Czym zajmuje się pedagogika i co można robić po pedagogice?
Nowy rok akademicki już za kilka miesięcy
Sporo osób nadal myli zawód pedagoga z zawodem nauczyciela. O ile jednak przedstawiciele obu zawodów mogą pracować w szkole, o tyle warto wiedzieć, że zakres ich obowiązków jest zupełnie inny. W dodatku należy też mieć na uwadze, że pedagodzy są przygotowani zarówno do pracy z młodszymi dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi
Czym zajmuje się pedagog i jak nim zostać?
Głównym zadaniem pedagoga jest wspieranie rozwoju innych i rozwiązywanie problemów pedagogiczno-wychowawczych. Warto mieć świadomość, że pedagodzy pracują nie tylko w szkołach, ale również w przedszkolach czy placówkach oświatowo-wychowawczych.
Aby móc pracować jako pedagog, należy najpierw zdobyć niezbędne uprawnienia – w tym celu konieczne jest ukończenie studiów na kierunku pedagogika.
Czego uczą się studenci pedagogiki?
Wiele zależy od programu studiów, jednak zazwyczaj studenci pedagogiki poznają metody pracy pedagogicznej z podopiecznymi, uczą się diagnozować ich problemy czy rozwiązywać powstałe konflikty. Studenci poznają również zasady projektowania programów edukacyjnych i terapeutycznych. W niektórych przypadkach program studiów obejmuje dodatkowe zagadnienia; na przykład studenci kierunku pedagogika w Wyższej Szkole Bankowej realizują również projekty kulturalno-oświatowe, uczą się wspomagać rozwój osób niepełnosprawnych czy poznają nowoczesne technologie, przydatne w nauczaniu i umożliwiające zaktywizowanie podopiecznych. Oprócz tego studenci WSB mogą wybierać spośród wielu specjalności. Warto też dodać, że studia pedagogiczne w WSB są realizowane w różnych formach; na przykład pedagogika niestacjonarnie i hybrydowo na Uczelni WSB Merito może być interesującą opcją zwłaszcza dla osób, które pracują już zawodowo i nie mogą podjąć studiów stacjonarnych.
Dużą zaletą studiów w WSB jest również praktyczny wymiar zajęć; studenci zdobywają umiejętności, które będą im później niezbędne przy wykonywaniu pracy w zawodzie.
Co można robić po pedagogice?
Wbrew pozorom perspektywy zawodowe absolwentów pedagogiki są dość szerokie. Oprócz przedszkoli, szkół czy placówek oświatowo-wychowawczych pedagodzy znajdują również zatrudnienie np. w działach szkoleniowych firm. Oprócz tego pedagodzy często decydują się na pracę w dziale HR (m.in. dzięki przygotowaniu do rozwiązywania konfliktów) czy na stanowiskach związanych ze sprzedażą (w tym pomaga im z kolei wykształcona podczas studiów umiejętność właściwej oceny czy podejmowania konstruktywnego dialogu z drugą stroną).
Absolwenci pedagogiki świetnie radzą sobie również przy organizacji różnego rodzaju eventów – czy też właściwie w każdej pracy, która jest nastawiona na kontakt z innymi ludźmi. Warto także pamiętać o tym, że pedagodzy są przygotowywani do pracy z osobami ze wszystkich grup wiekowych, co również jest ich ogromnym atutem. Dzięki temu zyskują większą elastyczność – także, jeśli chodzi o karierę zawodową.