Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Czytaj lokalnie! Kampania promocyjna krakowskich księgarń

Czytaj lokalnie! Kampania promocyjna krakowskich księgarń

Czytaj lokalnie! zwraca uwagę na inicjatywy unikalne, autorskie, księgarnie prowadzące regularną, własną i oddolną działalność kulturalną.

fot. materiał prasowy

Amazon otworzył niedawno w Seattle swoją pierwszą… stacjonarną księgarnię. Jakiego zdania nie mielibyśmy o praktykach amerykańskiego giganta, jedno jest pewne – w dzisiejszych czasach potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z książką bardziej niż kiedykolwiek! Już dziś w Krakowie rusza ogólnomiejska akcja promocji księgarń – centrów kultury i miejsc tworzenia się więzi społecznych. Czytaj lokalnie! zwraca uwagę na inicjatywy unikalne, autorskie, księgarnie prowadzące regularną, własną i oddolną działalność kulturalną. Okazuje się, że w Krakowie wcale ich nie brakuje!

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

W porozumieniu z księgarzami przygotowaliśmy wyjątkowy gadżet: torbę zaprojektowaną przez znanego grafika, projektanta okładek do książek – Przemka Dębowskiego. To prezent, który będziecie mogli zdobyć przy zakupie trzech książek we wszystkich księgarniach uczestniczących w akcji. Listę takich miejsc znajdziecie poniżej.

Przygotowaliśmy również serię wywiadów z pracownikami i wyjątkowymi przyjaciółmi-bywalcami ośmiu krakowskich księgarń: De Revolutionibus, Bonobo, Massolitu, Pod Globusem, Lokatora, Ha!artu, Matrasu przy Rynku Głównym i antykwariatu Rara Avis przy ul. Szpitalnej. O tym, dlaczego warto odwiedzać i wspierać takie miejsca, opowiedzą m.in.: Tomasz Pindel, Mateusz Pakuła, Zośka Papużanka, Ziemowit Szczerek, Wojciech Bonowicz i prof. Aleksander Krawczuk.

Materiał jest wciągający – rozmówcy podzielili się nie tylko przemyśleniami, ale również swoim doświadczeniem życia małych krakowskich księgarń. Poznamy m.in. historię najwierniejszego klienta księgarni przy Rynku Głównym 23 (stały bywalec od 80 lat!), poczytamy o długich kolejach losu krakowskiego Lokatora, w którym powstawały powieści Jerzego Franczaka, Łukasza Orbitowskiego i sztuki Mateusza Pakuły. Dowiemy się, po co kupować pierwsze wydanie Pana Tadeusza i który biały kruk okazał się być najdrożej sprzedaną polską książką XX wieku. Dowiemy się, która krakowska księgarnia przeżywała ataki „człowieka-kurczaka” i co łączy kameralny sklep z książkami z… warzywniakiem.

Wywiadów szukajcie już niebawem na łamach ogólnopolskich mediów, a także na stronie Miasto Literatury UNESCO.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Czytajmy lokalnie! – wspierajmy księgarnie naszego miasta!

Lista księgarń, które biorą udział w akcji:

Bonobo – księgarnia podróżnicza
Bona Książka i Kawa
De Revolutionibus Books & Café
Czuły Barbarzyńca w Krakowie
Jak wam się podoba – sklep z książkami
Księgarnia Edukator
Księgarnia Jedynka
Księgarnia Hiszpańska Elite
Księgarnia Korporacji Ha!art
Księgarnia Młoda i Muzealna
Księgarnia Pod Globusem
Księgarnia PWN w Krakowie
Księgarnia|Wystawa
Księgarnia Italicus
Książkoteka
Lokator Kawa & Książki
Massolit Books & Coffee
Microscup
MOCAK Bookstore
Muza Salon Książki

Wywiady z księgarzami przeprowadzali autorzy z portalu Popmoderna: www.popmoderna.pl.

Projekt powstał w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Więcej na www.miastoliteratury.pl.

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ