Ojciec niedostępny, ale wymagający i surowy.
- Nieustanna pogoń córki za aprobatą, której osiągnięcie nie jest możliwe.
- Ojciec nałogowiec, uzależniony np. od alkoholu.
- Tata obarczający wyłącznie kobietę za wychowywanie dzieci.
- Mężczyzna, który uważa, że faceci (przede wszystkim ojcowie) powinni być silni i nie mogą okazywać uczuć, słabości.
- Tata, który przestał być ojcem, gdy dziecko zamieniło się w dorastającą dziewczynkę.
- Mężczyzna, który źle traktował matkę dziecka
- Człowiek stosujący przemoc psychiczną lub fizyczną.
Daddy issues a psychologia – jakie mogą być skutki i przyczyny „syndromu tatusia”?
N. Anienkowa w pozycji „Rola rodziny w psychoseksualnym rozwoju i wychowaniu dzieci” napisała:
„Dziewczynka, patrząc na ojca dowiaduje się, jak rozmawiać, kontaktować się z przedstawicielami płci przeciwnej. Od niego uczy się również natury męskiej charakterystycznych dla niej zachowań. Im więcej czasu ojciec poświęca córce, tym bardziej adekwatne formy zachowania płciowego, kształtują się w niej samej”.
Skomplikowany kontakt z ojcem może znacząco wpłynąć na dalsze losy dziewczynki, a później kobiety. Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie i biorą przykład ze swoich rodziców. Dla każdej kobiety to ojciec jest pierwszym wzorem „prawdziwego mężczyzny”.
Jakie są skutki daddy issues? Słaba relacja z ojcem niewątpliwie wpływa na budowanie kompleksów i obniżenie poczucia własnej wartości. Kobieta, która doświadczyła skomplikowanych, ojcowskich relacji może wkroczyć w dorosłe życie kompletnie pogubiona i przerażona. Syndrom daddy issues rodzi lęk przed mężczyznami i bliskością, a jednocześnie ogromną potrzebę zaznania miłości.
Polecamy:
Asertywność to bycie suką w uroczy sposób
Po czym poznać daddy issues u mężczyzn?
Czy daddy issues u mężczyzn to równie prawdopodobne zjawisko jak u kobiet? Tak, chociaż syndrom tatusia uzewnętrznia się w inny sposób. Mężczyźni od małego czerpią wzór z ojców, doszukując się odpowiedzi na pytania: Jakim mężczyzną warto być? Jak zachowuje się prawdziwy ojciec? Często naśladują najważniejszych mężczyzn w swoim młodzieńczym życiu, traktując ojców jako najlepszy wzór do naśladowania.
Poza tym daddy issues u mężczyzn może powodować kłopoty z: braniem życia w swoje ręce, samooceną, wyrażaniem emocji, nawiązywaniem relacji nie tylko z kobietami, ale i osobami tej samej płci. Syndrom tatusia nierzadko zachęca do traktowania mężczyzn jak potencjalnych rywali albo wręcz przeciwnie – odczuwania strachu w kontakcie z facetem. Negatywna relacja z ojcem u mężczyzn generuje poczucie nieadekwatności i nieustanne poszukiwanie rekompensaty za brak wystarczającej miłości oraz niezaspokojonych uczuć.
Daddy issues w związku – czym się przejawia?
Daddy issues w związku? Może zwiastować lęk przed bliskością, negatywne emocje związane z niepewnością w relacji oraz nieustanny strach przed możliwością straty partnera. Syndrom tatusia nierzadko sprawia, że kobieta angażuje się w toksyczną relację. Szuka w mężczyznach aprobaty, potwierdzenia własnej wartości, ideałów, których nie ma. W skrajnych sytuacjach daddy issues powoduje, że osoba za wszelką cenę unika związków, pragnąc uchronić się od podobnych sytuacji z przeszłości.
„Brak ojca lub bardzo ograniczony z nim kontakt mogą też wpływać na wspominaną przeze mnie jego idealizację. U kobiet może to skutkować tym, że żaden partner nigdy nie będzie w stanie dogonić tego „nierealnego” tak naprawdę ideału. W drugą stronę u mężczyzn może występować taka sytuacja, że oni nigdy nie będą w stanie dorównać takiej swojej wizji idealnego ojca i przez to sami jako ojcowie będą odczuwali wieczną frustrację i niepokój z tym ojcostwem związany”
— wyjaśnia Człowiek Absurdalny w filmie „Zła RELACJA Z OJCEM, tzw. „daddy issues” – Jak wpływają na nasze życie?”.
Trudno przewidzieć, jak daddy issues wpłynie na przyszłe relacje dziewczynki. Bardzo często obserwuje się kobiety z syndromem tatusia, które przez całe życie szukają mężczyzn przypominających ojców. Czują pociąg do „niegrzecznych facetów”, a wraz z pogłębianiem toksycznych relacji odczuwają również strach przed odrzuceniem i samotnością. Ze skrajnej strony daddy issues sprawia, że kobieta może poszukiwać osoby, która będzie zdolna „załatać braki przeszłości”. Wtedy taki mężczyzna musi być: nadopiekuńczy, niezwykle kochający i w wielu przypadkach – poświęcający się bez reszty partnerce.
Zobacz również:
„Nie chciałam jego miłości, chciałam pieniędzy”. Nowe życie Laury
Syndrom tatusia na całe życie?
Daddy issues to nie choroba. To przeżycia i emocje, które można przepracować. Najważniejszym krokiem w walce o normalne życie oraz zdrowe relacje jest świadomość, bez której nie można podjąć dalszych kroków. Rozpoznanie daddy issues pozwala zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Czasami to wystarcza. Innym razem nie obędzie się bez konfrontacji z ojcem, a najczęściej warto podjąć terapię u specjalisty. Psychoterapia pozwala zrozumieć uczucia i zamknąć wspomnienia, dając szansę przyszłości. To proces polegający na uwolnieniu duszy, umysłu, jak i ciała.