Tuesday, March 5, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Na czym polega czyszczenie chemiczne?

Na czym polega czyszczenie chemiczne?

Czym właściwie jest to czyszczenie chemiczne?

Sprawdź, czy warto / fot. materiały prasowe

Coraz częściej, ze względu na wygodę oraz coraz niższe koszty takich usług, zamiast samemu męczyć się z niewygodnymi i trudnymi plamami, oddajemy nasze ubrania do pralni. Jednak już na samym początku czeka na nas dość istotna decyzja – na jakie pranie się zdecydować, wodne czy chemiczne? I o ile o praniu wodnym wiemy sporo, to czym właściwie jest to czyszczenie chemiczne?

Sprawdź, czy warto / fot. materiały prasowe

Najpierw trzeba zacząć od kwestii fundamentalnej – w przeciwieństwie do prania wodnego, pranie chemiczne to tzw. czyszczenie na sucho. W takim przypadku zamiast wody jest wykorzystywany po prostu inny rozpuszczalnik. W przypadku prania wodnego mamy do czynienia z detergentami znajdującymi się w wodzie, które przenikają praną tkaninę i pozbywają się zabrudzeń. Jednak takie pranie może okazać się problematyczne. Z racji tego, że nasze ubrania są dość skomplikowane i różnorodne (przeszycia, cieńsze i grubsze warstwy materiału lub wykorzystanie różnych z ich), oddziałujące na ubranie środki mogą wpływać niekorzystnie na różne jego elementy. Przez to nasze ubrania w trakcie prania mogą się po prostu uszkodzić lub stracić swój blask czy np. zmienić rozmiar.

Pranie chemiczne i bezpieczeństwo ubrań

Nie bez powodu na metkach wielu z naszych ubrań zejdziemy informację, że powinny być one czyszczone chemicznie. Wynika to z tego, że pranie wodne mogłoby je po prostu zniszczyć. Chemiczny odpowiednik jest dla nich znacznie bardziej przyjazny. Każdy z nas powinien o tym pamiętać, zwłaszcza, gdy przyjdzie nam prać rzeczy wykonane m.in. z wełny, ze skóry (w tym również tej ekologicznej) czy np. zawierające puch. Nie nadają się one do prania wodnego.

Same materiały w trakcie czyszczenia chemicznego są bezpieczne i wybranie odpowiedniego programu sprawia, że nic im się nie stanie. Do tego zostaną one oczyszczone znacznie lepiej niż w przypadku prania wodnego. Warto pamiętać, ze nowoczesne detergenty sprawiają, że nie będzie nas już dotyczył problem specyficznego zapachu po czyszczeniu chemicznym.

Ale co ze środowiskiem?

Wiele osób zastanawia się, czy pranie chemiczne jest bezpieczne dla środowiska. Nic w tym dziwnego, w końcu połączenie chemia-środowisko nie kojarzy nam się zbyt dobrze. Jednak w tym przypadku nie mamy się o co martwić. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, takiemu jak ten oferowany przez firmę Sovrana, mamy do czynienia z technologią GreenEarth. Polega ona na tym, że w procesie czyszczenia płynny silikon zastępuje popularny wcześniej tetrachloroeten, przez co cały proces jest nietoksyczny dla środowiska. To jednak nie jedyny plus tego rozwiązania. Dzięki płynnemu silikonowi, który jest znacznie bardziej chemicznie obojętny, wyprane w nim tkaniny wyglądają dużo lepiej i są bardzo przyjemne w dotyku. Wynika to z tego, że sylikon nie wchodzi w reakcję chemiczną z włóknami, lecz delikatnie unosi brud i odrywa go od tkaniny.

Jak przebiega czyszczenie chemiczne?

Sam proces prania jest zautomatyzowany i przebiega on w ściśle hermetycznym agregacie. Po samym praniu w rozpuszczalniku, przychodzi czas na jego odwirowanie oraz oczywiście suszenie. Samo suszenie opiera się w dużej mierze na wykropleniu odparowanego rozpuszczalnika, dzięki czemu nie jest on wprowadzany do atmosfery oraz oczywiście nie zostaje na pranych ubraniach. Na sam koniec ubrania są prasowane. Cały proces nie jest długi, trwa około 60 minut.

Czy warto zdecydować się na pranie chemiczne?

Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Po pierwsze, jest to metoda znacznie skuteczniejsza oraz bezpieczniejsza dla naszych ubrań, zwłaszcza wykonanych z tych delikatniejszych tkanin czy materiałów. Po drugie, jest ono jak najbardziej przyjazne dla środowiska, dlatego nie musimy obawiać się, że decydując się na nie przyczyniamy się do pogorszenia jego stanu. Po trzecie, jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Przykładem jest firma Sovrana, która dynamicznie rozwija się wraz z całym rynkiem pralniczym. Warto przekonać się, że nowoczesne technologie i w tych kwestiach coraz bardziej ułatwiają nam życie. A osoby zainteresowane pralnictwem – lub może nawet otworzeniem własnej pralni – już teraz zapraszamy na stronę internetową firmy www.sovrana.pl, gdzie czeka na Was jeszcze więcej cennych informacji.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kamila 9 czerwca, 2021

    Wg mnie artykuł brzmi zdecydowanie jak reklama tej konkretnej firmy. A jeśli w danym mieście wszystkie pralnie chemiczne pracują na starych preparatach? W zeszłym roku w moim mieście była awaria pralni chemicznej. Ewakuowano całą ulicę – było czuć duszący zapach na kilkaset metrów, media mówiły o skażeniu środowiska. Mam szczere wątpliwości, czy to jest takie bezpieczne.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ