Sunday, January 19, 2025
Home / Styl życia  / Dom  / Dach płaski, dwuspadowy czy czterospadowy? Zalety, wady, różnice

Dach płaski, dwuspadowy czy czterospadowy? Zalety, wady, różnice

Dach domu jak wisienka na torcie

Dach domu

fot. Pixabay

Dach to element, który wpływa na wygląd całego budynku. Jednocześnie to jedna z najdroższych części domu. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny rodzaj dachu, dowiedz się jakie zalety i wady ma każdy rodzaj dachu i właściwie czym różni się płaski dach od dachu dwuspadowego i czterospadowego

 

W przypadku dachu nie ma idealnego rozwiązania. Trudno więc odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki dach jest najlepszy. Różnią się one ceną, ale także zastosowaniem i funkcjonalnością. Co więcej, nie zawsze każdy dach można wybrać do domu na konkretnej działce. Może tego bowiem zabraniać zapis w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub warunkach zabudowy (WZ).
Dach płaski to nowoczesność i elegancja. Dach dwuspadowy to niewątpliwie prostota i klasyka. Z kolei dach kopertowy dedykowany jest dużym bryłom. Czym się różnią?

Plaski dach w domu – nowoczesność

Niewątpliwie jeśli marzy Ci się nowoczesny dom, płaski dach pomoże osiągnąć ten efekt. Oprócz tego na dachu można zaaranżować taras, basen lub mini ogród. Wbrew pozorom, na płaskim dachu z powodzeniem zainstalujesz również panele fotowoltaiczne. To zminimalizuje koszty eksploatacji domu. Płaski dach dobrze radzi sobie z podmuchami wiatru, a przede wszystkim, nie powoduje ograniczenia przestrzeni na ostatniej kondygnacji. Wyeliminowanie wszelkich skosów i ścianek kolankowych sprawia, że ostatnią kondygnację można zaaranżować dowolnie.

 

Jeśli na dachu nie chcesz organizować żadnej przestrzeni, wówczas wystarczy przykryć go papą. Jeżeli jednak marzy Ci się ogród lub taras na dachu, w takim wypadku musisz odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć odpowiednimi materiałami dach, który jednocześnie staje się podłożem. Choć dach płaski jest raczej tani w wykonaniu, to stworzenie na nim ogrodu lub basenu znacznie podniesie koszty inwestycyjne.
Trzeba mieć jednak świadomość, że dach płaski tak naprawdę nie może być całkowicie płaski. Musi być zachowany choćby minimalny spadek, by nie zalegała na nim woda opadowa. Najczęściej taki dach ma kąt nachylenia od 2% do 15%.

Dach dwuspadowy

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tradycyjnych domach jest dach dwuspadowy. Nadaje się on również do brył nowoczesnych. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch połaci, które mogą, ale nie muszą być symetryczne. Może mieć różny kąt nachylenia, a także różne pokrycie. Najczęściej nie utrudnia on aranżacji poddasza. Oprócz tego, jego forma sprawia, że nie mamy tu problemu ze spływaniem wody czy zaleganiem śniegu. Natomiast dzięki prostej konstrukcji i niewielkim stratom materiałowym w czasie tworzenia takiego dachu, dwuspadowy dach to zoptymalizowane koszty. To z pewnością rozwiązanie ekonomiczne.

Dach czterospadowy

Czterospadowy dach to efektowna konstrukcja, która podobnie jak dach dwuspadowy, nie wymaga zimą odśnieżania – woda opadowa i śnieg swobodnie zsuwają się z połaci. Jest to z pewnością stosunkowo drogi dach. Wszystko przez skomplikowaną konstrukcję i konieczność dopasowania pokrycia. Dodatkowo po montażu takiego dachu powstaje sporo resztek materiałowych – odpadów. Zwykle w takim dachu montuje się więcej okien połaciowych, co ponownie zwiększa koszty budowy.

Warto zaznaczyć, że mamy tu rozróżnienie na:
dach kopertowy – dwie jego połacie są w kształcie trapezów, a dwie w kształcie trójkątów – to dach budowany na rzucie prostokąta
dach namiotowy – wszystkie połacie są w kształcie trójkątów – to dach budowany na rzucie kwadratu.

Dach czterospadowy jest odporny na silne porywy wiatru i inne warunki atmosferyczne. To jednak determinuje większe koszty budowy.

Dach domu wielospadowy

fot. Pixabay

Mniej popularne rodzaje dachów

Oprócz tych trzech najczęściej wybieranych dachów, możliwe są także dwie inne opcje:

dach jednospadowy – składa się z jednej połaci, najczęściej stosowany jest w dobudówkach, ewentualnie na wąskich i długich budynkach
dach mansardowy – ma od dwóch do czterech połaci, które załamane są pod innymi kątami nachylenia; jest stosunkowo trudny i drogi w realizacji
dach wielospadowy – to dach dedykowany dużym budynkom o najbardziej złożonej i skomplikowanej konstrukcji, może się składać z połaci w kształcie trójkątów, prostokątów lub trapezów; oznacza jednak sporo skosów pod różnym kątem, które mogą być trudne w aranżacji.

Dach płaski a dwuspadowy i czterospadowy

Między tymi rodzajami dachów istnieje szereg różnic. Oprócz tych oczywistych, czyli wizualnych, które rozpozna nawet dziecko, jest kilka mniej zauważalnych różnic, których świadomość warto mieć. Dach płaski jest o tyle niepraktyczny, że wymaga odśnieżania w sezonie zimowym, kiedy na dachu zalega gruba warstwa śniegu. Dach dwuspadowy bez ograniczeń można montować jedynie w domu, którego szerokość nie przekracza 11 metrów. W przeciwnym razie potrzebne będą dodatkowe podpory. Z kolei czterospadowy dach oznacza dużą liczbę ścian skośnych na poddaszu, co utrudnia aranżację i zagospodarowanie przestrzeni.

 

Ten problem jest całkowicie wyeliminowany w przypadku dachu płaskiego. Na poddaszu takiego domu nie ma żadnych przeszkód w urządzaniu. W domach z dachem dwu- lub czterospadowym duże znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej. Im jest wyższa, tym przestrzeń jest wygodniejsza i łatwiejsza w aranżacji. Dach dwuspadowy to prosta i klasyczna konstrukcja. Jeśli więcej jesteś inwestorem szukającym oryginalnej i efektownej bryły o skomplikowanym układzie, możesz być zawiedziony. Wówczas rozważ dach kopertowy. Z kolei jeżeli marzy Ci się dom w nowoczesnym stylu, pomyśl o dachu płaskim.

 

Podsumowując, wybór dachu to nie lada wyzwanie. Często determinuje go jednak układ i rozmiar domu. Trzeba również zapoznać się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – być może narzuca on rodzaj dachu na konkretnym terenie.

tekst: Marta de Martini-Dwojak
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ