Tuesday, January 14, 2025
Home / POLECAMY  / Czym jest ślub humanistyczny i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

Czym jest ślub humanistyczny i skąd bierze się jego coraz większa popularność?

Ślub humanistyczny – co to jest i jak go zorganizować?

Krzesła dla pary młodej

Ślub humanistyczny to spersonalizowana ceremonia małżeńska / fot. Unsplash

Tego typu ceremonie od wielu lat są popularne na Zachodzie, w Polsce pierwszy ślub humanistyczny został zawarty w grudniu 2007 roku. To, jak twierdzą jego zwolennicy, świetne rozwiązanie dla tych par, które utożsamiają się z humanistycznym systemem wartości i pragną wyjątkowego wydarzenia w swoim życiu, nie decydując się jednak na formalne zawarcie związku małżeńskiego czy wyznaniowego. Aktualnie formuła ta wykorzystywana jest też przez pary w dość swobodnie interpretowany sposób, bez udziału celebransa

 

Co to ślub humanistyczny i jak on wygląda?

Na pytanie, co to jest i na czym polega ślub humanistyczny, odpowiada ekspertka od uroczystości ślubnych:

– Ślub humanistyczny to, według definicji, spersonalizowana i ideowa ceremonia małżeńska. Jego status można porównać do ślubu kościelnego w Polsce sprzed 1998 roku, czyli przed nastaniem ślubów konkordatowych. Nie niesie ze sobą skutków prawnych. Stanowi afirmację tolerancji, podkreśla równość płciową, wolność jednostki i zaufanie do drugiego człowieka

– tłumaczy Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Ślub humanistyczny przez samych zwolenników i propagatorów uważany jest za wydarzenie społeczne, wspólnotowe. Ślub humanistyczny z cywilnym można łączyć, ale nie trzeba, jeżeli para nie czuje takiej potrzeby. Jest to też opcja dla tych osób, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem, ale są na przykład uduchowione, co chciałyby podkreślić w specjalny sposób po zawarciu związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego.

Para młoda

Ceremonia ślubna jest w pełni dopasowana do wizji pary młodej / fot. Unsplash

 

Ślub humanistyczny prawnie – kto go udziela?

Kto udziela ślubu humanistycznego?

– Mistrz ceremonii to osoba, która odpowiedzialna jest za samo udzielenie ślubu, jak i organizację uroczystości. Najczęściej rolę tę pełni przedstawiciel stowarzyszeń humanistycznych, takich, jak Polskie Stowarzyszenia Racjonalistów. Ślubu humanistycznego może też udzielić bliska parze osoba (siostra, brat, rodzic, przyjaciółka, itp.) – w tym celu musi odpowiednio wcześnie zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebransa

– wyjaśnia specjalistka.

Ślub humanistyczny a prawo

Istnieją pewne ograniczenia wynikające wprost z Kodeksu Rodzinnego. Ślubu stricte humanistycznego nie mogą wziąć osoby pozostające w innym związku małżeńskim ani ci, którzy nie ukończyli 18 lat. Kobiety powyżej 16. r.ż. mogą wstąpić tą drogą w humanistyczny związek, ale tylko za zgodą opiekunów prawnych i tylko z ważnych powodów. Ślubu humanistycznego nie można udzielić osobom całkowicie ubezwłasnowolnionym, dotkniętym chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, będącym krewnymi w linii prostej, rodzeństwem lub w stosunku przysposobienia czy adopcji.

 

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny w pandemii – jak zorganizować, żeby obostrzenia nie przekreśliły szans na udaną ceremonię?

– Narzeczonym, którym pandemia przeszkodziła w organizacji ślubu w wymarzony przez siebie sposób, trudno się dziwić, że rozważali i nadal rozważają alternatywne rozwiązania Jednym z nich jest ślub humanistyczny lub ceremonia o podobnym dla pary znaczeniu, ale bez celebransa i skutków prawnych. Z powodu pandemii koronawirusa, klasyczne uroczystości, czy to cywilne czy kościelne, mogą się niedługo znów wiązać się z ograniczeniami. Humanistyczną ceremonię można za to zorganizować we własnym domu lub ogrodzie i cieszyć się już swoim szczęściem w gronie najbliższych

– mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Kiedy takim ślubom nadamy bardziej sentymentalnego charakteru, na przykład poprzez złożenie własnej przysięgi małżeńskiej, wówczas bardzo blisko im już będzie do „prawdziwego” ślubu humanistycznego. A kiedy warunki będą bardziej sprzyjające i para nadal będzie chciała sformalizować lub uświęcić swój związek, nic nie będzie stało ku temu na przeszkodzie, bo ślub humanistyczny nie ma wpływu na status cywilno-prawny i sprawy wyznaniowe.

O czym jeszcze pamiętać przy ślubie humanistycznym, chcąc zorganizować idealną uroczystość?

1. Własna przysięga małżeńska

Element przysięgi w trakcie uroczystości jest w pełni spersonalizowany, a więc i nieszablonowy. To państwo młodzi ustalają, do czego się zobowiązują i co jest dla nich w życiu i relacji z małżonkiem/małżonką istotne. Entuzjaści humanistycznych ceremonii wychodzą z założenia, że najważniejszy jest człowiek oraz jego indywidualne spełnienie, wynikające z etycznego i twórczego życia. Taki ślub gloryfikuje tolerancję, wolność jednostki, a także równość kobiety i mężczyzny.

Bardzo istotna w ślubie humanistycznym jest możliwość kreatywnego ogłoszenia światu, że osoby wstępujące w ten szczególny związek małżeński wyznają te same wartości. To do nich dobiera się wypowiadane przez parę i celebransa słowa, muzykę oraz wszelkie symbole, które mają na celu pokazanie zgromadzonym, jak wiele łączy młodą parę.

– Cała ceremonia jest wykreowana na potrzeby konkretnej pary, zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku ślubów cywilnych czy kościelnych. Tutaj w samym centrum zainteresowania jest konkretny człowiek, a nie idea czy prawo

– podkreśla Karolina Dokić-Pietuszko.

 

2. Miejsce ceremonii

Ślub humanistyczny to akurat idea bardzo odległa od jakichkolwiek zasad. Pary samodzielnie lub z pomocą profesjonalnych organizatorów ustalają miejsce, czas i przebieg ceremonii. Wybierając miejsce, warto pamiętać o powadze sytuacji, i nie o konwenanse tu chodzi, a o szacunek do faktu brania – i powodów, dla których para się na to zdecydowała. I szacunek do człowieka.

Na pewno warto zadbać o bezpieczeństwo i zapewnić sobie prawo do legalnego przebywania w danym miejscu, a także mieć pewność, że na przykład życie miasta nie zburzy klimatu ceremonii. W przypadku ślubów stricte humanistycznych na podpowiedzi co do miejsc, które warto wybrać można na pewno liczyć w stowarzyszeniach humanistycznych. Ale pamiętajmy – brak zasad jest tu podstawową zasadą. Także (prawie) niebo jest granicą.

Para młoda w objęciu

Element przysięgi w trakcie uroczystości jest w pełni spersonalizowany, a więc i nieszablonowy / fot. Unsplash

 

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

W Polsce wiele firm oferuje już usługę organizacji ślubu humanistycznego; można też zaplanować i zaaranżować tę uroczystość samodzielnie.

Minimalna cena ślubu humanistycznego to kwota za usługę wyświadczoną przez celebransa (około 500 zł). Jeśli zdecydujecie się na ślub humanistyczny w myśl idei, że „żaden papier” wam nie jest potrzebny, to koszty mogą być zarówno zerowe, jak i bez górnej granicy. A więc to, ile kosztuje ślub humanistyczny, zależy od samej pary.

 

Ślub humanistyczny a pary homoseksualne

Czy dla homoseksualistów ślub humanistyczny to szansa na wymarzoną ceremonię?

Ponieważ celem ślubu humanistycznego nie jest prokreacja, płeć małżonków nie ma znaczenia. To dość znaczący argument dla par homoseksualnych, które chcą mieć możliwość wzięcia ślubu dla faktu przeżycia wydarzenia i związanych z tym emocji, zwłaszcza, że w Polsce nie istnieje prawna alternatywa.

Co ciekawe, część osób składających sobie przysięgę w imię wartości humanistycznych decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego także przed urzędnikiem stanu cywilnego lub konkordatowego w Kościele katolickim. Jednak dla wielu par to właśnie ta humanistyczna ceremonia jest najważniejsza pod względem treści słów przysięgi i zindywidualizowanej oprawy.

 

Może zainteresuje cię też: 5 osobistych wyznań miłosnych znanych mężczyzn

 

Ślub internacjonalny jako fuzja kultur i czas na… przeczekanie

Ceremonia humanistyczna jest także rozwiązaniem wybieranym przez pary międzynarodowe, dlatego w Polsce można już znaleźć celebransów praktycznie w każdym języku. Część tych narzeczonych decyduje się na ślub humanistyczny jako „uzupełnienie” ślubu cywilnego lub konkordatowego z połączeniem motywów obu kultur. To też dobra opcja na „przeczekanie” do czasu możliwości swobodnego zorganizowania uroczystości z cudzoziemcem lub cudzoziemką – poza warunkami pandemii, z udziałem kompletu zaproszonych gości zagranicznych. 

Indywidualna historia, bogate dialogi jako przysięga i niebanalna scenografia – to częsty wyróżnik takich uroczystości, mający na celu podkreślenie ważności ślubu w życiu człowieka. Ceremonie te pokazują światopogląd pary, jej wyobraźnię, sposób wyrażania siebie w codziennym życiu. Wszak to jeden z filarów myśli humanistycznej.

 

Alejka ślubna

Entuzjaści humanistycznych ceremonii wychodzą z założenia, że najważniejszy jest człowiek oraz jego indywidualne spełnienie / fot. Unsplash

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ