Sunday, March 16, 2025
Home / Moda  / Biżuteria  / Czym różnią się kamienie szlachetne od półszlachetnych? Wyjaśniamy

Czym różnią się kamienie szlachetne od półszlachetnych? Wyjaśniamy

Nie tylko brylanty

kamienie szlachetne

fot. Ewa / Pixabay

Kamienie szlachetne i półszlachetne znane są ludzkości od tysięcy lat. Zakorzenione są w wielu różnych religiach i kulturach. Od wieków ludzie wierzyli w lecznicze właściwości minerałów naturalnych oraz ich niezwykłą moc i wpływ na powodzenie w życiu. Odpowiednio dobrane mają przynosić szczęście w miłości, spełnianiu marzeń i podejmowaniu słusznych decyzji. Jednak nie każdy piękny minerał jest kamieniem szlachetnym. W przyrodzie znanych jest dotąd ponad 4000 minerałów o odmiennym składzie chemicznym i różnej strukturze. Co zatem sprawia, że niektóre z nich są klasyfikowane jako szlachetne? Zapraszamy do lektury tekstu

 

Czym są wartościowe kamienie szlachetne?

Termin kamienie szlachetne został wprowadzony w XIX wieku. Służył do określenia rzadko występujących, cennych, a przede wszystkim jednorodnych i czystych odmian niektórych minerałów oraz skał. Za kamienie szlachetne można uznać wyłącznie minerały naturalne. Zdarza się, że niektórym bardzo rzadkim kamieniom szlachetnym nadawane są specjalne nazwy, np. Heart of Ethernity (niebieski diament).

Występowanie kamieni szlachetnych

Nawet najpiękniejszy kamień nie może być zaliczony do grona minerałów szlachetnych, jeśli nie będzie pochodzenia naturalnego. Kamienie szlachetne to minerały rzadko występujące w przyrodzie, dlatego ich wartość jest tak duża. Ich ilość jest ściśle ograniczona, a wydobycie wymaga ogromnej pracy. Powolność procesów zachodzących w naturze sprawia, że zasoby kamieni szlachetnych należy uznać za nieodnawialne. Wysokość ceny kamieni szlachetnych w sklepach internetowych takich, jak Magia Kamieni, uzależniona jest od rozmiaru i rodzaju minerału.

Cechy kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne wyróżnia niesamowita twardość, a co za tym idzie ‒ trwałość powyżej 7 w skali Mohsa. Nie można ich zarysować narzędziami ze stali, odporne są na działanie czynników chemicznych i fizycznych, a ich powierzchnie są w stanie zniszczyć jedynie kamienie o wyższej twardości.

 

Kolejnymi charakterystycznymi zaletami minerałów szlachetnych są właściwości optyczne, takiej jak nasycenie kolorem lub całkowita bezbarwność. Wszelkie zmętnienia i skazy, które powodują zakłócenia przepuszczalności światła, są niewskazane. Oczekiwany jest efekt olśniewającego połysku po oszlifowaniu, np. szmaragd to kamień pięknie mieniący się w słońcu.

Kamienie półszlachetne ‒ czym się różnią od kamieni szlachetnych?

Kamienie półszlachetne bardzo łatwo pomylić z kamieniami szlachetnymi. Wiele z nich zachwyca swoim wyglądem, a ich cena niejednokrotnie może być nawet wyższa niż w przypadku minerałów naturalnych. Dobrym przykładem jest moissanit – kamień całkowicie syntetyczny, który niekiedy może osiągać ceny większe niż niektóre diamenty.

 

Podstawową różnicą jest twardość i dostępność. Kamienie półszlachetne występują w przyrodzie znacznie częściej niż minerały szlachetne, przez co tracą swoją unikatowość. Cechują się także mniejszą twardością, dlatego nie są tak cenne jak kamienie szlachetne.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie kamień?

W ostatnich sezonach popularność minerałów wzrosła, co wynika głównie z chęci powrotu do natury. Dodatkową cechą kamieni, oprócz ich niezaprzeczalnego piękna, jest wartość symboliczna.

Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą swoją przygodę z kamieniami, warto wybrać ametyst, będący idealnym minerałem na start. Ten kamień półszlachetny pomaga w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Cechuje się nierównym, muszlowym przełamem, twardość w skali Mohsa sklasyfikowana jest na 7.

 

Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych minerałów należy również cytryn. Jego twardość w dziesięciostopniowej skali Mohsa wynosi 7. Cytryn to kamień sukcesu odpowiadający za podniesienie pewności siebie. Popularność tego minerału wynika z pięknego koloru (żółty kojarzy się optymistycznie) oraz jego właściwości. Cytryn pomaga osobie, która go posiada, radzić sobie ze stresem i ma działanie kojące na nerwy.

Jaki kamień wybrać do sypialni?

Do sypialni dobrym wyborem zawsze będzie selenit, zwany również kamieniem księżycowym, który pozwala łagodnie wejść do krainy snu. Co prawda nie może się pochwalić pięknym kolorem, jak np. wielobarwny agat, czy kwarc różowy, ale posiada wiele innych cech. Można spotkać kamienie księżycowe odznaczające się większym połyskiem i krystaliczne, jak również selenity bardziej włókniste, szare i ze srebrzystymi nitkami. Ponieważ selenit cechuje się niewielką twardością, do wyrobu biżuterii pod nazwą kamienia księżycowego sprzedawana jest odmiana skalenia o nazwie adular. Selenit przypominający blask księżyca doskonale sprawdzi się jako kamień dekoracyjny. Niesamowite lampki i świeczniki dodadzą klimatu każdej sypialni. Dodatkowo kamień księżycowy działa kojąco na układ nerwowy, a także uspokaja i wycisza.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ