Sunday, January 19, 2025
Home / PARTNER MK  / Czyszczenie uszu i oczu kota – jak często i w jaki sposób należy to robić?

Czyszczenie uszu i oczu kota – jak często i w jaki sposób należy to robić?

Bywa, że zwierzakowi trzeba pomóc w codziennej pielęgnacji

kobieta całująca kota jako ilustracja tekstu Czym przemywać oczy kotu? Domowe sposoby

Czy odpowiednio dbasz o swojego pupila? / fot. materiały prasowe

Kot w dużej mierze dba o swoją higienę samodzielnie. Przy pomocy przednich łap i szorstkiego języka każdego dnia dokładnie czyści on swoje futerko, uszy, oczy i inne części ciała. Czasem jednak trzeba pomóc mu w codziennej pielęgnacji

 

Kot może potrzebować pomocy w higienie oczu i uszu, kiedy zachoruje. W obrębie jego oczu może wówczas rozwinąć się stan zapalny, w uszach zaś może pojawić się brud lub pasożyty. Jeżeli podejrzewasz, że w obrębie oczu lub uszu kota może rozwijać się choroba, w pierwszej kolejności powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii. Dopiero na jego wyraźne polecenie możesz przemywać oczy lub czyścić uszy zwierzęcia.

 

Kocie oczy i uszy – dlaczego są tak ważne?

Nawet jeżeli Twój pupil jest typowym lwem kanapowym, natura wyposażyła go w narzędzia skutecznego i bezwzględnego drapieżnika. Są to przede wszystkim kocie oczy i uszy, które zapewniają zwierzakowi możliwość szczegółowego obserwowania otoczenia i dokładnej oceny odległości, jaka dzieli go od potencjalnych ofiar czy innych drapieżników.

 

Kocie oczy to niezwykły narząd, który fascynuje naukowców od wieków. Wyposażone są one w odblaskową warstwę „tapetum lucidum”, która zlokalizowana jest w dnie oka, pomiędzy siatkówką a naczyniówką i otacza nerw wzrokowy. To dzięki niej oczy kotów świecą w ciemnych pomieszczeniach i sprawiają, że zwierzęta doskonale widzą w ciemności.

 

Kocie uszy skierowane są na wprost i wychwytują dźwięki, które dla nas nie są słyszalne (koty słyszą nawet trzykrotnie lepiej od ludzi) – dotyczy to zwłaszcza wysokich dźwięków, takich jak pisk gryzoni. Koty, w przeciwieństwie do nas, mogą poruszać swoimi uszami i kierować je w stronę, z której dobiega interesujący je dźwięk.

 

Oczy i uszy to jedne z najważniejszych narządów każdego kota – kiedy nie pracują one prawidłowo, zwierzęciu trudno jest realizować swoje naturalne potrzeby. Z tego względu, należy o nie szczególnie dbać.

 

Kot – czyszczenie oczu i uszu

Jeżeli konieczność czyszczenia kocich oczu lub uszu wynika z choroby, to weterynarz powinien dokładnie pokazać Ci, jak powinieneś pielęgnować te delikatne okolice i jakich środków używać. Ogólna zasada w większości przypadków jest taka sama – ruchy, jakie wykonujesz podczas czyszczenia, powinny być tak delikatne, jak to tylko możliwe. O ile nie jest to konieczne (w związku z zaleceniami lekarza weterynarii), do czynności higienicznych, nie używaj żadnych ludzkich środków czy leków. W żadnym wypadku nie stosuj mydła, kropli do oczu przeznaczonych dla ludzi czy środków do usuwania woskowiny. Nie sięgaj także po domowe metody, takie jak rumianek czy czarna herbata do przemywania oczu – mogą one przyczynić się do powstania stanu zapalnego i w konsekwencji pogorszyć stan zdrowia kota.

 

Podczas czyszczenia oczu lub uszu kota nie zaleca się stosowania patyczków higienicznych. Wpływ na to mają kwestie bezpieczeństwa – wystarczy, że kot wykona jeden gwałtownych ruch, a patyczek może poważnie uszkodzić jego oko lub ucho.

 

Jak i czym przemywać oczy kotu?

Do czyszczenia oczu kota najlepiej nadają się bawełniane, jednorazowe chusteczki higieniczne. W przeciwieństwie do zwykłych chusteczek, nie znajduje się w nich pył, który mógłby dostać się do oczu zwierzaka.

 

A czym przemywać oczy kota? Jeżeli lekarz weterynarii nie zaleci inaczej, korzystaj jedynie z soli fizjologicznej, którą namoczysz chusteczkę lub wacik.

 

Pamiętaj, by przeprowadzać ten zabieg tak delikatnie, jak to tylko możliwe. Za każdym razem, gdy przemywasz oczy swojego kota, sięgaj po nową, czystą chusteczkę higieniczną (w przeciwnym razem możesz wprowadzić do oczu brud i zaostrzyć stan zapalny).

 

Czyszczenie uszu kota – świerzb, pasożyty lub stan zapalny

Jeżeli stan zdrowia kota wymaga czyszczenia uszu, skorzystaj z bezpyłowych, bawełnianych chusteczek higienicznych i chłodnej, przegotowanej wody.

 

Czyszczenie uszu u kota powinno polegać na ostrożnym pocieraniu małżowiny od strony wewnętrznej do zewnętrznej (możesz delikatnie przytrzymać czubek ucha kota, aby ułatwić sobie to zadanie).

 

Pamiętaj, by za każdym razem używać do czyszczenia uszu świeżej chusteczki higienicznej.

 

Czyszczenie uszu kotu – gotowe preparaty

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju preparaty, których zadaniem ma być czyszczenie uszu kotom. Należy jednak podchodzić do nich z pewną rezerwą – zdrowy kot powinien być w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę. Pielęgnację chorego kota zawsze omówić trzeba z weterynarzem. Nie sięgaj po żadne preparaty na własną rękę – mogą one spowodować u zwierzęcia reakcję alergiczną i pogorszyć jego stan.

 

Więcej praktycznych porad przeczytacie na stronie Wamiz.pl – portalu dla miłośników zwierząt domowych!

 

 

źródło: Partner MK

Przeczytaj też: Czy wypuszczać kota na dwór? 10 argumentów…

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ