Monday, May 27, 2024
Home / Moda  / Design  / Czym się kierować przy wyborze karniszy?

Czym się kierować przy wyborze karniszy?

Wybór karniszy nie jest prosty. Oto przewodnik, jak dobrać te najlepsze

Idealne karnisze do Twojego domu / fot. flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Wybór karniszy w naszych sklepach jest naprawdę ogromny. Wielu z nas kupując ten element wystroju wnętrza kieruje się głównie najpopularniejszymi przesłankami. Ważne są zatem: własny gust, wystrój mieszkania, i jeśli lubimy nowości, również modowe trendy we wnętrzarstwie. Czy jednak osobiste upodobania to jedyne kryteria, które powinniśmy uwzględnić kupując karnisze? Sprawdźmy, jak kupić karnisze, by były nie tylko ładne, ale również funkcjonalne

Idealne karnisze do Twojego domu / fot. flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Idealne karnisze do Twojego domu / fot. flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Przyjrzyjmy się ofercie rynkowej tych akcesoriów, pozostając w obrębie zagadnień estetycznych. Wielbicielom klasyki można polecić proste, stylowe karnisze (średnica 25 mm), które doskonale harmonizują z większością polskich wnętrz, a zwłaszcza dużych pokoi, salonów i wysokich pomieszczeń. Szczególnie wymagający będą zadowoleni z nieco węższych (o średnicy 16 mm) karniszy wykonanych w całości z metalu, bądź ryflowanych.

Z kolei klienci ceniący nowoczesne rozwiązania mogą wybrać szyny, które umożliwiają ciche przesuwanie zasłon lub firan, albo karnisze w kontrastowych kolorach bieli i czerni. Ciekawie prezentują się również karnisze niklowane w chromie w połączeniu z czarnymi końcówkami i żabkami w tym samym kolorze – mówi ekspert ze sklepu rena.pl.

Wybór karniszy – kwestie techniczne

Niezależnie od wyglądu karniszy przy ich zakupie należy uwzględnić również kilka kwestii technicznych. W nowym mieszkaniu trzeba się zdecydować, jaki rodzaj dekoracji okiennych będzie w ogóle montowany. Jeśli planujemy tylko firany, należy kupić drążek pojedynczy. Drążek podwójny montujemy, gdy okno mają zdobić również zasłony. Długość karniszy dobiera się do szerokości okna dodając po każdej ze stron ok. 10-15 cm, jeśli będzie wieszana tylko firanka i ok. 20 cm w przypadku zasłon. Pamiętajmy, że finalnie na długość karnisza będą miały wpływ również końcówki, więc kupując karnisz trzeba też wziąć pod uwagę wymiary zakończeń.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jakie wymiary ma okno, lepiej wybrać dłuższy drążek, który można bez większego problemu skrócić przy pomocy zwykłej piłki do metalu. Zbyt krótkiego karnisza nie da się wydłużyć. Czasem też wymiary karnisza ograniczają wybór dekoracji okiennych. Skomplikowane upięcia z większą ilością tkaniny wymagają dłuższego, mocniejszego drążka.

Do karniszy należy dokupić wsporniki. Standardowo drążek o długości 2 m montowany jest na dwa wsporniki. Jeśli jest dłuższy lub gdy np. zasłona jest gęsto drapowana i ciężka, niezbędne jest wzmocnienie drążka dodatkowym wspornikiem na środku. Długość wspornika trzeba dobrać tak, by tkanina nie opierała się o parapet czy grzejnik.

Odpowiednio dobrane karnisze pozwalają na pełną swobodę przy wyborze dekoracji okiennych. Dobrze jest więc mieć na uwadze wspomniane powyżej kwestie techniczne. Te z pozoru nieistotne szczegóły niejednokrotnie bardzo mocno rzutują na funkcjonalność zasłon i firan. Dodatkowy czas poświęcony na sprawdzenie kwestii technicznych przy wyborze karniszy z pewnością zaprocentuje większym zadowoleniem w trakcie ich użytkowania.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Monika 30 stycznia, 2018

    Ja muszę mieć firany z zasłonami, dlatego zdecydowałam się na podwójne karnisze metalowe, tutaj możecie zobaczyć jakie: http://www.balustrady-skrzypinski.pl/karnisze-podwojne-rozporowe/mosiadz-patyna.html. Nie martwiłam się o kwestie techniczne, bo firma podeszła profesjonalnie i przed zamówieniem pytała mnie jakie będę chciała mieć firany i o inne istotne kwestie, o których ja bym nie pomyślała kupując karnisze na własną rękę.

  • Monika 30 stycznia, 2018

    Ja muszę mieć firany z zasłonami, dlatego zdecydowałam się na podwójne karnisze metalowe, tutaj możecie zobaczyć jakie: http://www.balustrady-skrzypinski.pl/karnisze-podwojne-rozporowe/mosiadz-patyna.html. Nie martwiłam się o kwestie techniczne, bo firma podeszła profesjonalnie i przed zamówieniem pytała mnie jakie będą chciała mieć firany
    i o inne istotne kwestie o których ja bym nie pomyślała kupując karnisze na własną rękę.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ