Friday, September 20, 2024
Home / Uroda  / Jak wybrać położnika?

Jak wybrać położnika?

Czym kierować się przy wyborze położnika? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Czym się kierować, wybierając położnika? / fot. shutterstock

Czym się kierować, wybierając położnika? / fot. shutterstock

Ciężarna, szczególnie ta, która przez okres ciąży przechodzi po raz pierwszy, powinna otoczyć się osobami, które będą zapewniać jej ochronę i odpowiednio prowadzić przez te dziewięć miesięcy. Jednym z istotnych czynników jest fakt wyboru położnika. Nie na wszystko można mieć wpływ, ale warto, aby była to osoba, którą obdarzymy zaufaniem.

Czym się kierować, wybierając położnika? / fot. shutterstock

Czym się kierować, wybierając położnika? / fot. shutterstock

Kryteria doboru lekarza

Wybierając ginekologa, który będzie zajmował się całkowitym prowadzeniem ciąży, kobieta powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekty takie, jak:

– kompetencje – zdaniem dr Anny Kluz-Kowal, właścicielki gabinetu ginekologicznego w Białymstoku (gabinetginekologicznybialystok.pl): „to kompetencje są kluczowym czynnikiem doboru lekarza. Ginekolog powinien być rzetelny i posiadać jak najbardziej aktualną wiedzę dotyczącą prowadzenia ciąży”;

– dyspozycyjność – wiadomo bowiem, że okres ciąży jest pełen niespodzianek i nigdy nie można przewidzieć, kiedy ciężarna będzie potrzebować jego pomocy;

– zaufanie – to jest niezbędne, by kobieta czuła się bezpiecznie, a sam lekarz mógł jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Zaufanie pacjentki lekarz buduje nie tylko przez posiadaną wiedzę, ale również poprzez indywidulane traktowanie.

Położnik na sali porodowej

Nie jest żadną tajemnicą, że udany poród to w dużej mierze zasługa kompetentnego położnika. To on prowadzi akcję porodową i przyjmuje dziecko na świat – oczywiście w asyście lekarza. Ciężarna, która pod sercem nosi swoje pierwsze dziecko, bardzo często chce być przygotowana do porodu w 100% – uzgadnia więc szczegóły z wybranym położnikiem, który będzie obecny z nią podczas porodu. Jest to głównie podyktowane większym poczuciem bezpieczeństwa, pierworódka ma bowiem zapewnienie, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem, a jej komfort podczas porodu będzie tak odpowiedni, jak tylko jest to możliwe.

Z wybranym położnikiem kobieta uzgadnia wcześniej wszystkie etapy porodu, zostaje również poinformowana o prawach pacjenta. Takie przygotowanie jest bardzo przydatne, gdyż zdarza się niestety, że prawa te bywają łamane. Częstym zjawiskiem jest na przykład odmawianie podania znieczulenia, nakaz leżenia podczas porodu czy nieinformowanie o każdej akcji dotyczącej przebiegu porodu (www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/827838,Niepokojacy-raport-Fundacji-Rodzic-po-ludzku-lamia-prawa-pacjentek-na-porodowkach).

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ