Sunday, January 19, 2025
Home / Rozwój  / Biznes  / Czym są tablety graficzne? O czym pamiętać, wybierając swój pierwszy tablet graficzny?

Czym są tablety graficzne? O czym pamiętać, wybierając swój pierwszy tablet graficzny?

Niezastąpiony nie tylko na biurku grafika

Tablet graficzny

fot. Envato

Tablety graficzne to urządzenia, które pozwalają na szkicowanie, rysowanie, pisanie i notowanie na ekranie monitora tak naturalnie, jakby robiło się to na prawdziwej kartce czy płótnie. Są to urządzenia przydatne nie tylko graficzkom, fotografkom czy ilustratorkom, ale przydadzą się każdej pasjonatce rysowania, kolorowania czy pięknego pisania (pozwalają na naukę np. hand letteringu). Jednocześnie ułatwiają codzienną obsługę komputera i zapewniają bardziej ergonomiczne trzymanie dłoni. Zajrzyj do tego poradnika, aby dowiedzieć się, jak wybrać idealny dla siebie tablet graficzny Wacom

 

Dobry tablet graficzny ‒ jakie parametry?

Wszystkie tablety graficzne działają na podobnej zasadzie. Jest to płyta z powierzchnią, po której się prowadzi narzędzie do rysowania, malowania i szkicowania. W zestawie znajduje się także pióro, pozwalające na wykonywanie wszystkich ruchów odzwierciedlanych na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego. Poniżej znajduje się kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie tablet piórkowy Wacom.

 

Parametry tabletów graficznych:

Rozmiar tabletu
Obszar roboczy tabletów graficznych ma różne rozmiary (najczęściej określany poprzez S, M i L). Dobór tych wymiarów uzależniony jest od rozdzielczości ekranu, z którym się pracuje i typu uprawianej sztuki (np. malarkom, wykonującym bardziej zamaszyste ruchy poleca się modele L). W większości wypadków świetne będą nawet model S, gdyż i one zapewniają dużą precyzję ruchów i pozwalają na bardzo wygodną i skuteczną pracę.

 

Czułość nacisku
Im większa czułość nacisku, tym lepiej, gdyż tablet będzie wyczulony na bardziej subtelne ruchy piórem. Pozwala to na zmienianie prowadzonej kreski i pracowanie z wirtualnym pędzlem czy piórem równie intuicyjnie jak z tradycyjnym. Obecnym standardem jest 8192 poziomów nacisku i lepiej wybierać właśnie takie modele tabletów graficznych Wacom .

Tablet graficzny

fot. Envato

Typ pióra
Tablety graficzne sprzedawane są w zestawach z piórem. Najczęściej modele amatorskie mają nieco prostsze pióra (o mniejsze liczbie przycisków), ale wciąż są to bardzo funkcjonalne i praktyczne narzędzia, które umożliwia pisanie, szkicowanie i malowanie tak, jak prawdziwymi długopisami, ołówkami i pędzlami. Ważne jest, w szczególności gdy zamierzasz rysować lub malować w programie graficznym, aby tablet wykrywał kąty nachylenia pióra. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne pracowanie z narzędziami graficznymi i odwzorowywanie naturalnych ruchów dłoni.

 

Dodatkowe przyciski funkcyjne
Tablety graficzne posiadają dodatkowe przyciski funkcyjne, które dają łatwy dostęp do skrótów klawiszowych czy pozwalają na szybkie wywoływanie różnych komend (takich jak np. cofnij, otwórz plik itp.). To zdecydowanie ułatwia pracę w programach graficznych i zwiększa intuicyjność obsługi. Takie przyciski można dostosowywać do własnych potrzeb i indywidualnie dla różnych aplikacji. Bardziej zaawansowane modele takie jak np. Wacom Intuos Pro mają także pokrętła, pozwalające np. na łatwe zoomowanie przestrzeni roboczej.

Różne rodzaje tabletów ‒ tablet graficzny z ekranem

W sprzedaży dostępne są zarówno tradycyjne tablety graficzne, jak i modele z własnym ekranem. Wybór urządzenia zależy głównie od posiadanego budżetu (te ze zintegrowanym wyświetlaczem będą droższe) i stylu pracy. W tabletach z ekranem jeździ się końcówką pióra bezpośrednio po danym obszarze pracy, co skutkuje jeszcze bardziej intuicyjną pracą. Takie tablety graficzne dzielą się na te, które muszą łączyć się z komputerem i modele, które działają jako samodzielne, niezależne urządzenia. W tym drugi przypadku posiadają własny system operacyjny, pozwalając na pracę z plikami graficznymi i fotografiami, gdziekolwiek jesteś.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ