Saturday, April 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czyszczenie, pielęgnacja i przechowywanie mebli ogrodowych

Czyszczenie, pielęgnacja i przechowywanie mebli ogrodowych

Jak o nie dbać, by służyły przez lata

Białe meble technorattanowe / fot. materiały prasowe

Zadbane i odpowiednio przechowywane meble ogrodowe mogą z powodzeniem służyć nam przez wiele sezonów. Sprawdź w jaki sposób dbać o opisywane sprzęty

 

Wygodne i piękne meble sprawią, że pobyt w ogrodzie będzie nie tylko przyjemny, ale także wyjątkowo relaksujący. Obecnie w zdecydowanej większości marketów budowlanych dostępne są różnego rodzaju komplety wypoczynkowe, stworzone z myślą o potrzebach działkowców. I choć różnią się one między sobą zarówno jakością, ceną, jak i materiałem z którego zostały wyprodukowane, to jednak elementem wspólnych dla wszystkich rodzajów mebli jest konieczność ich odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania. Jak zatem dbać o meble do ogrodu?

Zestaw mebli ogrodowych

Zestaw drewnianych mebli ogrodowych zabezpieczonych pod altaną / fot. materiały prasowe

Meble z drewna

W sezonie: Czyszczenie mebli drewnianych powinno odbywać się przy użyciu przeznaczonego do tego środka oraz czystej, miękkiej szmatki. Taki zabieg odświeży wygląd wyposażenia, jednak nie zabezpieczy go przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Aby ochronić drewniany sprzęty należy go bowiem zaimpregnować bądź też polakierować lub pomalować farbą zabezpieczającą przed wilgocią.

 

Po sezonie: Umyte i wysuszone meble powinny być przechowywane w przewiewnym, chłodnym i pozbawionym wilgoci pomieszczeniu. Warto dodać, iż zawsze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu należy sprawdzić stan powłoki ochronnej. Zlokalizowane ubytki powinny zostać przeszlifowane, a następnie pokryte impregnatem.

 

Meble w ogrodzie

Aluminiowy zestaw ogrodowy polywood Verona marki Garden Point z Ogrodosfera.pl / fot. materiały prasowe

 

Meble z aluminium

W sezonie: Czyszczenie mebli aluminiowych jest niezwykle proste, bowiem ogranicza się do przetarcia sprzętów szmatką zmoczoną w letniej wodzie, do której można dodać stosunkowo łagodny detergent (np. płyn do mycia naczyń). Z kolei konserwacja opisywanego typu mebli polega na pokryciu sprzętów preparatem (z reguły w sprayu) przeznaczonych do ochrony aluminium.

 

Po sezonie: Meble wykonane z aluminium są odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, niemniej jednak w trosce o dobrą kondycję sprzętów warto umieścić je w zapinanym pokrowcu. W ten sposób ochronimy je przed działaniem wody, która – po dostaniu się do metalowych elementów – może spowodować korozję. 

 

Zestaw mebli w ogrodzie

Zestaw mebli Marie Galante marki Grange / fot. materiały prasowe

 

Meble z rattanu

W sezonie: Meble rattanowe – choć bez wątpienia piękne – cechuje niska odporność na działanie czynników atmosferycznych. Źle znoszą one kontakt z wilgocią, jak również długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych. W związku z powyższym ich zakup polecany jest głównie posiadaczom altan czy też całorocznych markiz tarasowych. Ich pielęgnacja ogranicza się jedynie do wytarcia suchą lub – w przypadku cięższych zabrudzeń – wilgotną szmatką.

 

Po sezonie: Wyczyszczone, a następnie zabezpieczone folią ochronną meble, powinny być przechowywane w suchym, lekko ciepłym pomieszczeniu.

 

Zestaw mebli technorattanowy

Technorattanowy komplet z dużą kanapą Colorado 3 antracyt marki Bica z Ogrodosfera.pl / fot. materiały prasowe

Meble z technorattanu

W sezonie: Nie przesadzimy stwierdzając, że meble ogrodowe wykonane z technorattanu przeżywają – i to od kilku sezonów! – swój złoty okres. Wpływ na popularność opisywanych sprzętów wywiera nie tylko ich oryginalny design ale również – a może właśnie przede wszystkim – wysoka wytrzymałość. Meble wykonane z technorattanu nie wymagają czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy jedynie przetrzeć je szmatką zwilżoną w płynie do mycia technorattanu. Wspomniany specyfik z powodzeniem usunie nie tylko kurz, ale także plamy różnego pochodzenia, a nawet odchody ptaków.

 

Po sezonie: Meble z technorattanu powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu pozbawionym wilgoci. Przed rozpoczęciem sezonu wystarczy je tylko przetrzeć zwilżoną szmatką.

 

Za konsultacje dotyczące mebli ogrodowych dziękujemy Ogrodosfera.pl.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ