Sunday, March 3, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czym różnią się karty kredytowe od debetowych?

Czym różnią się karty kredytowe od debetowych?

Wielu ludziom karty kredytowe kojarzą się z dostatkiem, jednak nie znają mechanizmów działania takich produktów i nie potrafią ich odróżnić od kart debetowych.

Wielu ludziom karty kredytowe kojarzą się z dostatkiem, jednak nie znają mechanizmów działania takich produktów i nie potrafią ich odróżnić od kart debetowych. Warto znać różnice i wiedzieć, jak wykorzystać oba produkty.

CitiHandlowy r

fot. materiał prasowy

Karty kredytowe tylko dla bogatych?

Skojarzenia z dostatkiem wcale nie są zupełnie nietrafione. Karty kredytowe wydawane są tylko tym, którzy mają zdolność finansową. Co to oznacza? Osoba ze zdolnością kredytową powinna na konto osobiste otrzymywać co miesiąc wpływy gotówki, płynące z zatrudnienia. Kiedyś wymagana była umowa o pracę na czas nieokreślony, obecnie przepisy się zmieniły i klienci traktowani są łagodniej. To ważna informacja dla banku, mówiąca o tym, że będzie nas stać na spłatę zadłużenia z karty.

Kredyt musi być spłacany

Zadłużenie na karcie, jak każde inne zadłużenie wobec banku, musi być spłacane i to w konkretnym terminie. Pod tym względem karta kredytowa nie różni się od innych produktów kredytowo-pożyczkowych. Jednak to jedyne wspólne związki. Karty kredytowe mogą być użytkowane bezterminowo, po upływie ważności bank wysyła nową kartę itd. Mamy także możliwość korzystania z niej bez dodatkowych opłat, bo przysługuje klientom okres bezodsetkowy.

Karty kredytowe = karta płatnicza + kredyt

Tak można najprościej wyjaśnić jej działanie. Po złożeniu wniosku o kartę bank przyznaje nam na podstawie naszych dochodów jakiś konkretny limit, na przykład 2500 zł. Możemy korzystać z karty bezgotówkowo lub wypłacać pieniądze, ale ta druga opcja wiąże się z kosztami (odsetki i prowizje). To nasza decyzja ile i kiedy wydamy. Możemy zapłacić za coś (na przykład bilety lotnicze) i wydać całą sumę od razu. Po upływie czasu ustalonego w umowie bank prześle zestawienie i wyznaczy termin spłaty kwoty minimalnej, czyli tej, która ochroni nas przed odsetkami. Oczywiście spłacić możemy większą sumę, to zależy od nas. Na podstawie tych kwot oraz czasu wpłaty bank będzie co miesiąc wyznaczał kolejne terminy spłat kwot minimalnych pożyczki.

Karta płatnicza czyli debetowa podstawowe informacje

Karta debetowa jest narzędziem, które dołączane jest do konta osobistego w banku. Najczęściej banki wydają ją bezpłatnie, jednak od rodzaju konta zależą zasady jej użytkowania. Najważniejsze do ustalenia są informacje czy:

– ma być ustalony na karcie limit wypłat z bankomatu i podczas transakcji bezgotówkowych, a jeśli tak, to jaki;
– ma mieć darmowe wypłaty z bankomatów wszystkich banków i firm w Polsce i / lub na świecie;
– ma być pobierana opłata za kartę i jaka;
– ma mieć wypukłe cyfry (pozwala na płatności na przykład za bilety lotnicze);
– ma posiadać opcję PayPass itd.

Każda płatność kartą debetową lub wypłata z bankomatu konkretnej sumy oznacza zmniejszenie naszego stanu konta (sumy na naszym koncie) o tę konkretną kwotę.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ