Saturday, May 25, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

Czym kierować się przy wyborze mebli ogrodowych?

Pozwól sobie na wiosenny relaks w ogrodzie!

Stylowe i wygodne - meble do twojego ogrodu / fot. materiały prasowe

Relaks na świeżym powietrzu stanowi jeden z najlepszych sposobów na odreagowanie codziennych stresów. Z tego względu ogród powinien służyć przede wszystkim wypoczynkowi. Aby było to możliwe, nie wystarczą starannie wypielęgnowane rabatki czy też równo przycięty trawnik. Niezbędne są wygodne i trwałe meble do ogrodu. Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Stylowe i wygodne - meble do twojego ogrodu / fot. materiały prasowe

Stylowe i wygodne – meble do twojego ogrodu / fot. materiały prasowe

Materiał, z jakiego meble zostały wykonane

Meble w ogrodzie są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatur i trudne warunki atmosferyczne. Nie służy im ani ulewny deszcz ani palące słońce, a jest to aura nader często występująca późną wiosną i latem, kiedy to najchętniej wypoczywamy w ogrodzie. Niezwykle istotną kwestią jest zatem odpowiednia jakość materiału, z którego zostały wykonane meble ogrodowe. Dzięki temu będą one trwałe i wytrzymałe.

Rodzaj materiału wpływa nie tylko na trwałość umeblowania, ale także jego walory wizualne. Warto zatem zdecydować się na tworzywo charakteryzujące się ładnym wyglądem. Istotne jest również to, aby materiał, z którego zostały wykonane meble, współgrał z otoczeniem. Dzięki harmonijnemu zestawieniu będzie się nam lepiej wypoczywało.

Do najpopularniejszych materiałów, z których meble ogrodowe są produkowane, zaliczyć można:

  • drewno – sprawdzi się zarówno drewno krajowe, jak i egzotyczne. Wybierając umeblowanie drewniane, warto jednak pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W przeciwnym razie pod wpływem czynników atmosferycznych meble utracą swe walory wizualne.
  • rattan – to materiał w pełni naturalny, który cieszy się dużym uznaniem wśród posiadaczy ogrodów, głównie ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości. Jest to tworzywo lekkie, dzięki czemu z łatwością przeniesiemy dany mebel w dowolnie wybrane przez nas miejsce. Meble z rattanu szczególnie pięknie komponują się w ogrodzie skandynawskim oraz francuskim, podkreślając elegancję otoczenia.

Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne lub deszcz jest dla tych mebli zabójcza. W takich warunkach zdecydowanie szybciej utracą swój piękny wygląd i trwałość. Dlatego należy je polakierować, a przede wszystkim chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, na przykład poprzez okrywanie je folią.

  • technorattan – swym wyglądem przypominają meble wykonane z rattanu, jednak są mniej atrakcyjne wizualnie, gdyż nie posiadają naturalnej struktury, co jednak nie oznacza, iż nie są estetycznie wykonane. Dzięki zastosowaniu syntetycznego materiału odznaczają się bardzo dobrą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, przed którymi nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać.

Występują w wielu kolorach, dlatego też łatwo je dopasować do otoczenia i naszych indywidualnych preferencji. Ich atutem jest to, iż meble tego typu zachowują swoją barwę przez wiele lat. Dodatkowo są łatwe w czyszczeniu.

  • plastik – atutem umeblowania plastikowego jest przede wszystkim odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Są również łatwe w czyszczeniu. Nie spodobają się jednak wielbicielom w pełni naturalnych materiałów.
  • aluminium – zaletą mebli aluminiowych jest przede wszystkim lekkość, dzięki czemu możemy je swobodnie przestawiać. Silne podmuchy wiatru mogą jednak je przewrócić.
  • żelazo – meble wykonane z żelaza są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie słoneczne. Należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć przed deszczem i wilgocią. W przeciwnym razie pojawi się na nich rdza, która nie tylko brzydko się prezentuje, ale również zmniejsza wytrzymałość mebli.

Meble ogrodowe – zestaw czy pojedynczo

Umeblowanie do ogrodu można kupić w komplecie bądź pojedynczo. Jeśli zastanawiamy się, jakie meble ogrodowe będą opcją najkorzystniejszą pod względem finansowym, powinniśmy zdecydować się na umeblowanie w zestawie. Zazwyczaj bowiem cena całego kompletu jest niższa niż kwota, stanowiąca sumę pieniędzy wydanych na zakup każdego elementu osobno.

Jeśli jednak nasze możliwości finansowe nie pozwalają nam na nabycie całego zestawu od ręki, z pewnością będziemy mogli kupić poszczególne części kompletu osobno. Takie rozwiązanie nie nadwyręży budżetu domowego.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ